שתף קטע נבחר

משרד הבריאות מתפתל: "נמשיך לבדוק נתוני הסרטן"

במשך שבוע לא דיברו בכירי המשרד נוכח הפרסום שלהם עצמם על תחלואת הסרטן הגבוהה באזור חיפה. כעת, הם מודים כי זיהום גורם לסרטן אצל מבוגרים, אך טוענים: אין עודף תחלואה בילדים. "משרד הבריאות ימשיך לבחון הנתונים", אמרו. בעיריית חיפה איבדו אמון במשרד: "הם אימפוטנטים"

שבוע שלם בכירי משרד הבריאות לא דיברו אחרי הפרסום שלהם עצמם על נתוני הסרטן החריגים באזור הצפון כתוצאה מזיהום אוויר - ורק אמש (יום ב') - הם נזכרו לפרסם הודעה לציבור שגם ממנה עולות יותר שאלות מתשובות.

 

בתום ישיבה שהתקיימה אמש מסר משרד הבריאות: "מנכ"ל משרד הבריאות קיים דיון בהשתתפות הגורמים הרלוונטיים. בדיון הוצגו נתוני רישום הסרטן הלאומי אשר הציגו עודף תחלואת סרטן בכלל וסרטן ריאות במבוגרים, לעומת זאת אין עדות לעודף תחלואה בסרטן בגיל הילדות. באשר לנתוני המחקר של חוקרי הדסה, שעקבו במשך עשר שנים אחרי אוכלוסייה בכל קבוצות הגיל כולל ילדים בגילי 14-0 - משרד הבריאות ימשיך לבחון את הנתונים". מעיריית חיפה נמסר בעקבות ההודעה כי היא שוקלת את צעדיה. העירייה הודיעה כבר האתמול כי מהיום היא מקפיאה את המאבק במפעלים עד אחרי יום העצמאות, אך כעת בודקים בעירייה אם יש לבצע הערכה מחדש של מטרות המאבק. לקראת הצהריים אמור להתקיים דיון בבית המשפט לבקשת המפעלים לבטל את צווי הסגירה שהוציאה להם עיריית חיפה.

 (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

מהנתונים שהוצגו בשבוע שעבר עלה כי מתוך 60 מקרי סרטן בקרב ילדים בני 14-0, ניתן להעריך כי כ-30 הם תחלואה עודפת בנפת חיפה כתוצאה מזיהום האוויר. שיעור התחלואה של ילדים בחיפה הוא 0.4% משכבת הגיל 14-0, פי שניים מהשיעור ביתר אזורי הארץ (0.2%). כלומר, בחיפה יחלו שישה ילדים בסרטן מדי שנה, בעוד בכל יתר חלקי הארץ יחלו חמישה. הנתונים מתבססים על מחקר של יקיר רוטנברג, אביעד זיק, מיכה בר וחנה תמר פרץ, שפורסם במרס 2013 בכתב העת האמריקני העוסק בסרטן American Journal of Cancer Epidemiology and Prevention.

 

בישיבה אמש נכחו מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' איתמר גרוטו, יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר האיגוד לאונקולוגיה ילדים פרופ' יצחק יניב, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' נדב דוידוביץ', יו"ר האיגוד לרפואת ילדים פרופ' אלי סומך וד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל האיגוד.

  

עיריית חיפה ממשיכה במאבק

ארבע החברות שלהן הוציאה שלשום עיריית חיפה צווי סגירה פנו אתמול לבית המשפט לעניינים מקומיים וביקשו צו ביניים למניעת הסגירה. המפעלים – בתי הזיקוק, שמנים בסיסיים חיפה (שב"ח), כרמל אולפינים וגדיב – שכולם שוכנים במתחם בתי הזיקוק, טענו בבית המשפט כי הנזקים שנגרמים להם בלתי הפיכים. השופטת ג'אדה בסול קבעה כי יש מקום כבר כעת לתת צו ועיכבה את ביצוע הסגירה עד לדיון שיתקיים היום.

מנכ"ל משרד הבריאות, ארנון אפק (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מנכ"ל משרד הבריאות, ארנון אפק(צילום: עידו ארז)

בעירייה ביקשו מהציבור להגיע לדיון בבית המשפט ולהשמיע את קולו: "אנו מקווים שהמשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד התשתיות וכל שאר הנעלמים והנאלמים לא יטרפדו את סגירת המפעלים שוב".

 

בבוקר שוב סגרה העירייה את הכניסה למתחם בתי הזיקוק באמצעות משאית, והפעם עשתה זאת בכניסה הראשית. בבתי הזיקוק שלחו למקום מנוף שהרים את המשאית ופינה את הדרך. גם בכניסה למכל האמוניה, השייך לחברת חיפה כימיקלים, הוצבו אתמול משאיות זבל של העירייה. אמש נמסר מעיריית חיפה כי המאבק יופסק בימי הזיכרון והעצמאות, "מתוך כבוד לזכר הנופלים וקדושת יום הזיכרון", אך עם סיום החג, מבטיחים בעירייה לחדש את המאבק.

משאיות חוסמות את הכניסה לבתי הזיקוק (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
משאיות חוסמות את הכניסה לבתי הזיקוק(צילום: ג'ורג' גינסברג)

בעירייה תקפו את ראשי הרשויות האחרות בקריות, לאחר שאלה לא השיבו לפנייתו של ראש העיר יונה יהב להגיע לישיבת חירום בנושא זיהום האוויר. מי שכן נענו היו ראשי המועצות דליית אל-כרמל ועוספיא. דובר העירייה אמר כי ראש העיר נשאר "בודד בחזית" אך הבטיח כי ימשיך להיאבק, ולדבריו, "יוכיח כי בעל הבית השתגע".

 

מאז החלה הסערה טען יהב טוען שלא היה מודע לסכנה ולנתונים, אך במשרד הבריאות מסבירים כי העובדה שבחיפה יש תחלואה עודפת של כ-15 אחוז לעומת שאר חלקי הארץ פורסמה כבר באוקטובר האחרון במסיבת עיתונאים של משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן. נתונים אלו אף התפרסמו ב-ynet. בנוסף, המחקרים שעליהם התבסס המכתב של פרופ' גרוטו פורסמו בכתבי עת מדעיים כבר לפני כשנתיים. גם ב-2011 התפרסם דו"ח של משרד הבריאות שקשר בין זיהום אוויר לבין תחלואה בסרטן ופגיעות בריאותיות נוספות כמו מחלות לב.

 

בשנים האחרונות אף התקיימו ישיבות משותפות של נציגי עיריית חיפה עם משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה שעוסקות בנושא, ולפי הטענה, המידע הוצג בהן.

 

מעיריית חיפה נמסר לפני הישיבה במשרד הבריאות: "מדהים שיצא דו"ח של משרד הבריאות ולא שמענו ממנו הסברים כבר שבוע. אפילו לא התבטאות אחת של המשרד הרפה או של המשרד להגנת הסביבה שחולק איתו את אותה אימפוטנציה. משום מה זה לא מעניין אף אחד ועיריית חיפה ניצבת כרגיל בחזית. אז או שייתנו הסברים או שבעל הבית ימשיך להשתגע".

 

פרופ' סומך וד"ר גרוסמן אמרו לאחר הפגישה: "האיגוד לרפואת ילדים יפעל ביחד עם משרד הבריאות להקטנת נזקי זיהום האוויר ומביע את דאגתו מריבוי מקרי סרטן במבוגרים באזור חיפה. יחד עם זאת האיגוד מדגיש כי אין עודף בתחלואה בסרטן ילדים באזור חיפה ועל כן מברך על ההודעה של משרד הבריאות שמטרתה להרגיע את ציבור ההורים".

 

בעקבות הודעת משרד הבריאות פרסם הבוקר ראש העיר חיפה יונה יהב הודעה שבה נאמר כי "כגנבים בלילה, הוציא משרד הבריאות הודעה רפה ומתנצלת שאומרת במילים אחרות 'טעינו'. אלה היו הימים הקשים בחיי, אפילו במלחמת לבנון השנייה לא חוויתי תסכול כזה וחוסר אונים. כאבא וכראש עיר צריך לתת תשובות ברורות לילדי חיפה ולהורים המודאגים. איך זה שמשרדי הממשלה הפקירו אותנו בשבוע האחרון וזרוּ פאניקה בציבור? מזה שבוע עוברים תושבי חיפה טלטלה רגשית ע״י פקידי מדינה מבולבלים וחסרי אחריות".


פורסם לראשונה 20/04/2015 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
בתי הזיקוק בחיפה
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים