שתף קטע נבחר

טריאתלטים דורשים: "די לתחרויות בשבת"

במכתב שהגיע ליו"ר יובל חץ, נכתב כי רוב התחרויות נערכות ביום בו חלק מהציבור הדתי לא יכול להשתתף, ומדובר בפגיעה בערכיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל. האיגוד בתגובה: "רואים באוכלוסייה שומרת שבת כאוכלוסייה שוות ערך ואינו מנסה להדירה, ההיפך הוא הנכון"

המאבק על השבת, עכשיו בטריאתלון. קבוצת ספורטאים פנו באמצעות עו"ד, פרופסור אביעד הכהן, ליושב ראש איגוד הטריאתלון, יובל חץ, בדרישה לשנות את מועדי התחרויות הקרובות שנקבעו לימי שבת.

 

במכתב תחת הכותרת "פגיעה בשוויון הזדמניות", מסבירים המבקשים מדוע יש לשנות את המועדים, כל זה כדי להתמודד כשווים בין שווים בתחרויות הנערכות על ידי האיגוד.

 

טריאתלון. הספורטאים דורשים לשנות את מועד התחרות בתל אביב בחודש מאי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טריאתלון. הספורטאים דורשים לשנות את מועד התחרות בתל אביב בחודש מאי(צילום: רויטרס)

 

"למרבה הצער, רובן של התחרויות, בכללן הטריאתלון המתוכנן להתקיים בת"א בחודש מאי, נערכות תמיד בשבתות באופן המונע ממרשיי להשתתף בו", נאמר במכתב.

 

"דומה שאין זה ראוי כי פעילות איגוד המכוונת לכלל הציבור בישראל, וניזון וביד רחבה ממקורות ציבוריים, תתקיים רובה ככולה רק בשבתות ובמועדי ישראל, תוך הדרת ספורטאים רבים ש"חטאם" היחידי הוא שמירת השבת שלהם או קיום אורח חיים דתי אחר".

 

רון דרמון ואמיתי יונה. חופש הדת נפגע (באדיבות איגוד הטריאתלון) (באדיבות איגוד הטריאתלון)
רון דרמון ואמיתי יונה. חופש הדת נפגע(באדיבות איגוד הטריאתלון)

 

על פי הטענות, עוד נכתב: "קביעת התחרויות, רובן ככולן רק בשבת, אינה עולה בקנה אחד עם עקרונות היסוד של שוויון בכלל ושוויון הזדמנויות בפרט, חופש דת ועם ערכיה של מדינת ישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

לסיום, המתלוננים מבקשים להעביר את התחרויות במאי לימי חול ואף מוכנים לסייע כדי לפתור בעיות לוגיסטיות של מעבר הימים כמו הצורך בסגירת כבישים.

 

האיגוד בתגובה: "שליש מהתחרויות נערכות בשישי"

בתגובה לטענות, שלח מנכ"ל איגוד הטריאתלון, שי כרם, מכתב תשובה: "איגוד הטריאתלון מקיים כמידי שנה 8-10 תחרויות טריאתלון לבוגרים, ביניהן מספר לא מבוטל של תחרויות המתקיימות בימי שישי. בשנת 2015 יקיים האיגוד שלוש תחרויות אשר תערכנה בימי שישי".

 

"אם כן, למעלה משליש מתחרויות הטריאתלון של איגוד הטריאתלון נערכות בימי שישי ולא כפי שהצגת במכתב. בדיקה בלוח התחרויות המפורסם באתר של איגוד הטריאתלון הישראלי היה מגלה את המידע הרלוונטי".

 

יובל חץ. תגובת האיגוד: "יש תחרויות הנערכות בימי שישי" (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
יובל חץ. תגובת האיגוד: "יש תחרויות הנערכות בימי שישי"(צילום: טל שחר)

 

"תחרויות טריאתלון דורשות הערכות לוגיסטיות מיוחדת הכוללת גם סגירת צירים (כבישים ורחובות). משמעות סגירת צירים בימי שישי באה לידי ביטוי בשיבוש אורח החיים התקין והסדיר של תושבי המקום".

 

"יום שישי הוא יום עבודה לכל דבר. תחבורה ציבורית מתקיימת באופן סדיר, בתי עסק פתוחים, תלמידים הולכים לבית ספר וכן הלאה. אי לכך, רוב הרשויות המקומיות מעדיפות את קיום תחרויות הטריאתלון בימי שבת בכדי למנוע את שיבוש אורח חייהם התקין של תושבי המקום. איגוד הטריאתלון קובע את מועד התחרות בתיאום ושיתוף עם הרשות המקומית ועל פי צרכיה ודרישותיה".

 

"איגוד הטריאתלון רואה באוכלוסייה שומרת שבת כאוכלוסייה שוות ערך ואינו מנסה להדירה, ההיפך הוא הנכון. בכל מקום בו האיגוד יוכל לקיים תחרויות בימי שישי ובלבד שיקבלו אישור מהרשות המקומית ובלבד שלא יפגעו מקצועית בתחרות, יעשה זאת. כמו כן, איגוד הטריאתלון מעניק תעריף מוזל לשומרי השבת ומקיים 'מסלול שומרי מסורת' מזה מספר שנים לתשלום חברות באיגוד הטריאתלון. הדבר נובע מרגישות ותשומת לב של האיגוד לאוכלוסייה זו ומודעות למגבלות ההשתתפות שלה בתחרויות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סימון פרבשטיין
טריאתלון
צילום: סימון פרבשטיין
מומלצים