שתף קטע נבחר

ריבלין העניק לנתניהו ארכה להרכבת ממשלה

נשיא המדינה נענה לבקשתו של ראש הממשלה והקציב לו 14 ימים נוספים להרכיב את ממשלתו הרביעית. נתניהו: התקדמנו ואנו בדרך להקמת ממשלה

נשיא המדינה ראובן ריבלין נענה היום (ב') לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו והעניק לו 14 ימים נוספים להקמת ממשלתו הרביעית. נתניהו אמר לריבלין: "התקדמנו ואנחנו בדרך להקמת ממשלה, אבל דרוש לי זמן נוסף על מנת שהיא תהיה יציבה". ריבלין ענה לו: "מאחל לך שבמשך הימים הקרובים תצליח להרכיב ממשלה יציבה למדינת ישראל". המועד הסופי להקמת המממשלה הוא שבעה במאי.


מיד לאחר הבחירות כבר שורטטה ממשלתו הרביעית של נתניהו, שאמורה למנות 67 חברי כנסת. אולם מה שאמור היה להיות קל, הפך קשה לנוכח הוויכוחים על התיקים הבכירים כמו חוץ וביטחון שאותם דרשו ישראל ביתנו והבית היהודי, וחוסר ההסכמות בנוגע לתחומי האחריות שיקבל משה כחלון, שדורש חלקים ממשרדים אחרים שהשרים המיועדים אינם מוכנים לוותר עליהם. לכך יש להוסיף את הרצון של חברי הכנסת של הליכוד לקבל תפקידים או להשתדרג בתפקידיהם כשרים.  

  

ריבלין ונתניהו הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ריבלין ונתניהו הבוקר(צילום: AFP)
 

ב-23 במרס קיבל נתניהו את המנדט להרכיב את הממשלה, אך לא הצליח לפי שעה במשימתו ולפיכך נדרש להארכה ולמיצוי הזמן המותר. "באתי לכאן הבוקר כדי לבקש ממך הארכה על מנת שאוכל להשלים את מלאכת הקמת הממשלה", אמר ראש הממשלה לנשיא. הוא אמר כי הוא וראשי המפלגות האחרים בדרך "להגיע להסכמות בדברים השונים שהם חשובים כדי שנעמוד בכל האתגרים שעומדים בפני מדינת ישראל".

 

נשיא המדינה השיב לו: "אדוני ראש הממשלה המיועד להיות ראש הממשלה, הואיל ולא חל שינוי בנסיבות ההמלצה לפיה הטלתי את התפקיד עליך, ולאחר שעדכנת אותי ביכולתך לסיים את מלאכת ההרכבה בפרק הזמן הנדרש, אני נותן לך בזאת ארכה של 14 יום לצורך השלמת הרכבת הממשלה".

 

"אמת, שיקול דעתו של הנשיא אינו מוגבל למתן ארכה, אלא בכך שהוא אינו יכול לתת ארכה מעבר ל-42 יום, אדוני ראש הממשלה. זאת ההוראה היחידה שנקבעה בחוק. אולם, אם מצטברים שני תנאים והם שאין שינוי בנסיבות ההמלצה, כמו גם ישנה התקדמות ברורה במשא ומתן לצורך הרכבת הממשלה - הרי שבאופן טבעי הנשיא ייתן את הארכה.

 

"אני מאחל לך הצלחה בהרכבת הממשלה. אני יודע שעם ישראל כולו משווע להקמתה של ממשלה אשר תוכל לקבל החלטות והכרעות, שכן ממשלת מעבר שאינה כזו אשר קיבלה את אמון הכנסת היא ממשלה אשר הציבור רואה בה דבר שהוא מחויב תיקון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נשיא המדינה ריבלין וראש הממשלה נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים