שתף קטע נבחר

הצלחה בניסוי מערכת "שרביט קסמים". צפו

בזמן שהמו"מ על הגרעין האיראני נמצא ברגעיו המכריעים בשווייץ, מערכת הביטחון מדווחת על התקדמות במערכת היירוט שעשויה להפוך למבצעית בחודשים הקרובים. השלב הבא: ניסוי מסכם. "הצלחת הניסויים - פנומנלית"

על רקע הרגעים המכריעים בשיחות הגרעין בשווייץ , מערכת הביטחון מדווחת היום (ד') על התקדמות במערכת יירוט הטילים "שרביט קסמים ". לפי הדיווח, הושלמה בהצלחה סדרת ניסויים לקראת הניסוי המסכם וההכרזה על המערכת מבצעית בחודשים הקרובים. "שרביט קסמים" נועדה להעניק שכבת הגנה נוספת מפני טילים ורקטות לטווח קצר ובינוני, ולהוסיף הזדמנויות יירוט למערכת ה"חץ".  

 

בסדרת הניסויים - השלישית במספר - נבחנו כל היכולות והביצועים של "שרביט קסמים", שנחשבת מערכת מהפכנית במשפחת מערכות היירוט בעולם. היא צפויה להוות חלק ממערך ההגנה הרב-שכבתי ותאפשר כבר בעתיד הקרוב - יחד עם המרכיבים הקיימים של מערך ההגנה - להתמודד ביעילות רבה יותר עם איומים על ישראל. בניסוי נבחנו יכולות בתרחישים המדמים את המטרות שעמן מתוכננת המערכת להתמודד בזמן עימות.

 

  

סדרת הניסויים התקיימה בשדה ניסויים במרכז הארץ, והיא תהווה חלק ממערך ההגנה הרב-שכבתי הכולל בשכבתו הנמוכה את מערכת כיפת ברזל לרקטות קצרות ובינוניות טווח מחד, ומאידך מערכת ההגנה חץ 2 ובעתיד חץ 3 המיועדת ליירט טילים מיעדים רחוקים ומחוץ לאטמוספירה.

 

המכ"מ של "שרביט קסמים", MMR של התעשייה האווירית, זיהה במהלך הניסויים את המטרות ששוגרו, הן מהקרקע והן מהאוויר, באמצעות מטוסי F16. זמן קצר לאחר הזיהוי שוגרו הטילים המיירטים והשמידו את טילי המטרות.

לקראת כשירות מבצעית. הניסוי של מערכת שרביט קסמים (צילום: באדיבות משרד הביטחון) (צילום: באדיבות משרד הביטחון)
לקראת כשירות מבצעית. הניסוי של מערכת שרביט קסמים(צילום: באדיבות משרד הביטחון)

על פי הדיווח, בניסוי האחרון לאחר שיגור טיל המטרה גילה אותו מכ"מ ה-MMR והעביר את נתוניו אל מרכז ניהול הירי, וזה חישב תוכנית ההגנה נגדו. מיירט "שרביט קסמים" שוגר בהצלחה והשמיד את המטרה כמתוכנן. את הניסויים ביצעו מִנהלת "חומה" במפא"ת (מִנהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA). הניסוי בוצע בהובלת חברת רפאל משדה ניסויים במרכז הארץ. לפיתוח המערכת שותפה אלביט מערכות אלישרא.

 

 

יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה במנהל למחקר פיתוחי אמל"ח ותשתיות שבמשרד הביטחון, אמר כי "המערכת מיועדת ליירט בגרסתה הראשונה, בלוק אחד, את איומי הליבה מלבנון. בניסויים נכחו גם הנציגים האמריקנים שהם שותפים מלאים בפרויקט, ואף הגשנו להם בקשה להרחבת הסיוע בשנה הבאה בכל הקשור להצטיידות הטילים המיירטים, שחלקם מיוצרים בארץ וחלקם כבר החלו בתהליך הייצור במפעל בארה"ב".

 

לדבריו, "מערכת 'שרביט קסמים' יעילה לטווחים ארוכים מאוד, יותר מפי שניים, מטווחי הפעולה של כיפת ברזל. באמצעות 'שרביט קסמים' נוכל להגן על שטחים נרחבים בכל מדינת ישראל, ללא קשר לפריסת הסוללות של כיפת ברזל שימשיכו להגן מאיום הרקטות באופן מסונכרן ומשולב".

 

מערכת "שרביט קסמים" תוכל להתפרס הן בצורה ניידת, והן באופן נייח. בניגוד לכיפת ברזל, שרביט קסמים תוכל ליירט את הטילים והרקטות הרחק מהעיר שאליה נורים הטילים. המערכת אמורה לתת מענה בעיקר לטילים המדויקים מהסוג שיש ברשות חיזבאללה, ובגרסתה העתידית גם ליירט מטוסים ללא טייס.

 

שלמה ש', ראש הפרויקט מטעם חברת רפאל שמובילה את פיתוח המערכת וייצורה, אמר כי "הצלחת הניסויים היא פנומנלית וריגשה אותנו מאוד. התוצאות יוצאות דופן בכל מרכיבי המערכת. היירוטים במהלך הניסויים הם במתאר ראשון מסוגו ברמה הארצית".

 

במקביל להצלחות בניסויים של "שרביט קסמים", המערכת של טיל החץ ידעה באחרונה קשיים. בחודש דצמבר דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס מפי גורמי ביטחון כי שיגור שתוכנן לטיל מיירט של מערכת "חץ 3" כשל. שיגור המיירט היה מתוכנן לאחר שיגורו המוצלח של טיל מטרה שביצע את מסלולו בהצלחה. הניסוי נערך כחלק מההכנות לניסוי יירוט עתידי של טיל "חץ 3", המהווה את שכבת ההגנה העליונה למדינת ישראל עד להפיכת המערכת למבצעית.

 

גורמי הביטחון מסרו אז לרויטרס כי הניסוי בוצע בבסיס חיל האוויר בפלמחים. לדבריהם, השיגור של המיירט לא יצא לפועל משום שהוא כשל בניסיון להינעל על טיל המטרה. הם מציינים כי בוצעה ספירה לאחור ודבר לא קרה. "התקבלה ההחלטה שלא לבזבז את המיירט", אמר אחד הגורמים.

 

בתוך כך, שיחות הגרעין נמשכות היום, זאת לאחר שאתמול תם הדד-ליין שהציבו לעצמם הצדדים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בצהריים הצהרה בנושא ובה אמר כי כל הסכם עם איראן חייב לכלול גם תביעה להפסקת התוקפנות הטרוריסטית שלה ברחבי העולם. "תתעקשו על הסכם טוב יותר", אמר נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות משרד הביטחון
הניסוי של שרביט קסמים
צילום: באדיבות משרד הביטחון
מומלצים