שתף קטע נבחר

קלינטון: להחזיר יחסי ישראל-ארה"ב לבסיס

המועמדת האפשרית לנשיאות ארה"ב התייחסה לראשונה למשבר בין המדינות ואמרה: "צריך לעבוד יחד כדי להחזיר את היחסים המיוחדים לבסיס המועיל". קלינטון, שנראה היה כי ניסתה לתמרן בין רצונה שלא להסיט את קולות היהודים בארה"ב לחיק הרפובליקנים לבין נאמנותה לאובמה, שיגרה מסר קצר ופושר

התייחסות ראשונה של המועמדת האפשרית לנשיאות ארצות הברית למשבר ביחסים בין ישראל לארצות הברית: הילרי קלינטון קוראת הלילה (יום ב') לחזור ליחסים המיוחדים הקיימים בין ארה"ב וישראל בצורה מועילה ולטפל יחד באינטרסים הבסיסיים והחששות המשותפים.

 

קלינטון, ששוחחה עם מנכ"ל וסגן הנשיא של ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים מלקולם הונליין, הוסיפה: "אנחנו חייבים להבטיח שישראל לא תהפוך לעולם לסוגיה מפלגתית". זו הפעם הראשונה שקלינטון מתייחסת למשבר בין הנשיא האמריקני ברק אובמה לראש הממשלה בנימין נתניהו.

לא רוצה לפגוע ביחסיה עם אובמה. קלינטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא רוצה לפגוע ביחסיה עם אובמה. קלינטון(צילום: AFP)
 

בהודעה שפרסמה קלינטון אמרה: "אנחנו צריכים כולנו לעבוד יחד, להחזיר את היחסים המיוחדים של ארה"ב-ישראל לבסיס המועיל, לטפל בחששות ובאינטרסים המשותפים הבסיסיים, שכוללים חתירה לפתרון שתי מדינות, באמצעות מו"מ ישיר בין הישראלים והפלסטינים".

 

הונליין סיפר ל-ynet על שיחתו עם קלינטון. "התקשרתי היום לגברת קלינטון כי רציתי לדבר איתה על הנושא. לקולה יש משקל גדול. יש לנו מערכת יחסים ארוכה מימיה בבית הלבן וכסנאטורית מניו יורק".

 

קלינטון צפויה להכריז בחודשים הקרובים על ריצתה לנשיאות ארה"ב מטעם המפלגה הדמוקרטית. המשך ההתגוששות הפוליטית בין ישראל לארה"ב עלול להביא לסחף של מצביעים יהודים למפלגה הרפובליקנית, ולכן הגיבה קלינטון לנושא הטעון הזה במשפט אחד ופושר מבלי שיפגע ביחסיה עם הנשיא המכהן אובמה.

 

היחסים בין אובמה לנתניהו עלו על שרטון כשראש הממשלה החליט להיענות להזמנת יו"ר בית הנבחרים האמריקני ולנאום בקונגרס נגד

ההסכם המתבשל עם איראן. המשבר החריף עם האמירות שהשמיע נתניהו בקמפיין הבחירות, שכללו דחיית נאום בר-אילן ופרשת "הערבים נוהרים לקלפיות". הבית הלבן הודיע אז כי יעריך מחדש את מדיניותו כלפי ישראל במוסדות האו"ם.

 

בסוף השבוע האחרון נרגעו מעט הרוחות עם הודעתו של נתניהו להעביר לרשות הפלסטינית את כספי המסים שהוקפאו בחודשים האחרונים, על רקע הפעולות המדיניות החד-צדדיות של הרשות נגד ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מסר פושר שלא פוגע ביחסים עם אובמה. קלינטון
צילום: רויטרס
מומלצים