שתף קטע נבחר

יצחק הרצוג: אנחנו הולכים לאופוזיציה

לדברי יו"ר המחנה הציוני, נתניהו מעדיף ממשלת ימין עם 67 ח"כים, אך לא פוסל כניסה לממשלה על הסף. "נתניהו מעדיף ממשלת ימין בגלל פחדיו". שותפתו ציפי לבני: נהיה אופוזיציה לוחמת, כל השאר - ספינים

יו"ר המחנה הציוני מתייחס למו"מ הקואליציוני שמגיע לישורת האחרונה ואומר: אנחנו הולכים לאופוזיציה. באירוע שבתרבות בתיאטרון הבימה בהנחיית העיתונאי בן כספית אמר הבוקר (שבת) ח"כ יצחק הרצוג: "הולכת לקום ממשלה של 67 ח"כים. מיד אחרי הבחירות אמרתי שאנו הולכים לאופוזיציה. זו לא ברירת מחדל. זאת עדיפות".

 

עוד בחדשות:

ישראל תעביר את כספי המסים לרשות

רוחאני: מציע לתככנים להפסיק לתקוף בתימן

יוזמה בארה"ב: אישה על שטר 20 דולר

 

הרצוג סיפר כי הוא וראש הממשלה בנימין נתניהו שוחחו שלוש פעמים, אך אף פעם לא בארבע עיניים. "בימים הראשונים היו פניות מטעם אנשי נתניהו, או התחזו לאנשי נתניהו. אני חושב שהוא היה צריך להחליט והוא מעדיף, בגלל חששותיו ופחדיו, ממשלת ימין. בבחירות הוא אמר שלא יישב עם ציפי ובוז'י ושהם משקפים מחנה אנטי ציוני, ואחרי הבחירות הוא אמר שהוא מזמין את כל המפלגות בעלות השקפה דומה ומבטאות את תפיסת המחנה הלאומי. לכן לדעתי הוא מתמקד בזה".

 

עם זאת, הרצוג לא פסל על הסף כניסה לממשלת אחדות. כספית שאל את הרצוג אם ייכנס לממשלה והרצוג השיב: "אני לא מנהל מו"מ בהיפותזה. הקפדתי לא לומר דברים שאחר כך לא אעמוד בהם. מיד אחרי הבחירות אמרתי שאנחנו הולכים לאופוזיציה. אהיה ראש ממשלה יותר טוב מנתניהו ואני עוד אהיה ראש ממשלה".

נתניהו והרצוג. תהיה ממשלת אחדות? הרצוג אומר שלא (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו והרצוג. תהיה ממשלת אחדות? הרצוג אומר שלא(צילום: רויטרס)

גם שותפתו של הרצוג, ח"כ ציפי לבני, בתמימות דעים בנושא. "הרצוג אמר שנהיה אופוזיציה לוחמת וכל השאר ספינים", אמרה לבני באירוע שבתרבות במרכז הקהילתי רוזין ברמת אביב. "נתניהו אמר שתהום פעורה בינינו והוא צודק". לבני התייחסה לשאלה איזו ממשלה שתוקם ואם הייתה פגישה בין הרצוג לנתניהו ואמרה כי היא מאמינה לשותף שלה כשהוא אומר שלא הייתה כזו. "אם זה מגעגע כמו ברווז, נשמע כמו ברווז ונראה כמו ברווז, זו ממשלת ימין של 67 ח"כים. לשם זה הולך".

 

יו"ר המחנה הציוני סיפר כי היה בקשר עם כל המפלגות הפוטנציאליות ונשאל אם יו"ר כולנו משה כחלון התאכזב מתוצאות הבחירות. "אתה צריך לשאול אותו", השיב הרצוג. "אני ביחסים טובים איתו. הוא נזהר בבחירות לכאן או לכאן. הוא היה מרגיש תחושת אמון בשותפות איתי", אמר.

 

הרצוג תקף את נתניהו על האיומים, לדבריו, שמשמיע ראש הממשלה בנושא האיראני. "לא מוכן לשמוע בכל יום השואה עד כמה אנחנו עומדים בפני השמדה. האיום האיראני מסוכן, אך צריך לבנות את המדינה, לחזק את עצמנו מול העולם ולא לומר ביד ושם שישראל הולכת להיות אפיזודה חולפת ולהמשיך להפחיד".  

לבני הבוקר בשבתרבות בתל אביב (צילום: אטילה שומפלבי) (צילום: אטילה שומפלבי)
לבני הבוקר בשבתרבות בתל אביב(צילום: אטילה שומפלבי)

במהלך השבוע הקרוב יסתיימו 28 הימים שהוקצו לנתניהו להקים ממשלה. אין כבר שאלה שנתניהו יבקש ויקבל ארכה מהנשיא ראובן ריבלין לשבועיים נוספים. אתמול הסתיימו שבועיים של נתק במשא-ומתן הקואליציוני עם מי שמוגדרים "השותפים הטבעיים" בשתי פגישות רצופות שערך ראש הממשלה עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט

 

תחילה נפגש נתניהו עם בנט לשיחה שארכה כשעה וחצי אולם במסגרתה לא הושגו סיכומים ולא נפתר המשבר סביב התיקים. גורמים פוליטיים אומרים כי המחלוקת מול בנט היא בעיקר תוצר של אי עמידה בהתחייבות מצד נתניהו, שדיבר תחילה עם בנט על תיק הביטחון ולאחר מכן על תיק החוץ וכעת נסוג משניהם גם יחד.

 

לאחר מכן נפגש נתניהו עם ליברמן. גם שם הנושא סבוך, אולם לא בגלל התיקים. בישראל ביתנו הבהירו כי לא ידונו בנושא התיקים עד שיתברר מה בדיוק הובטח לסיעות החרדיות במסגרת המשא-ומתן - כמו ביטול חקיקה קיימת ותקצוב ישיבות ומוסדות דתיים.

 

בישראל ביתנו לא מוכנים לשנות את מתווה השוויון בנטל ומסרבים לאפשר שינויים ביוזמות הממשלה סביב נושא הגיור כמו גם בחוק אזורי רישום לנישואין שהעבירה המפלגה בכנסת הקודמת, אולם בסיעות האחרות מעוניינים לשנות את ההסכמות. במפלגתו של ליברמן אומרים כי גם אם נתניהו ישאיר את תיק החוץ בידי ליברמן, הדבר אינו מספק ויש לסיים קודם את הדיונים על קווי היסוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים