שתף קטע נבחר

משרד הבריאות: חצי ממקרי הסרטן של ילדים באזור חיפה נובעים מזיהום אוויר

ממצאים קשים במכתב ששלח ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות על התחלואה הגבוהה בסרטן בחיפה ובאזור. מהנתונים עולה כי מתוך 60 ילדים בני פחות מ-14 שחלו בסרטן באזור - 30 חלו בשל זיהום האוויר. עוד עולה מהדו"ח כי שיעור חולי הסרטן במפרץ חיפה גבוה מהממוצע הארצי באופן מובהק. בעיריית חיפה תקפו את משרד הבריאות: "מפרסמים פרשנויות במקום להזיז את ישבנם מהפלורסנטים ולצאת לשטח"

נתונים מדאיגים מאוד של משרד הבריאות: אחרי שהמשרד להגנת הסביבה קבע כי חיפה היא העיר עם זיהום האוויר הגבוה ביותר בארץ - מגלה דו"ח חדש של משרד הבריאות כיצד פוגע הזיהום בתושבים - בעיקר הצעירים.

 

מהנתונים המדאיגים, שעולים ממכתב של ראש שירותי בריאות הציבור במשרד פרופ' איתמר גרוטו, עולה כי בעבור ילדים בני 0-14, מתוך 60 מקרי סרטן, ניתן להעריך כי כ-30 מקרי סרטן הנם תחלואה עודפת בנפת חיפה כתוצאה מזיהום האוויר. במחקר נוסף, שבחן את היארעות מקרי הסרטן בקרב 4,255 ילדים ונערים עד גיל 19 בין 1998-2007 נמצא כי היארעות סרטן בקרב ילדים במחוז חיפה גבוהה מהממוצע הארצי, אך הממצאים לא היו מובהקים. הנתונים עצמם הועברו לוועדת הערר שדנה בפרויקט קרקעות הצפון.

 

נתונים על תחלואת סרטן לפי גיל - לפי נתוני הלמ"ס ()
נתונים על תחלואת סרטן לפי גיל - לפי נתוני הלמ"ס

 

מהטבלה עוד פער גדול בין התחלואה של ילדים בנפת חיפה לבין שאר הארץ. בגילאים 15-40 יש עדיין פער, שגדל בקבוצת הגיל הבאה. מהטבלה עולה עוד כי כמעט אחד מכל חמישה מתושבי אזור חיפה בני 65-74 לקו בסרטן.

 

מדד זיהום האוויר של המשרד להגנת הסביבה (מקור: ידיעות אחרונות) (מקור: ידיעות אחרונות)
מדד זיהום האוויר של המשרד להגנת הסביבה(מקור: ידיעות אחרונות)

 

במכתבו של פרופ' גרוטו נכתב כי החוקרים מצאו שלתושבי נפת חיפה יחס הסיכונים לחלות בסרטן היה גבוה בהשוואה לשאר הארץ, בעבור 16 סוגי סרטן מ-18 הסוגים שנבדקו. במכתב הודגש כי ההבדל היה מובהק לאחר תקנון לגיל, מין, דת ומוצא בעבור שישה סוגי סרטן. החוקרים הדגישו שלא ניתן לייחס את ההבדלים שנמצאו לעישון, מפני ששיעור העישון בנפת חיפה אינו גבוה יותר לפי סקר של הלמ"ס והוא דומה לממוצע הארצי.

 

עוד עולה מהנתונים כי במהלך 1998-2007, לאחר תקנון למשתנים סוציו-דמוגרפים, בעבור כלל סוגי הסרטן יחס הסיכונים בנפת חיפה היה גבוה ב-16% בהשוואה לשאר הנפות. כלומר במהלך 10 שנים, מתוך 4,860 מקרי סרטן ניתן להעריך כי כ-780 מקרי סרטן הנם מקרים של תחלואה עודפת בנפת חיפה כתוצאה מחשיפה לזיהום האוויר באזור.

 

הפגנת תושבים בעקבות זיהום האוויר. ארכיון (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
הפגנת תושבים בעקבות זיהום האוויר. ארכיון(צילום: מוחמד שינאווי)

 

עוד עולה ממכתבו של פרופ' גרוטו כי בנפת חיפה לגברים ונשים בשנים 2001-2005 ועבור 2006-2011 ישנה תחלואה מוגברת באופן מובהק בסרטן עם גרורות בכל אזורי הגוף, בהשוואה לממוצע הארצי. לגברים בחיפה 10% יותר בין 2001-2005 ו-15% לשנים 2006-2011 ולנשים 11% לשנים 2001-2005 ו-15% לשנים 2006-2011. פרופ' גרוטו הדגיש כי הנתונים מראים עלייה בהיארעות סרטן בשתי התקופות. הוא הוסיף כי בעבור סרטן ריאות, שהוגדר

 כקשור סיבתית לזיהום אוויר, נמצא כי בנפת חיפה לגברים ונשים בשתי התקופה - ישנה תחלואה מוגברת באופן מובהק בסרטן ריאה עם גרורות בהשוואה לממוצע הארתי - 22% לגברים בשנים 2001-2005 ו-16% לשנים 2006-2011 ולנשים 15% בשנים 2001-2005 ו-26% בשנים 2006-2011.

 

ממחקר של הלמ"ס, שבו השתתפו 175,704 ישראלים בכל רחבי הארץ, נמצא כי 8,034 מהם חלו בסרטן בין 1998 ל-2007. מהנתונים עולה כי היארעות הסרטן בכל קבוצות הגיל גבוהה בנפת חיפה בהשוואה לשאר חלקי הארץ וגבוהה באופן מובהק בכל קבוצות הגיל מלידה ועד גיל 74.

 

עיריית חיפה: המדינה כשלה באוזלת ידה

ראש העיר חיפה, יונה יהב, אמר: "משרדי הממשלה שתפקידם להגן על תושבי הצפון הפקירו והכשילו כל ניסיון של הרשויות בנפה לשים סוף למפגעים. חשוב לזכור כי הכלים נמצאים בידי הממשלה ולא בידי העיריות. לאורך כל הדרך הנתונים מוסתרים מראשי הרשויות, מעכו ועד חדרה - והמשרד להגנת הסביבה מסרב לחלוק אתנו את רשימת המפעלים המזהמים ולחשוף את רמת הזיהום של כל אחד מהם".

 

יהב תקף את משרדי הממשלה: "יש לשים קץ לאימפוטנטיות של הגופים המוסמכים, העוסקים לצערנו בפרשנות וניתוח טבלאות במקום להילחם על בריאותם של תושבי הקריות, טבעון, עכו וחדרה. באופן מדהים ומקומם לומדים תמיד ראשי הערים את הנתונים מכלי התקשורת, ולא מפקידי הממשלה. פעם זה משרד הבריאות שמעביר את הנתונים לעיתונאים ופעם זה המשרד להגנת הסביבה. אני מציע להם שיעסקו יותר בשמירה על הבריאות והסביבה, ופחות במרדף אחר הכותרות. למרות שאני ראש העיר חיפה יש בכוונתי להילחם בעבור כל הנפה ויישובי המפרץ, ולהמשיך לפעול ככל אשר יש בידי לסגירת מתקנים ומפעלים מזהמים".

 

מוקדם יותר אמר דובר עיריית חיפה, עידו מינקובסקי, כי העירייה נלחמת לבד בחזית נגד זיהום האוויר. "פעלנו בשלילת רישיונות למפעלים, להעברת מיכל האמוניה, לקנסות ובעצם הפכנו את האזור למנוטר בעולם. הנתונים עד 2007 הם ההוכחה שהמדינה כשלה באוזלת ידה, כאשר שלטה עד אותה השנה במפעלים טרם עברו לידיים פרטיות. לראייה, בשנים האחרונות ישנו שיפור אדיר באיכות האוויר במחוז חיפה".

 

לדבריו, "משרד הבריאות שבעצם לא קיים במחוזות רבים כמו בחזית הזו, ביחד עם שר הבריאות הבלתי נראה, החליטו להפוך לכתבי עיתונות ולהוציא סטטיסטיקות ופרשנויות במקום להזיז את ישבנם מהפלורסנטים במשרדם ולצאת לשטח ולעבוד". עוד אמרו בעירייה כי "יונה יהב מתמודד עם ירושה בריטית של מאה שנה לבדו, ללא מדינה וללא ריבון, וכל פקיד שמעוניין בכותרת מוציא סטטיסטיקה - למרות שהפעם האחרונה שרובם עברו את נחל חדרה הייתה בשנות ה-80. אני מקווה שאם חס וחלילה תהיה תקרית עם מחבלים בגבול הדרומי, עיריית באר שבע תדרוש את הפתרון מצה״ל ולא ההיפך. אנו מקווים שבפעם הבאה שיהיה שוד ברחובות תל אביב, חס וחלילה, עיריית תל אביב תדרוש את הפתרון מהמשטרה ולא ההיפך".

 

ח"כ דב חנין, שעמד בראש ועדה המשנה שעסקה בנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה בכנסת היוצאת, אמר: "הממצאים החמורים האלה מאשרים את החששות הקשים ביותר שהיו לנו. כמו שקבענו במסקנות ועדת המשנה, נדרש שינוי קיצוני וחד בהתנהלות לגבי תעשיות וחומרים מסוכנים במפרץ. הגיע הזמן להציב את טובת האזרחים לפני האינטרסים של בעלי הון. הגיע הזמן להפחית בנחישות את רמות הזיהומים במפרץ, ובוודאי שמדובר בתעשיות ובחומרים שאינם נדרשים באמת לכלכלה שלנו והיכן צריך למקם אותם. כדי להגן על בריאות וחיי התושבים במפרץ חייבים ליישם את מסקנות ועדת המשנה במלואן ובדחיפות".

 

דוברת מגמה ירוקה, ענבר שקד דליות, אמרה בתגובה לממצאים: "הדו"ח של משרד הבריאות מיישר קו עם מה שאנחנו טוענים כבר במשך שנים של מאבק. מדובר במחדל מתמשך של משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה שלא נענים לדרישתנו להוצאת החומרים המסוכנים, למניעת תוכנית הרחבת בתי הזיקוק, קרקעות הצפון ונמל המפרץ ובכך מפקירים את חייהם של יותר מ-800 אלף תושבים. מחקרים זה כלי חשוב, אבל במקרה הזה הגיע הזמן לעשות מעשה, לא להסתפק במחקרים ולפעול במסגרת ועדות התכנון כדי לשים סוף לפצצה המתקתקת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון גולן
אזור המפעלים במפרץ חיפה. ארכיון
צילום: דורון גולן
מומלצים