שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כ-40 חילוצים בחג בדרום: "לא זוכרים עומס כזה"
  מטיילים שנתקעו בשעות החושך בנחל, חולת סוכרת שהייתה זקוקה לאינסולין, מטייל שלקה בלבו ונפגעי תאונות דרכים. מתנדבי יחידות החילוץ בדרום היו עסוקים במהלך החג בכמות חילוצים חריגה

  מתנדבי יחידות החילוץ ברחבי הארץ לא זוכרים כמות כזו של חילוצים כמו שהייתה במהלך חג הפסח האחרון. שיאני החילוצים הם מתנדבי יחידת החילוץ ערבה, שנקראו מתחילת החג ל-18 אירועים. ליחידת חילוץ מגילות היו 13 חילוצים. יחידת החילוץ ערד טיפלה בחמישה אירועים, ואילו בהר הנגב טיפלו בשלושה חילוצים, בהם של מטייל שלקה בלבו במעלה חוד עקב.

   

  חילוץ הצעיר שנפצע בהתהפכות ג'יפ    (באדיבות יחידת חילוץ מגילות)

  חילוץ הצעיר שנפצע בהתהפכות ג'יפ    (באדיבות יחידת חילוץ מגילות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  יחידת החילוץ ערבה משתייכת למחוז הדרומי במשטרה, ששטח השיפוט שלו הוא מנחל שיטה בדרום ועד דרום מדבר יהודה. 90 מתנדבי היחידה, כולם מיישובי הערבה כולל נאות הכיכר, עבדו כמעט מסביב לשעון. וגם בשעות הערב (שבת) פעלו 35 מתנדבים לחילוץ זוג מטיילים שנתקעו בגובה 250 מטר במכתש הקטן. "הם היו לכודים ולא יכלו לעלות או לרדת", הסביר מפקד היחידה אלעד סקר. "הם היו בלחץ כי במקום נשבו רוחות חזקות מאוד. צוות של 12 איש עם חבלים פעל להגיע אליהם מלמטה, וצוות נוסף מלמעלה. זה אירוע מורכב מאוד". לקראת שעות החשיכה חולצו בני הזוג בסיוע מסוק של חיל האוויר.

   

  סקר אומר כי ליחידה יש בממוצע 100 חילוצים בשנה. המתנדבים מקווים כי החילוץ במכתש הקטן היה האירוע האחרון שאליו ייקראו, אבל הלילה עוד צעיר. "במשך פחות משבוע טיפלנו ב-18 חילוצים וזה הכי הרבה אי פעם. אני המפקד הכי ותיק בארץ, עם 22 שנות התנדבות, ואני לא זוכר עומס כזה, כולל לילות לבנים", אומר סקר. לדבריו, הסיבות שגרמו לעלייה גדולה כזו משמעותית במספר החילוצים הן "שילוב של כמות גדולה מאוד של מטיילים ושל סוגי מטיילים שונים, באופניים, ג'יפים וברגל".

   

  מתנדבי יחידת החילוץ מגילות מטפלים בנהג שהתהפך (צילום: יחידת חילוץ מגילות) (צילום: יחידת חילוץ מגילות)
  מתנדבי יחידת החילוץ מגילות מטפלים בנהג שהתהפך(צילום: יחידת חילוץ מגילות)

  מתנדבים מחלצים משפחה שנתקעה בשעות החושך במהלך טיול (צילום:  יח"צ ערבה) (צילום:  יח
  מתנדבים מחלצים משפחה שנתקעה בשעות החושך במהלך טיול(צילום: יח"צ ערבה)
   

  למרות שחלק קטן מהחילוצים קשור לרשלנות של מטיילים, סקר מציין כי "ברוב הפעמים מדובר באירועים שיכולים לקרות גם לי. חלק מהקבוצות עשו תכנון לא נכון של המסלול ונתקעו בחושך. היה מקרה של חשש להתקף לב, חשש למכת חום. חלק מהמטיילים מיומנים מעט פחות ואולי תכנון טוב יותר של המסלול היה פותר חלק מהבעיות".

   

  70 המתנדבים של יחידת החילוץ מגילות, השייכת למחוז ש"י, לא זוכרים אף הם עומס כה גדול בפעילות. מאז ליל הסדר הם טיפלו ב- 13 חילוצים, מתוכם שלושה מוסקים.

   "אנחנו לא זוכרים רצף כזה של אירועים", אומר מפקד היחידה נועם אלדן. היום טיפלו המתנדבים בנפגעים מתאונת דרכים, לאחר שג'יפ התהפך. "אתמול הייתה תאונת אופנוע, אלה אירועים שלא קשורים לחג. אין לי הסבר לרצף הזה, זה באמת משהו חריג מאוד. גם בעוצמה וגם בכמות", אומר אלדן.

   

  לאלדן יש המלצות למטיילים, שיוכלו לסייע להם למנוע אסון: "תבחרו מסלולים מתאימים ואל תיכנסו למסלול ארוך שעתיים לפני רדת החשיכה. יש להתאים את סוג המסלול לאופי הקבוצה. ילדים קטנים לא צריכים להיכנס לנחלים או לקניונים שמצריכים סולמות. המסלול האתגרי צריך להיות אתגרי במידה, וכמובן שיש להישמע להוראות הפקחים והשילוט. אל תרדו משבילים מסומנים".

   

  המחלצים טיפלו בין השאר במהלך החג במטיילת שסבלה מבעיה רפואית ונכנסה למצוקה בגלל הקור של המים בגבים. אישה אחרת, חולת סוכרת, שכחה את מנת האינסולין בבית. "נאלצנו פשוט לפנות אותה במסוק", אומר אלדן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יחידת חילוץ מגילות
  ימים של חילוצים
  צילום: יחידת חילוץ מגילות
  צילום: יחידת חילוץ מגילות
  חילוץ מאזור ים המלח, היום
  צילום: יחידת חילוץ מגילות
  מומלצים