שתף קטע נבחר

חושבים ירוק: בנייה ירוקה בקריית אונו

פרויקט '"חלומות קריית אונו' של חברות תדהר ושיכון ובינוי נדל"ן, הוא פרויקט המשלב בנייה ירוקה לצד תהליך ייחודי - בינוי ורק לאחר מכן פינוי. איך מסייע המאפיין הייחודי לקיימות של הפרויקט? וכיצד הבנייה הירוקה באה לידי ביטוי בפרויקטים של ימינו?

הבנייה הירוקה הפכה בשנים האחרונות למגמה משמעותית ומובילה בתחום הבנייה בישראל: פרויקט "חלומות קריית אונו", הממוקם בשכונת רייספלד, אזור הנחשב ליוקרתי ומבוקש, הוא דוגמה ליישום של תהליך ייחודי, "בנוי-פינוי", שבו בונים את הבניינים החדשים ורק לאחר מכן הורסים את הבניינים הוותיקים ומעבירים את בעלי הדירות לבניינים החדשים. במסגרת הפרויקט, המבוצע על ידי חברת תדהר ו"שיכון ובינוי נדל"ן" והקבלן המבצע סולל בונה תשתיות, כל בעלי הדירות ימסרו דירות 2-3 חדרים ויקבלו בתמורה דירות 4-5 חדרים בבניינים החדשים, הבנויים בסטנדרט בנייה גבוה במיוחד וכמובן בבנייה ירוקה.

 

עוד בערוץ קיימות וכלכלה ירוקה 

 

שמירה על קיימות

דורית סדן, סמנכ"ל שיווק של שיכון ובינוי נדל"ן, אומרת כי "מדובר בפרויקט חשוב של התחדשות עירונית, עם היבט ייחודי של בינוי-פינוי, במקום פינוי-בינוי". לדבריה, היתרון מההיבט של קיימות וקהילתיות, הוא שבעלי הדירות יוכלו להישאר בבתיהם עד לסיום הבנייה של הבניינים החדשים, ורק לאחר מכן לעבור לביתם החדש הקבוע. באופן זה, נחסכת מהם הטרחה הנובעת ממעבר לדיור זמני במהלך הבנייה.

 

הדמיה של הפרויקט בקריית אונו (הדמיה באדיבות שיכון ובינוי נדל"ן) (הדמיה באדיבות שיכון ובינוי נדל
הדמיה של הפרויקט בקריית אונו(הדמיה באדיבות שיכון ובינוי נדל"ן)

 

בנוסף, בעקבות התהליך הייחודי, כל הדיירים יוכלו לשמור על קהילה מאוחדת גם במהלך הבנייה, ולאחר מכן לעבור יחדיו לדירות החדשות, תוך שמירה על רצף של הקהילה האורגנית שנבנתה ביניהם לבין הדיירים הקיימים בפרויקט.

 

"תהליך הבינוי פינוי התאפשר בעקבות הסכם בין הדיירים לבין הרשות המקומית. על השטח שיפונה הרשת המקומית תבנה מוסדות ציבור וכבישים לנוחיותם של התושבים, כך שכולם ירוויחו, לרבות הדיירים בפרויקט והתושבים בשכונה כולה", אומרת סדן.

 

בנייה ירוקה - כבר חלק מהסטנדרט

הדירות בפרויקט ייבנו על פי התקן לבנייה ירוקה 5281, כפי ש"שיכון ובינוי נדל"ן'" בונה בכל הפרויקטים שלה. שיכון ובינוי נדל"ן אימצה דרכי עבודה המשלבות טכנולוגיה חדישה, תכנון ארכיטקטוני מתקדם וסטנדרטיים בינלאומיים ואימצה את שיטות התכנון והבנייה הירוקה. כך, מספקת החברה ללקוחותיה מעטפת שירות מושלמת - משלב הגדרת הצרכים ועד לאחר אכלוס.

 

קבוצת שיכון ובינוי היא חברה מייסדת ברמת פלטינה במועצה הישראלית לבנייה ירוקה, אשר פועלת ליצירה של סביבה בנויה בת קיימא. שיכון ובינוי זכתה גם באות "הגלובוס הירוק" לשנת 2013, על פעילותה העסקית תחת חזון הקיימות.

 

תקן לבנייה ירוקה - מה זה בעצם?

בנייה ירוקה הוא ביטוי שניתן לבנייה המתחשבת בסביבה ובמשאבים הטבעיים של כדור הארץ, תוך מתן דגש רב לקיימות, שימור משאבי הטבע וניצול נבון ומיטבי של המשאבים הנמצאים בשימוש בעת הבנייה והמגורים בבניין.

 

הפעלת התקן לבנייה ירוקה, שניתן על ידי המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מתחיל בתכנון הפרויקט, ממשיך בתהליך ניהול הבנייה ומגיע עד לבניית קהילה בת קיימא לאחר סיום הבנייה.

 

הקטגוריות בתקן מתייחסות לנושאים כגון אנרגיה, מים, חומרים, פסולת, בריאות, תחבורה ועוד. התקן מעניק ניקוד עבור עמידה בדרישות המפורטות בכל קריטריון. צבירת ניקוד מזכה פרויקט בהגדרה "בניין ירוק", כשאר הדירוג הוא בסולם של 1-5 כוכבים, בהתאם לנקודות שנצברו.

 

תכנון של פרויקט ירוק מתייחס, דואג ומתחשב במיקום של המבנים ביחס לסביבה שלהם - משאבי טבע ונוף, סוג הקרקע וכיווני ניקוז, מצב השמש והרוחות, צירי תנועה ועוד. המטרה העליונה בעת התכנון היא יעילות והתייעלות, על מנת לפגוע כמה שפחות בסביבה ולנצל את המאפיינים הטבעיים שלה בשביל לחסוך במשאבים.

 

בשורה התחתונה, מתקיימת גם כדאיות כלכלית, משום שהניצול היעיל של האנרגיה והמשאבים מוביל לחיסכון בהוצאות התפעול של הבית, לצד תהליך הבנייה הנקי והחכם. רוכשי הדירות של ימינו מייחסים חשיבות רבה לבנייה ירוקה ורואים בה בנייה עם איכות גבוהה, המשקיעה במקביל מחשבה על עתיד הסביבה והאנושות.

 

ראש העיר קריית אונו, ישראל גל, אמר: "מדובר בפרוייקט שבו כולם מרוויחים. הדיירים מקבלים דירות חדשות וגדולות יותר, והכי חשוב - עם ממ"ד, והעירייה יכולה להרחיב את הכביש ולשפר את הכניסה לעיר. מהבחינה החברתית ניתן כאן פתרון לדיירי השכונה: קודם כל בונים את הבניינים החדשים ורק לאחר מכן הורסים את הבניינים המיועדים להריסה ומעבירים את בעלי הדירות לבניינים החדשים. כך בעלי הדירות יוכלו להישאר בבתיהם עד לסיום העבודות. זה אינו דבר מובן מאליו, אבל הוא מהלך לטובת הדיירים, שעולה בקנה אחד עם השקפת העולם שלנו. מבחינת כלל תושבי קריית אונו, כולנו מקבלים הן הארכה של הטיילת בכניסה לעיר והן ריאה ירוקה נוספת. כך גם נוכל להרחיב את ציר שלמה המלך, שמהווה היום בעיה תחבורתית לא קטנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: שיכון ובינוי נדל"ן
הדמיה של פרויקט "חלומות קריית אונו"
הדמיה: שיכון ובינוי נדל"ן
מומלצים