שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חניתם שלא כחוק? העירייה מרחיבה את ניסוי האכיפה

  עיריית תל אביב יפו החליטה להגדיל את מערך מצלמות אכיפת החנייה המותקנות על עמודים ברחבי העיר כבר שנתיים. המטרה: תיעוד עבירות חנייה בנקודות שונות בעיר

  בעקבות ניסוי אכיפת עבירות נהיגה מוצלח אשר פועל במרכז העיר תל אביב וביפו בשנתיים האחרונות, מתכננת העירייה הרחבה נוספת. אל שש מצלמות העמוד בשישה מיקומים שונים ברחבי העיר, יתווספו בהדרגה כ-20 מצלמות ניידות ונייחות במיקומים שונים ברחבי העיר. כל המצלמות ימשיכו לאכוף עבירות חנייה חמורות.

   

   

   (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  (צילום: מוטי קמחי)

   

  המצלמות הנייחות יופעלו באותה דרך בה הן פועלות כבר כשנתיים במסגרת ניסוי אכיפה-מרחוק, אך אליהן יצורפו בעתיד חמש מצלמות ניידות - המתוכננות בהמשך לפעול כחלק מהניסוי - על-גבי כלי רכב. תיעוד העבירות במקרה זה יעשה מבלי שהפקח יאלץ לצאת אל כלי הרכב, אלא על-ידי תיעוד מרחוק. בעירייה מציינים כי מערך המצלמות יפעל גם בעתיד בעיקר בשעות העומס, וכי מטרתו תמשיך להיות זרימת תנועה ללא הפרעה, מניעת חניית כלי רכב במפרצי אוטובוסים ועמידה לא חוקית בנתיבי תחבורה ציבורית.

   

  במהלך השנתיים בהן נערך הניסוי, פקח יושב בחדר בקרה עירוני וצופה במצלמות הנייחות. כך הוא מזהה בזמן אמת הפרה של תקנות החנייה, מתעד את העבירה ושולח דו"ח לבעל הרכב. יש להזכיר כי עוד בעבר הסבירה העירייה כי היא אוכפת חנייה בניגוד לחוק בצירי תנועה עמוסים ובנת"צים, על-ידי תיעוד עבירת החנייה במצלמות נייחות במיקומים שונים.

   

  מקומי המצלמות המוכרים הם ברחוב קרליבך בין רחוב החשמונאים לרחוב הארבעה. ברחוב רחוב אבן גבירול פינת רחוב צייטלין לכיוון צפון, באזור כיכר השעון ביפו ובמקומות אחרים. על העמודים מוצב שילוט המעיד על קיומה של מצלמת אכיפה במקום. בתחילת הפרוייקט נשלחו אזהרות לבעלי כלי רכב שחנו שלא כחוק ותועדו על-ידי המצלמות, ורק לאחר מכן נשלחו להם גם קנסות. בדיוק כפי שפעל המשרד לביטחון פנים בעת שילוב מצלמות אכיפת המהירות האלקטרוניות החדשות בכבישים המהירים.

   

  כדאי להזכיר כי מצלמות האכיפה העירוניות משוכללות ומסוגלות לתעד עבירות רבות נוספות, למשל פניות פרסה לא חוקיות, עקיפה על פס הפרדה רצוף ועוד. אלא שאכיפה של מגוון העבירות הרחב אינו אפשרי. לעירייה אין סמכות על-פי חוק לפתוח בהליכים שאינם נוגעים לחנייה בלבד. בהתאם, דמי הקנסות מעבירות החנייה  עוברים לעירייה האוכפת.

   

  יש להזכיר בהקשר זה כי כבר לפני שנתיים פרסם ynet כי בתל אביב וחיפה נעשה שימוש במצלמות תנועה לתיעוד עבירות. על-פי דו"ח שהוגש דאז לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, מערך מצלמות תנועה בשתי הערים שימש לא רק לניהול תנועה, אלא גם לאכיפת עבירות שונות, כולל חניה לא חוקית בתחנות אוטובוס.

   

  בעיריית תל אביב הכחישו אז את הדברים, אך הודו כי "העירייה עורכת פיילוט באמצעות מספר מערכות צילום סטטיות וניידות שהציבה, אך הללו אינן מיועדות לאכיפת נסיעה בנת"צ או חנייה בתחנות אוטובוסים". בעירייה ציינו באותו זמן כי במסגרת הפיילוט נבדק השימוש במצלמות לאכיפת עבירות חניה והפרעה לתנועה.

   

  בעיריית חיפה אמרו כי "העירייה משתמשת במצלמות לצורך הכוונת תנועה, (אך גם) כדי לאתר ולהוכיח בבית המשפט עבירות של חניה אסורה, הגורמות הפרעה חמורה לתנועה ומסכנות חיי אדם כגון - חסימת צמתים, וחניה בתחנות אוטובוס". עוד אמרו שם כי "האכיפה מתבצעת על-ידי מפקחים, שעוקבים אחר המצלמות במרכז הבקרה ושולחים דוח"ות לבעלי הרכב בצירוף צילומים".


  פורסם לראשונה 14/04/2015 22:39

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  חייכו, המצלמה תפסה אתכם
  צילום: מוטי קמחי
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים