שתף קטע נבחר

הסכם עם איראן: הסנקציות יוסרו; העשרת האורניום תפוקח

נציגי איראן והאיחוד האירופי הודיעו רשמית על הגעה להבנות שיהוו בסיס להסכם כולל שייחתם עד יוני. בהבנות שהושגו: הסנקציות הכלכליות על איראן יוסרו בהתאם ליישום ההסכם, יכולת ההעשרה הגרעינית תוגבל ותפוקח. מספר הצנטריפוגות יופחת בכשני שלישים

יומיים לאחר שהדד-ליין עבר, הגיעו הצדדים להסכמות ראשוניות בנושא הגרעין האיראני: שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף והנציגה האירופית פדריקה מוגריני ערכו הערב (יום ה') מסיבת עיתונאים שבה עדכנו על ההתפתחויות במשא ומתן על תוכנית הגרעין האיראנית. מוגריני וזריף הודיעו כי הסנקציות יוסרו בהתאם ליישום ההסכם, העשרת האורניום תפוקח ותוגבל ומתקן פורדו יהפוך למכון מחקר. ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים מלוזאן ואת מסיבת העיתונאים של הנשיא ברק אובמה מהבית הלבן.

 

הושגה הסכמה על סוגיות המפתח לקראת הסכם כולל, אלה עיקרי ההבנות:

ההסכמה היא הבסיס להסכם עתידי שייחתם ב-30 ביוני

האיחוד האירופי וארה"ב יפעלו לביטול הסנקציות הכלכליות על איראן - אם התחייבותיה יאוששו. אם איראן לא תעמוד בהתחייבויותיה, ארה"ב והאיחוד יפעילו "במהירות" שוב את הסנקציות

מתקן ההעשרה היחידי יהיה נתנז

יכולת ההעשרה תוגבל במתקן פורדו והוא יהפוך למתקן חקר גרעיני

סבא"א תקבל גישה לטכנולוגיות הגרעין באיראן בעבר ובהווה

הסכם עתידי יכלול את תמיכת מועצת הביטחון של האו"ם

מספר הצנטריפוגות של איראן יירד מ-19,000 ל-6,104

החלטות מועצת הביטחון על איראן יבוטלו במסגרת ההסכם הכולל

איראן הסכימה לא להעשיר אורניום לרמה של 3.67 אחוזים לפחות ל-15 שנים

טהרן לא תבנה מתקנים חדשים להעשרת אורניום ב-15 השנים הבאות

 

למסמך ההבנות המלא לחץ כאן

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עוד בטרם מסיבת העיתונאים הודיע שר החוץ הגרמני כי הושגה הסכמה על הסכם מסגרת שיוביל להסכם הסופי. גם זריף ומוגריני שחררו הצהרות אופטימיות לפני שיצאו לתדרוך. "הגענו לפתרונות", צייץ זריף בטוויטר. "בשורות טובות", כתבה מוגריני. גם נשיא איראן חסן רוחאני כתב בטוויטר: "הגענו לפתרונות בסוגיות המפתח והעבודה על טיוטת ההסכם תחל מיד". בסוכנויות הידיעות ציטטו גורמים מערביים ואיראניים שטענו כי בהצהרה ייאמר שהצדדים הגיעו להתקדמות מספקת כדי להמשיך את השיחות עד לתאריך היעד הסופי - 30 ביוני.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו באנגלית: "כל עסקה חייבת לגלגל לאחור משמעותית את יכולות הגרעין האיראניות ולעצור את הטרור והתוקפנות של טהרן".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

השר לענייני מודיעין ואסטרטגיה יובל שטייניץ, מסר בתגובה לדיווחים מלוזאן: "בשעה שנציגי המעצמות לוחצים ידיים עם האיראנים בלוזאן, איראן ממשיכה במסע הכיבושים והטרור שלה בתימן, ברחבי המזרח התיכון. החיוכים בלוזאן מנותקים מהמציאות העגומה, שבה איראן מסרבת לעשות ויתורים בנושא הגרעין וממשיכה לאיים על ישראל ועל כל שאר המדינות במזרח התיכון. מאחר שההצהרה רחוקה מלהוות הסכם של ממש, אנחנו נמשיך במאמצנו להסביר ולשכנע בעולם בתקווה למנוע הסכם גרוע, או לפחות להכניס בו תיקונים ושיפורים".

 

ההכרזה מגיעה לאחר שבוע של ספקולציות, שבמהלכו ציפה העולם לשמוע על חתימה על הסכם היסטורי - אך ראשוני - בין המעצמות לטהרן, שיהווה הבסיס להסכם עתידי. גורמים אמרו לסוכנות AP כי איראן והמעצמות הסכימו על מסמך הבנות שיסלול את הדרך לשלב האחרון של שיחות הגרעין אולם הצדדים חלוקים על הדרך שבו יפורסם המסמך.

 

כבר אתמול בשעות הבוקר הכריז שר החוץ זריף כי איראן והמעצמות הגיעו להסכמות בנושא תוכנית הגרעין ושניסוח טיוטה הוא רק עניין של שעות. אלא ככל שנקפו השעות התברר כי דבריו של זריף הם במקרה הטוב בדיחה גרועה של 1 באפריל שחל אתמול.

 

אתמול היה נראה כי הרפובליקה האיסלאמית ושש המעצמות - ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - לא הגיעו להבנות ושתהום גדולה פעורה ביניהן בכמה נושאים. השיחות נמשכו אל תוך הלילה והתחדשו בצהריים.

 

שני נושאים מרכזיים עיכבו למעשה את החתימה על הסכם מסגרת: הסנקציות והפיתוח והמחקר הגרעיני באיראן. האיראנים דורשים - וזוכים לגיבוי מסוים מבעלי בריתם הרוסים ומהסינים - שהסנקציות הבינלאומיות עליהם יוסרו במלואן

באופן מיידי מרגע החתימה על הסכם הגרעין. מנגד, ארה"ב והמדינות האירופיות מסרבות לדרישה האיראנית ומציעות הסרה הדרגתית של הסנקציות תוך קביעת מנגנון שישיב את הסנקציות על איראן על כנן באופן מיידי אם זו תפר את התחייבויותיה בהסכם.

 

בסעיף הפיתוח והמחקר דורשים האיראנים שההסכם ייחתם לתקופה של עשר שנים. בסוף תקופה זו, דורשים האיראנים, תהיה להם עצמאות מוחלטת לעסוק בפיתוח ובמחקר גרעיני. המעצמות דורשות שהסכם הגרעין יהיה לעשר שנים ושבמשך חמש שנים נוספות תינתן למשטר האיסלאמי אפשרות לפתח גרעין באופן מבוקר ומפוקח.


פורסם לראשונה 02/04/2015 18:49

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צלום: EPA
מלוזאן תצא הבשורה. זריף ומוגריני
צלום: EPA
מומלצים