שתף קטע נבחר

נתניהו לריבלין: "אפעל לאיחוי הקרעים"

נשיא המדינה הטיל על בנימין נתניהו את הרכבת הממשלה, לאחר שמתח ביקורת על האזהרה ששיגר נתניהו מפני הערבים הנוהרים לקלפיות. נתניהו פנה בדבריו "גם למי שלא בחרו בי", התחייב "לאחות את הקרעים" וציין כי התקציב יכלול החלטות שמטרתן הורדת מחירי הדירות ומחירי המזון

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש הערב (יום ד') עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והעניק לו את המנדט להרכבת הממשלה. הוא הביע תקווה כי נתניהו ימלא את משימת "ריפוי הפצעים". נתניהו פנה בדבריו "גם למי שלא בחרו בי" והתחייב "לאחות את הקרעים". מוקדם יותר, בעת שנועד עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט סלים ג'ובראן, מתח ריבלין ביקורת קשה על דברי ראש הממשלה: "אוי לנו אם נראה במילוי החובה הדמוקרטית של ההצבעה קללה. מי שמפחד מפתקים בקלפי, סופו שיקבל אבנים שנזרקות ברחובות", אמר ריבלין. 

 

 (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום / לע
(צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ)

כתב מינוי רשמי (צילום: אבי אוחיון / לע"מ) (צילום: אבי אוחיון / לע
כתב מינוי רשמי(צילום: אבי אוחיון / לע"מ)

בכך התייחס ריבלין לאזהרות של נתניהו ביום הבחירות ש"המצביעים הערבים מגיעים בכמויות אדירות לקלפי" ריבלין קיבל את תוצאות הבחירות הרשמיות מידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית. "זכינו לשיעור הצבעה גבוה מזה של הבחירות הקודמות", ציין ריבלין, "שיעור הצבעה גבוה הוא מימוש הדמוקרטיה והוא ברכה לדמוקרטיה. אוי לנו אם נראה במילוי החובה הדמוקרטית של ההצבעה - קללה או משהו שיש להזהיר מפניו".

 

בעת שהודיע על המלצתם של יותר מ-61 ח"כים על נתניהו כמרכיב הממשלה, אמר ריבלין: "בהתאם לסעיף 7 לחוק יסוד: הממשלה ולאחר שהתייעצתי עם נציגי רשימות המועמדים ולאחר שקיבלתי את הסכמתך, החלטתי להטיל עליך את התפקיד להרכיב ממשלה". 

  

 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ) (צילום: אבי אוחיון/לע
(צילום: אבי אוחיון/לע"מ)

 (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
(צילום: רועי ינובסקי)

לאחר שלחצו הנשיא ונתניהו את ידיהם, המשיך ריבלין בדבריו: "בדמוקרטיה הרוב מכריע והרוב אמר את דברו בצורה ברורה בבחירות אלה. אדוני, אתה מקבל היום את כתב המינוי להרכבת הממשלה. זכית באמונו של העם היקר הזה, היושב בציון".

 

ריבלין מנה את המשימות שמונחות לפתחו של נתניהו: "הראשונה - ביצור היחסים בין ישראל וארה"ב, הגדולה והחשובה בידידותינו. השניה - השבת היציבות למערכת הפוליטית ושיקום אמון הציבור במערכת. אסור לנו לחזור לבחירות עוד שנתיים. השלישית - ריפוי הפצעים והקרעים הכואבים שנפערו בנו בשנים האחרונות והתעצמו במערכת הבחירות הנוכחית".

 

הנשיא ריבלין עם השופט ג'ובראן, הערב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הנשיא ריבלין עם השופט ג'ובראן, הערב(צילום: EPA)
 

ריבלין פנה לאזרחי המדינה ואמר: "בלהט המחלוקות בינניו נדמה שהאוזן שלנו כבתה. מכל הכיוונים נאמרו דברים שלא צריכים היו להאמר. לא במדינה יהודית ולא במדינה דמוקרטית. גובה הלהבות אינו משרת אף אחד. האש לא רק לוהטת, היא גם חלילה עלולה לשרוף. זו העת להתחיל בריפוי הפצעים". הוא איחל הצלחה לנתניהו, "ברוך תהיה בדרכך ובעמלך".

 

"ראש ממשלה של כל אחד ואחת מכם"

נתניהו ביקש להודות לאזרחי ישראל "על האמון שנתתם בי להוביל את המדינה בעת הזאת. אני רואה את עצמי כראש ממשלה של כל אחד ואחת מכם, אלה שבחרו בי ואלה שלא. אפעל לאיחוי הקרעים, קרעים שנפערו בין חלקי החברה השונים במהלך מערכת הבחירות".

 

הוא התחייב "להמשיך בדרכה של מדינה יהודית ודמוקרטית שמקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין", והדגיש כי שני אתגרים ניצבים בפני הממשלה החדשה: "ביצור ביטחוננו ושיפור רווחתנו. כבר בתקציב הראשון שנעביר נכלול שורה של צעדים שמטרתם הורדת מחירי הדירות, הפחתת מחירי המזון ופירוק המונופולים שפוגעים בתחרות.

 

"ידינו מושטת לשלום עם שכנינו הפלסטינים. העם בישראל יודע ששלום אמיתי, עתידנו בכלל, יובטחו רק אם ישראל תישאר חזקה, איתנה ברוחה, איתנה בכוחה". נתניהו הוסיף: "נקפיד לשמר את בריתנו עם הטובה שבידידותינו, ארה"ב, ונמשיך לפעול יחד עם זאת למנוע את ההסכם שמסתמן עם איראן, הסכם שמסכם אותנו, את שכנינו, את העולם".

 

נתניהו. "ידנו מושטת לשלום" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו. "ידנו מושטת לשלום"(צילום: EPA)
 

בפנותו לנשיא אמר ראש הממשלה: "אנחנו מכירים מאז שהיינו ילדים. הכרתי את אחיך לייזי ואתה הכרת את אחי יוני, זכרונם לברכה. אנו שואבים את האמונה בצדקת הדרך של עמינו ומדינתנו מהחינוך שספגנו בבית, מהורינו. יחד נפעל למען אחדות ישראל, ביטחון ישראל ושגשוגה". הוא הודה לאזרחי המדינה והתחייב "להצדיק את האמון שנתתם בי להוביל את מדינת ישראל אל מול האתגרים הגדולים שאנו ניצבים בפניהם. אני גאה להיות ראש ממשלת ישראל ורואה כבוד גדול לשרת אתכם, לשרת את המדינה שלנו. בעזרת השם ובעזרתכם נעשה ונצליח".

 

בעת שנועד הנשיא עם יו"ר ועדת הבחירות השופט סלים ג'ובראן

אמר השופט: "אחוז ההצבעה בבחירות עלה באופן משמעותי מהבחירות הקודמות. הוא הגבוה ביותר זה עשרות שנים והגיע ל72.4%. ככל שאחוז ההצבעה יהיה גבוה יותר כך הרכב הכנסת ה-20 ישקף מגוון הדעות והקבוצות במדינה. על כך גאוותנו בוועדת הבחירות".

 

המגעים להקמת ממשלה יימשכו מחר: צוות המשא ומתן של הליכוד ייפגש במשכן הכנסת עם הסיעות השותפות לקואליציה המתגבשת. נציגי הליכוד, עו"ד דוד שימרון, מנכ"ל אוויס יואב הורביץ וחברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין, ייפגשו בבוקר עם נציגי כולנו, ואחריהם עם נציגי הבית היהודי, ש"ס, ישראל ביתנו ויהדות התורה.


פורסם לראשונה 25/03/2015 17:51

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון/לע"מ
הנשיא ריבלין מעניק את המנדט להרכבת הממשלה
צילום: אבי אוחיון/לע"מ
מומלצים