שתף קטע נבחר

ראיון ל-ynet מהעורף הסעודי: "איראן האויבת של כולנו, שלנו - ושלכם"

צבאות המפרץ בראשות סעודיה ממשיכים להפציץ בתימן את המורדים השיעים, בעלי בריתה של איראן שכבשו את השלטון. תושב ריאד ל-ynet: "מצב הרוח מרומם, האחדות הערבית נגד איראן משמחת אותנו". שר ההגנה הסעודי שלח את אחיו הנסיך להפציץ בצנעא, נשיא תימן המודח יצא בחשאי לפסגת הליגה הערבית

אזרחי סעודיה קמו הבוקר (יום ה') לידיעות על המלחמה הראשונה שידעה ארצם זה שנים ארוכות. מטוסי חיל האוויר הסעודי, מגובים בשורה של צבאות זרים מהמפרץ ומעבר לו, יצאו בלילה להפציץ את מעוזי המורדים החות'ים השיעים שהשתלטו על חלקים נרחבים מתימן בגיבויה של איראן. המטרה ברורה: למנוע מתימן, "החצר האחורית" של סעודיה, ליפול לידי איראן כפי שקרה במידה רבה לעיראק ולחלקים נרחבים מסוריה ולבנון לפני כן.

 

עוד חדשות בעולם :

 

חוסיין, אזרח סעודי תושב הבירה ריאד, סיפר הערב ל-ynet שלמרות היציאה למלחמה הוא אינו מזהה תכונה חריגה ברחבי הממלכה. השגרה בעורף הסעודי נשמרת, והמבצע זוכה לדבריו לתמיכה נרחבת בדעת הקהל הציבורית. "החות'ים נתמכים על-ידי איראן", הוא מזכיר את הקשר של המורדים השיעים ליריבתה השיעית הגדולה של סעודיה, מנהיגת העולם הסוני, "סעודיה שתקה אולי לנוכח האירועים בסוריה ובעיראק, אבל תימן היא כבר קו אדום עבורנו. שליטה איראנית בתימן פירושה סכנה גדולה לסעודיה".

חוסיין מציין כי מה שמרומם את רוחו של הרחוב הסעודי הוא האחדות הערבית המופגנת נגד איראן במסגרת המבצע - שורה של מדינות ערביות סוניות התגייסו למבצע, ומדינות מוסלמיות אחרות שאינן לוקחות בו חלק פעיל - הביעו תמיכה בניסיון לעצור את ההשלטות השיעית על תימן. "התמיכה של מדינות כמו מצרים,

פקיסטן וטורקיה במבצע היא מסר לאיראן", הוא אומר. בדברים המשקפים את הביטחון הגדול של הסעודים בכוחם הוסיף: "איראן היא נמר של נייר, היא לא יכולה לעשות שום דבר. אולי היא תנסה לקומם את השיעים בסעודיה ובבחריין נגד המשטרים הסוניים של המדינות האלה, אולי החות'ים יגיבו - אבל איראן לא תעשה כלום". הוא מדגיש את שותפות הגורל עם הסעודית עם ישראל: "איראן היא האויבת הגדולה של כולנו".

 

דבריו של חוסיין באים לידי ביטוי גם בתקשורת הסעודית, המפרצית והערבית. העיתונאי הסעודי הבכיר ג'מאל חאשקוג'י, המזוהה עם בית המלוכה, פרסם בטוויטר קריקטורה שבה נראים ארבעה איראנים המחזיקים את דגלי לבנון, עיראק סוריה ותימן במהלך ישיבה של הליגה הערבית - סמל למדינות שבהן נהנית כיום איראן מהגמוניה. הוא כתב: "אם לא היה יוצא לפועל מבצע 'סופה נחרצת' (שם המבצע שהחל הלילה), כך הייתה נראית פסגת הליגה הערבית הבאה'".

גם אנשי הדת, שלהם חשיבות רבה בממלכה השמרנית, נותנים רוח גבית לבית המלוכה הסעודי, שיצא למלחמה חודשיים בלבד אחרי עלייתו לשלטון של המלך החדש. אחד מאנשי הדת האלה הוא המטיף האיסלאמי עוויד אל-קרני, שמצייץ בטוויטר בלי הרף בעד המבצע: "סעודיה היא ללא ספק המהנדסת של המבצע בתימן במישור המדיני, והמוציאה לפועל הראשית שלו מבחינה צבאית. החות'ים - והאיראנים יחד איתם - טעו בחישוב שלהם לגבי מידת הסבלנות של ההנהגה הסעודית".

קריקטורה שפורסמה היום בטוויטר: נציגים איראנים במושבים השמורים לסוריה, לבנון, עיראק ותימן בליגה הערבית ()
קריקטורה שפורסמה היום בטוויטר: נציגים איראנים במושבים השמורים לסוריה, לבנון, עיראק ותימן בליגה הערבית

סעודיה "בועטת" את משתפי הפעולה של איראן מהאזור ()
סעודיה "בועטת" את משתפי הפעולה של איראן מהאזור

הבית התימני מתפרק ()
הבית התימני מתפרק

סעודיה מסמנת לאיראן: פה עובר הקו שלנו ()
סעודיה מסמנת לאיראן: פה עובר הקו שלנו

אפילו רשת "אל-ג'זירה" הקטארית ורשת "אל-ערבייה" הסעודית, שבדרך כלל מתחרות זו בזו ומציגות עמדות הפוכות בנוגע לאירועים מכוננים בעולם הערבי, יישרו קו היום, והן מסקרות באהדה את המבצע נגד המורדים השיעים. התקשורת הסעודית המגויסת מהללת מטבע הדברים את בית המלוכה, וכדי להראות שלא רק חיילים פשוטים נשלחים לחזית דווח ששר ההגנה הורה גם לאחיו, הנסיך חאלד בן סלמאן, להשתתף בתקיפות בתימן. מדובר באותו נסיך שלקח חלק לא מזמן בתקיפות נגד "המדינה האסלאמית" (דאעש).

 

התקשורת המזוהה עם איראן ובנות בריתה, לעומת זאת, מתגייסת למען החות'ים. במקום לכנות את המבצע "סופה נחרצת", שמו הרשמי, כלי התקשורת האלה מכנים את המבצע "מעשה תוקפנות". החות'ים, שכבשו לאחרונה עוד ועוד שטחים בתימן, מקבלים בכלי התקשורת האלה במה נכבדת. אותם ערוצים ואתרי אינטרנט מנהלים לוחמה פסיכולוגית נגד סעודיה, ומדגישים את מספר הקורבנות. הם מדווחים על הפלה של מטוסים ממדינות המפרץ ונותנים במה לכל מי שמתנגד למהלך הסעודי.

 

בינתיים דיווחה הערב רשת "אל-ערבייה" כי נשיא תימן המודח עבד רבו מנסור האדי, יצא מתימן בדרכו לפסגת הליגה הערבית במצרים.

 

Read this article in English

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר ההגנה הסעודי מפקח על המבצע בתימן מהחמ"ל
מומלצים