שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מאסר עולם לרוצח אחותו בת ה-15

  אחמד אלעאסם מתל שבע רצח את אחותו בגלל מערכת יחסים שניהלה. השופט הורה להעביר את הכרעת הדין למשטרה ולמשרד הרווחה כדי לשפר את שיתוף הפעולה במקרים דומים בהם נשקפת סכנה לחיי אדם

  בית המשפט המחוזי גזר היום (א') מאסר עולם על אחמד אלעאסם (27) תושב תל שבע, שהורשע ברצח אחותו הקטנה בת ה-15 לפני כשלוש שנים, על רקע מערכת יחסים שניהלה עם צעיר בניגוד לרצון המשפחה. השופט נתן זלוצ'ובר מתח ביקורת בהכרעת הדין על הרשויות. "לנוכח ההתראות בדבר הסכנה הממשית לחיי הנרצחת, מן הראוי היה לבחון את פינויה למקלט, אף בניגוד לרצונה".

   

  הרוצח אמר לשוטרים "אצלנו הכבוד זה דבר ראשון" (אילוסטרציה) (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
  הרוצח אמר לשוטרים "אצלנו הכבוד זה דבר ראשון" (אילוסטרציה)(צילום: הרצל יוסף)
   

  לפי כתב האישום שבו הורשע, לקח אלעאסם סכין מטבח ונכנס לחדר שבו שהתה אחותו. הוא שיסף את גרונה ולאחר מכן יצא לחצר הבית כשהוא אוחז בסכין וצעק "הרגתי אותה". מאוחר יותר התקשר למשטרה, דיווח שהרג את אחותו וביקש לשלוח שוטרים ואמבולנס לבית המשפחה. לשוטרים שהגיעו אמר אלעאסם: "תל שבע זה יישוב קטן ואנחנו לא צריכים זונה במשפחה". לשוטר אחר אמר: "אתם היהודים לא מבינים, אצלנו הבדואים הכבוד זה דבר ראשון. רצחתי אותה בגלל שהיא הייתה זונה ועשתה לנו הרבה בעיות במשפחה".

   

  מדובר בעוד מקרה ידוע מראש שאולי היה אפשר למנוע אותו. הנרצחת ברחה בשלב מסוים ממשפחתה, אך הסכימה לחזור לביתה לאחר שאחד מאחיה (לא זה שהורשע) הודיע למשטרה שהוא מתחייב שלא יאונה לה כל רע. למרות שבמשטרה הציעו לה לעבור למקלט, שכן עדיין היה חשש לחייה, היא סירבה. יחד עם זאת יש לציין כי הנרצחת הייתה קטינה, כך שגורמי הרווחה יכלו לבקש צו מבית המשפט כדי לקחת אותה

  למקום מבטחים. יום לפני הרצח הגיע שוטר לבדוק מה שלומה, אך היא אמרה שאין עליה כל איום.

   

  הרכב השופטים בראשות השופט ברוך אזולאי, נתן זלוצ'ובר והשופטת יעל רז-לוי, הרשיע את הנאשם ברצח. השופט זלוצ'ובר, שכתב את הכרעת הדין, ביקר באופן די רפה את המשטרה וגורמי הרווחה שלא טיפלו כראוי בקטינה, למרות שנשקפה סכנה ברורה ומיידית לחייה. "אין לדון איש בהיעדרו", כתב. יחד עם זאת ציין השופט שעל פניו נראה כי לנוכח ההתראות בדבר הסכנה הממשית לחיי הנרצחת, מן הראוי היה לבחון נקיטה בכל האמצעים הדרושים כדי למנוע את אותה סכנה, "לרבות פינוי המנוחה למקלט, אף בניגוד לרצונה".

   

  השופט הורה כי עותק מהכרעת הדין יועבר למפקד מחוז דרום במשטרה ולמנכ"ל משרד הרווחה, כדי שיערכו את הבדיקות המתאימות ויסיקו מסקנות מהמקרה, בכל הקשור לשיתוף הפעולה בין המשטרה וגורמי הרווחה במצבים כאלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: הרצל יוסף
  אילוסטרציה
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים