שתף קטע נבחר

היסטוריה בנאס"א: שנה מחוץ לכדור הארץ

המסע המאויש הארוך ביותר יצא לדרך: אסטרונאוט וקוסמונאוט שוגרו מקזחסטן ויעבירו 12 חודשים בתחנת החלל. אחיו התאום של האמריקני יישאר בכדור הארץ ויעבור אותן בדיקות גופניות. איך הגוף יושפע משנה בחלל?

אסטרונאוט אמריקני וקוסמונאוט רוסי עשו הערב היסטוריה: רקטת סויוז שוגרה אמש (יום ו') מקזחסטן ושלחה את סקוט קלי ומיכאיל קורניינקו אל תחנת החלל הבינלאומית. כל כמה חודשים נשלחים אסטרונאוטים לתחנת החלל, אבל הפעם יש טוויסט - הפעם השניים אמורים להיות מחוץ לכדור הארץ למשך שנה שלמה.

 

זוהי ההתנסות הראשונה של נאס"א במסע לשנה, הקדמה למסעות למאדים שצפויים להימשך לפחות שנתיים-שלוש. הרוסים מנוסים מעט יותר בכך, אך חלפו כבר כמעט שני עשורים מאז שקוסמונאוט העביר כשנה מחוץ לכדור הארץ.

קלי (משמאל) וקורניינקו (מימין), לצד פדלקה שיחזור אחרי חצי שנה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קלי (משמאל) וקורניינקו (מימין), לצד פדלקה שיחזור אחרי חצי שנה(צילום: EPA)

תחנת החלל הבינלאומית. המסע אורך 6 שעות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תחנת החלל הבינלאומית. המסע אורך 6 שעות(צילום: AFP)

הן קלי והן קורניינקו שהו בעבר בתחנת החלל. קלי, 51, הוא קצין צי בעברו, ושימש כמפקד מעבורת החלל אנדוור  בכמה מטיסותיה לחלל. גם קורניינקו, בן 54, החל את הקריירה בצבא - בצנחנים. יחד איתם הוטס קוסמונאוט רוסי נוסף, גנדי פדלקה, אבל להבדיל מהם הוא יחזור לכדור הארץ אחרי שישה חודשים "בלבד".

 

קלי וקורניינקו יישארו בתחנת החלל עד מרס 2016. במהלך 12 החודשים הללו הם יעברו בדיקות רפואיות רבות ויכינו את תחנת החלל להגעתה הצפויה ב-2017 של קפסולה אמריקנית מסחרית חדשה. קלי צפוי לפיכך לבצע לא מעט הליכות חלל - יציאה אל מחוץ לתחנה. בספטמבר הם צפויים לפגוש את זמרת הסופרנו הבריטית שרה ברייטמן, ששילמה יותר מ-50 מיליון דולר כדי להיות "תיירת חלל".

התאומים סקוט ומארק קלי. האחד יהיה בחלל, השני בכדור הארץ (צילום: AP) (צילום: AP)
התאומים סקוט ומארק קלי. האחד יהיה בחלל, השני בכדור הארץ(צילום: AP)

לקראת השיגור בקזחסטן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לקראת השיגור בקזחסטן(צילום: AFP)

מטרת הבדיקות הרפואיות היא לבחון את השינויים הגופניים לאחר חצי שנה בחלל. בחוסר כבידה העצמות והשרירים נהיים חלשים יותר, וגם המערכת החיסונית נחלשת. נוזלי הגוף מוזרמים לראש, מה שמגדיל את הלחץ על המוח והעיניים, ופוגם בראייה. עם זאת, לא ברור האם כל התופעות האלה מתחזקות אחרי חצי שנה, או דווקא נחלשות. החוקרים ינסו לבחון זאת, כחלק מההכנות למסע למאדים בעשורים הקרובים.

 

קלי, שהכיר את אילן רמון ז"ל ושוחח איתו לא פעם בעת שהשניים התכוננו לטיסה לחלל, ישאיר אחריו בכדור הארץ את אחיו התאום מארק - אבל גם האח ישתתף בניסוי. השניים הם תאומים זהים, וגם מארק קלי היה בעבר אסטרונאוט. לכן, כשהציע התאום לעבור את אותן בדיקות שיעבור אחיו בתחנת החלל, נאס"א מיד קפצה על הרעיון. עם זאת, השניים לא ישמרו על אותו משטר אכילה. מארק, שנשוי לחברת הקונגרס לשעבר גבריאלה גיפורדס (ניצלה לפני 4 שנים מניסיון התנקשות), הבהיר כי אין לו שום כוונה לצרוך "אוכל חלל" ולרוץ שעתיים מדי יום על הליכון, כפי שיעשה אחיו.

 

ההכרזה על המסע לשנה שלמה ועל המשתתפים בו - קלי וקורניינקו - נעשתה כבר לפני יותר משנתיים. נאס"א מעולם לא הטיסה אסטרונאוטים ליותר משבעה חודשים ברצף, אבל את השיא הרוסי קלי וקורניינקו לא ישברו. ב-1994 ו-1995 שהה ולרי פוליאקוב 14 חודשים בתחנת החלל מיר, וכמה קוסמונאוטים אחרים העבירו בין 8 ל-12 חודשים באותה תחנה, שהפסיקה לפעול ב-2001. כולם, פרט לאחד, עדיין בחיים.


פורסם לראשונה 27/03/2015 19:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההכנות לשיגור הסויוז
צילום: AFP
מומלצים