שתף קטע נבחר

ישראל ביתנו דורשת מנתניהו: בטל ההבטחות לחרדים

ליברמן ייפגש מחר עם נתניהו, אך בינתיים דברים שאמר אמש ח"כ רוברט אילטוב מצוות המו"מ בכנס סגור רומזים מה צפוי להיאמר בפגישה. "נתניהו מעדיף ממשלת אחדות בלעדינו, בלי הבית היהודי ובלי לבני", אמר הח"כ מישראל ביתנו. "החרדים עומדים מאחורי הרעיון של ממשלת אחדות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש מחר (יום ו') עם יו"ר ישראל ביתנו שר החוץ אביגדור ליברמן במסגרת המשא ומתן הקואליציוני. ברקע הפגישה, דברים שאמר אמש ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר סיעת ישראל ביתנו ונציג צוות המשא ומתן, לפיהם אם יתברר שנתניהו לא יכול לחזור מהבטחות שנתן לחרדים אז ישראל ביתנו תישאר מחוץ לממשלה.

 

אילטוב אמר את הדברים במפגש סגור בנתניה עם פעילי שטח מרכזיים ועדכן אותם בהתפתחויות הקשורות במו"מ. בין היתר, מתח אילטוב ביקורת חריפה על התנהלותו של נתניהו סביב המו"מ ועל ההסכם הקואליציוני המתגבש.

שר החוץ ליברמן וראש הממשלה נתניהו, ארכיון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר החוץ ליברמן וראש הממשלה נתניהו, ארכיון(צילום: מוטי קמחי)
 

הוא חשף מידע רב המתרחש מאחורי הקלעים ואומר שישראל ביתנו לא תהסס לשרת את הציבור מהאופוזיציה. "ברור שנתניהו מעדיף ממשלת אחדות לאומית בלעדינו ובלעדי הבית היהודי", אמר אילטוב. "אבל הוא גם מעדיף ממשלה בלי ציפי לבני. הדם הרע שנוצר ביניהם מוביל למצב שהוא היה מוכן אפילו לקיים רוטציה עם הרצוג ובתנאי שציפי לא תהיה חלק מאותה ממשלת אחדות".

 

אילטוב אמר במפגש כי מאחורי הרעיון להקים ממשלת אחדות עומדים באופן ברור חברי הסיעות החרדיות. "ברור שמי שהיו המנוע ודחפו לממשלת אחדות היו דרעי, ליצמן וגפני", אמר חבר הכנסת מישראל ביתנו. "ברור להם שיהיה לחרדים הרבה יותר קל לקבל מיליוני שקלים מהאוצר ולבטל את החקיקה של השוויון בנטל ואת החלטות הממשלה בנושאי הגיור. הם חוששים מעמדות ישראל ביתנו בכל התחומים הנוגעים לסוגיות דת ומדינה ולכן דרעי עבד שעות נוספות כדי לתווך בין ביבי להרצוג".

 

אילטוב הציג את גרסת המפלגה למחלוקת שהציג הליכוד עם הבית היהודי וישראל ביתנו סביב התיקים הבכירים ובפרט החוץ והביטחון. "אין שום בעיה בין ישראל ביתנו לבית היהודי ואין ויכוח על תיק החוץ", אמר נציג צוות המו"מ. "שיפסיקו לבלבל לנו את המוח. הבעיה האמיתית עם הבית היהודי הוא התיק השלישי עבור איילת שקד. כל השאר ספינים".

"נתניהו מעדיף ממשלת אחדות, אבל בלי ציפי לבני" (צילום: AP) (צילום: AP)
"נתניהו מעדיף ממשלת אחדות, אבל בלי ציפי לבני"(צילום: AP)
 

אילטוב רמז כי במסגרת המתווה של ישראל ביתנו למו"מ, תיק החוץ לבדו אינו מספיק. "מי שחושב שיקנה אותנו עם תיק החוץ - טועה", הדגיש אילטוב. "לא נתחיל לדבר עם הליכוד על התיקים עד שנקבל את כל המידע על הסיכומים שהושגו עם ש"ס ויהדות התורה. לא ייתכן, לדוגמה, שנסכים לבטל יוזמות שאושרו ונוגעות לגיור בגלל התחייבות של נתניהו לחרדים.

 

"החבר'ה הצעירים שלנו מוכנים להקריב את חייהם בצבא, אבל הם לא ייחשבו יהודים? לא נסכים בשום אופן גם לשום שינוי בחוק השוויון בנטל וגם לא בחוק אזור רישום אחד לנישואין שהעברנו בכנסת הקודמת והיום החרדים מבקשים לבטל". הוא פירט ואמר שההסכמות עם החרדים כוללות מיליארדים עבור חינוך עצמאי, מעיין חינוך תורני וקצבאות למימון ישיבות.

 

"גם מתווה לוקר שמדבר על תוספת של שמונה מיליון שקלים לתקציב הביטחון - מאיפה יביאו את הכספים האלה? יבואו למעמד הביניים ולציבור העולים ויגידו שצריך להדק את החגורה? שישכחו מהאפשרות לקנות אותנו בתיקים ותפקידים. אנחנו רוצים להיות חלק מהממשלה והקואליציה, אבל לא בכל מחיר. בתנאים כפי שהם מתגבשים כרגע, אין לנו בעיה לשרת מהאופוזיציה או ללכת לבחירות חדשות. אבל לא נתפשר על העקרונות הבסיסיים שלנו".

 

הוא התייחס בדבריו גם להתנצלות של נתניהו בפני הערבים על אמירותיו ביום הבחירות. "כל ההתנצלויות בפני איימן עודה וחבריו הן בלתי נסבלות", אמר אילטוב. "אי אפשר לצעוק ביום הבחירות 'גוועלד' כשהם הולכים לקלפיות, ואז לבקש סליחה. אי אפשר להפוך את עודה לשחקן לגיטימי. מי שאנשיו אומרים כי לאורך ההיסטוריה דאעש למדו מהציונים, ובניגוד לראש הממשלה לא מתנצל על אמירה כזאת, לא יכול להיות לגיטימי.

 

"הם גם לא הסתייגו מדבריה הקשים של זועבי. זה שראש הממשלה נפגש איתם והופך אותם ללגיטימים מפריע לנו יותר מכסף שמוזרם לחרדים. כמו שזה מתנהל כרגע, ראש הממשלה יעשה הכול כדי להשאיר אותנו מחוץ לקאוליציה ואנחנו נשמח לשרת את העם מהאופוזיציה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו וליברמן, ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים