שתף קטע נבחר

לא בבית בחג? כך תערימו על הפורצים

מה צריך לעשות כדי שהפורצים לא יבחרו בבית שלכם כמטרה ואיך אפשר למגן טוב יותר את הבית - במיוחד בתקופת שאתם בנופש. המקצוענים עם הטיפים

מדי שנה נפרצות בישראל כ-27 אלף דירות על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המשמעות היא שכל 20 דקות נפרצת בישראל דירה.

 

 

עוד בנושא:

הזמנת מנעולן בראש שקט

הרשימה השחורה של בעלי המקצוע

מחירון המנעולנים המלא

 

"אני מאמין שהמספרים גבוהים אף יותר, מפני שלא כל הפריצות לבתים פרטיים ולבתי עסק מדווחות למשטרה", אומר רונן ראובן מחברת I-focus. "כך שבפועל כנראה שכל כמה דקות בודדות נפרצת דירה בישראל. התקופה שבה ישנה עלייה חדה בכמות הפריצות היא בתקופת הקיץ ובתקופות החגים".

 

בלבלו את האויב

על מנת להקטין את הסיכון שיפרצו לביתכם בזמן שאתם בחופשה, ישנם כמה דברים שכדאי להקפיד עליהם הן מבחינה התנהגותית והן מבחינת מיגון הבית. "ישנם דברים שלא עולים כסף, ויכולים להקטין משמעותית את הסיכון שיפרצו לכם לבית", אומר גזי רפאל מחברת גזי מנעולים. "חשוב לדעת שיש שני סוגי פריצות: פריצה מתוכננת שכוללת תצפית על הבית מבעוד מועד, ופריצה מזדמנת שבה נכנסים לבית מסוים באופן אקראי בהתאם לרמת המיגון שלו".

 

כדי להקטין את הסבירות של פריצה מתוכננת לביתכם, חשוב לבלבל את האויב ולא להשאיר סימנים שיעידו על כך שעזבתם את הבית לכמה ימים ושהשטח פנוי. רפאל: "כדאי להימנע מפרסום העובדה שלא תהיו בבית למשך כמה ימים.

 בין אם זה באמצעות העלאת סטטוס ברשתות החברתיות, באמצעות דואר אלקטרוני חוזר המשיב לכל שולח עדכון על עובדת היותכם בחופשה, באמצעות דיווח לכל בעלי המקצוע שנמצאים אתכם בקשר רציף (עוזרת, מכולת, שכנים, אנשי תחזוקה אחרים)".

 

רפאל הוסיף כי גם במהלך החופשה כדאי להימנע מהעלאת תמונות ממקום הנופש, למרות שזה מאוד מפתה. "בטרם עזיבתכם את הארץ כדאי להימנע מהזמנת מונית הישר מביתכם, וכדאי לחכות למונית במקום המרוחק יחסית מבתיכם", הוא ממליץ. "אין לדעת מי עובד בשיתוף פעולה עם פורצים. בשלב ההגעה לשדה התעופה, כדאי להימנע מהצמדת תווית עם כתובת ביתכם למזוודה. מוטב לחבר את התווית למזוודה רק בשלב ההגעה לדלפק הצ'ק-אין".

 

אם עזבתם את הבית למספר ימים, כדאי לדאוג לטשטש סימנים ברורים המעידים על כך. ראובן: "אם יש קרוב משפחה או שכן שאתם סומכים עליו, כדאי לבקש ממנו לאסוף את הדואר הנערם בתיבה, את הפלאיירים ואת העיתונים אם הנכם מנויים עליהם. כמובן שניתן גם להקפיא את המנוי למשך מספר ימי החופשה, אך אם אתם מתעצלים, כדאי שהם לא ייערמו ויעידו על בית נטוש זמנית".

 

כדי לתת תחושה של פעילות בבית, ניתן להשאיר את הטלוויזיה או את הרדיו דלוקים אם ניתן לתכנן שעות הפעלה וכיבוי. כמו כן, מי שיש לו טיימר יכול לדאוג להפעלה של אורות בשעות הערב. אם הנכם נוסעים למספר רב של שבועות כדאי להקפיד על גיזום הגינה, על מנת שלא תיראה מוזנחת וכזו שלא טופלה מספר חודשים ותגביר את החשד של בית לא מאוכלס.

 

כיצד תמגנו את הבית

מבחינת המיגון, ישנם מספר אמצעים מינימליים שיכולים להקטין משמעותית את הסיכוי שהפורץ יבחר דווקא בבית שלכם. "אחד הדברים שהכי חשוב להקפיד עליהם הוא לדאוג לדלת פלדה, ולא לדלת כניסה מעץ", מסביר רפאל. "הדבר השני שמעכב משמעותית את הפורץ, וגורם לו לבחור בבית אחר, הוא העובדה שמחברים מנעול עליון לדלת. הוא מעלה באופן משמעותי את רמת הבטיחות. הוא נקרא גם מנעול כספת, מפני שסוג הנעילה שלו הוא כזה של שלושה בריחים מאסיביים עבים שנכנסים אל תוך המשקוף. עלות מנעול כזה הוא כ-600 שקל כולל מנגנון וכולל התקנה. כיום ישנן חברות ביטוח שלא מבטחות את הבית מבלי שהצרכן מתקין פלדלת ומנעול עליון".

 

איך תדעו אם הגיע הזמן להחליף את הצילינדר? רפאל: "אני לא בעד להחליף סתם צילינדר טוב ללא סיבה. זה לא משנה כמה שנים יש את הצילינדר אם הוא טוב, אין סיבה למהר להחליף אותו.

 חשוב רק שהצילינדר יהיה כזה שמוגן מפני קידוח. הסיבה לכך, היא שהשיטה הנפוצה ביותר לפריצה דרך הדלת, היא באמצעות קידוח של הצילינדר. שיקול נוסף להחלפת צילינדר הוא אם המפתחות אליו הגיעו לידיים רבות מדי. ואז, לא משנה כמה זמן עבר מאז התקנתו, שווה להחליף אותו על מנת שלא לחשוף את הבית לפריצה".

 

כמה עולה צילינדר איכותי המוגן מפני קידוח? רפאל: "בין 400 ל-500 שקל. כמובן שניתן להשקיע ולשלם סכום גבוה הרבה יותר, אבל אני חושב שזו דווקא הוצאה מיותרת. ואם כבר מתכוונים להוציא סכום גדול יותר, שווה להחליף את הצילינדר לכזה שמוגן מפני קידוח, מתוצרת ישראלית שהיא ברמה מאוד גבוהה, ולהתקין בנוסף מנעול עליון. ברגע שיש שני אמצעי מיגון על הדלת, הבטיחות תהיה הרבה יותר גבוהה מאשר מנעול אחד יקר במיוחד".

 

ממוקד השירות של המקצוענים מוסיפים: "חשוב לדעת כי אין כיום הסמכה רשמית למנעולנים וכל אחד יכול להציג את עצמו ככזה. דווקא אלו שמציגים עצמם כמוסמכים מטעם משטרת ישראל או מציגים לכם גיליון רישום פלילי נקי צריכים לעורר חשד, כי הסמכה כזו אינה קיימת וגיליון כזה כלל אינו נדרש. מה שניתן לעשות הוא להזמין מנעולן ממאגר אמין שמפקח על בעלי המקצוע שברשותו, לקרוא חוות דעת של צרכנים קודמים ובסוף העבודה לדרוש תעודת אחריות וחשבונית שמפרטות גם את כתובת העסק, שם המנעולן ומספר טלפון".

 

יחד עם הצורך למגן את הדלת, חשוב לזכור שפריצות רבות מתבצעות גם דרך סורגים וחלונות. רפאל: "כמי שמגיע לבתים רבים אחרי פריצה, אני דווקא נתקל בפחות פריצות דרך הדלת, כולל בבניינים. לכן, שווה להתקין מנעול רתק לסורגים שנפתחים ודרכם יש יציאה למרפסת או לחצר. עלות ממוצעת של מנעול רתק היא כ-600 שקל כולל מנגנון והתקנה".

 

עוד מוסיף רפאל: "כדאי להתקין סורגים כמה שיותר עבים. חשוב לזכור שאין שום אמצעי מיגון שלא ניתן לפרוץ אותו. אבל ברגע שהפורץ רואה שהוא יתעכב משמעותית, הוא פשוט בוחר בבית אחר".

 

מצלמות רואות הכול

שלב מתקדם יותר מבחינת מיגון הוא הצבת מצלמות אבטחה. ראובן: "היתרון העיקרי של המצלמה הוא הרתעתי. היא לא מונעת פריצה, אבל גורמת לפורץ לחשוב שהבית כולל אמצעי מיגון. היא כמובן לא עוזרת כנגד פורצים המשתמשים בכיסוי פנים, ולכן מומלץ לשלב אותה עם אזעקה. ברגע שמתבצעת פריצה האזעקה מופעלת, והמצלמה מתעדת את הסיבה שבגללה הופעלה האזעקה. כיום יש מספיק אמצעים מתקדמים ואפליקציות לנייד ששולחות התראה על אזעקה, ובעל הבית יכול און-ליין לצפות דרך הנייד במצלמות האבטחה ולגלות האם מדובר באזעקת אמת או באזעקת שווא, ובמידת הצורך לקרוא לשכנים או למשטרה".

 

האם מצלמות הדמה מהוות הרתעה מספקת? ראובן: "תלוי בפורץ. ישנם פורצים שיודעים להבחין בין מצלמת דמה למצלמה אמיתית. העלות של מצלמת דמה היא 300-100 שקל, והעלות של כארבע מצלמות אמיתיות היא 2,500 עד 5,000 שקל. יש להן יכולת לצלם את השטח 24 שעות ביממה, ויש בהן גם פונקציה שבה הן מופעלות רק בעת תזוזה מולן".

 

כמה תעלה התקנה של מערכת אזעקה? ראובן: "מערכת קווית תעלה 1,500 עד 3,000 שקל כולל התקנה. מערכת אזעקה אלחוטית תעלה 2,000 עד 4,000 שקל כולל התקנה.

 אם מדובר בבנייה של בית חדש אני ממליץ חד-משמעית על התקנת מערכת קווית שהיא מאפשרת יותר פונקציות, הסוללות שלה לא נגמרות באותה מהירות כמו אלו של המערכת האלחוטית והיא זולה יותר".

 

ניתן גם למגן את החלונות, כך שבעת פריצה גלאי וילון יתחיל לפעול ברגע של כניסה של גוף כלשהו דרך אחד החלונות. ראובן: "עלות התקנת גלאי כזה היא כ-700 שקל לחלון, וגם לאחר החזרה מהחופשה הוא מאפשר ללכת לישון מבלי לדאוג שבלילה ייכנסו פורצים דרך החלון. ניתן להפעיל בעת השינה את מערכת האזעקה באופן חלקי כך שרק המעטפת החיצונית של הבית תופעל, מה שמאפשר תנועה חופשית בתוך הבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים