שתף קטע נבחר

צילום: Gettyimages

הרמטכ"ל: "מצדיעים לנופלים, חובתנו להנציח אותם"

בשעה 11:00 תישמע צפירה בת שתי דקות ולאחריה יחלו טקסי זיכרון ברחבי הארץ. הרמטכ"ל איזנקוט בפקודת יום ליום הזיכרון: "אנחנו, שנותרנו עם הגעגועים, נושאים עמנו את זיכרון הנופלים. זכרם ממשיך להנחות אותנו בעודנו מקיימים את צוואתם"

"אנו, מפקדי צה"ל וחייליו, עומדים היום ומצדיעים לזכרם של רעינו, מפקדינו ופקודינו, שנפלו בעת מילוי משימתם. הנופלים היו מטובי בניה ובנותיה של המדינה. הם הגיעו מכל קצוות החברה הישראלית ויצרו את הפסיפס האנושי הייחודי - צבא ההגנה לישראל". כך כתב הבוקר (יום ד') הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, בפקודת יום ליום הזיכרון.

 

"אנחנו, שנותרנו עם הגעגועים, נושאים עמנו את זיכרונם וכואבים את החלל שהותירו בלכתם. זכרם ממשיך להנחות אותנו בעודנו מקיימים את צוואתם: ההגנה על המדינה ומתן ביטחון לכל אזרחיה ותושביה. חובתנו להנציח את סיפור חייהם ואת מופת עשייתם, להמשיך ולפעול בשם הערכים שהובילו אותם בחייהם ובנופלם ולעשות כל שביכולתנו כדי לתרום לחברה הישראלית ולעתיד מדינתנו", כתב הרמטכ"ל.

 

איזנקוט אמש ברחבת הכותל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
איזנקוט אמש ברחבת הכותל(צילום: גיל יוחנן)

בבתי העלמין הצבאיים בכל רחבי הארץ ייערכו היום (ד') טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. עם הישמע הצפירה בשעה 11:00 יחל הטקס הממלכתי בהר הרצל בהשתתפות הנשיא ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

טקס לחללי משטרת ישראל ייערך בהר הרצל בחלקה המשטרתית במעמד המפכ"ל יוחנן דנינו וסגל הפיקוד הבכיר, מפקדים ומשפחות. בבית העלמין הצבאי בקריית שאול ייערך באותה עת טקס אזכרה במעמד שר הביטחון משה יעלון וסגנו.  

אביו של זאביק עציון שנהרג ב"צוק איתן" באנדרטה בקיבוץ נירים (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
אביו של זאביק עציון שנהרג ב"צוק איתן" באנדרטה בקיבוץ נירים(צילום: בראל אפרים)

קריית שאול (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
קריית שאול(צילום: ירון ברנר)

קריית שאול (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
קריית שאול(צילום: ירון ברנר)
 

ברחבת בית הספר הארצי לכבאות והצלה בראשון לציון ייערך טקס הזיכרון המרכזי לחללי הרשות הארצית לכבאות והצלה, ובו ייטלו חלק הנציב רב-טפסר שחר איילון, מטה הנציבות, צוערי קורס קציני כיבוי וחניכי קורס מפקדי צוותים. 

 

עוד לפני כן, בשעה 9:00, ייערך טקס לזכר היהודים שנרצחו בפיגועי הטרור בהיפר כשר בפריז ובבית הכנסת בקופנהגן וישתתפו בו בני משפחה מחו"ל, במעמד שגריר צרפת בישראל פטריק מזונאב, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי ויו"ר קק"ל אפי שטנצלר. הטקס ייערך ברחבת המוסדות הלאומיים בבניין הסוכנות היהודית בירושלים.  

 

אנדרטה מתחת למים

יותר מ-90 צוללנים יכבדו את זכרם של חללי שייטת 13, שנפלו בקרב בלבנון בספטמבר 1997, באחת האנדרטאות הייחודיות בישראל. היא מצויה בעומק של כ-30 מטר בים, מול חופי המושב שבי ציון הצמוד לנהריה. האנדרטה הוקמה לזכר אחד החללים, רם לוינס, שהתגורר במושב. אנדרטה נוספת הוקמה על החוף. 

 (צילום: אורן קליין) (צילום: אורן קליין)
(צילום: אורן קליין)

12 כיסאות, כמספר החללים (צילום: אורן קליין) (צילום: אורן קליין)
12 כיסאות, כמספר החללים(צילום: אורן קליין)
 

האנדרטה הוקמה בתחילה על סיפונה של ספינת טילים שטובעה במקום והפכה לאתר צלילה. אל החרטום רותכו 12 כיסאות, כמספר החללים. אלא שהמלח, הזרמים והסערות עשו את שלהם, ולאחר כמה שנים ניתקו הכיסאות והתפזרו.

 

לפני כמה שנים הקימו חבריהם של הנופלים את האנדרטה מחדש. הפעם, הוצבו הכיסאות על יציקת בטון בדמות העטלף, סמל השייטת. זה כעשור שיאיר ים, בעל מועדון הצלילה בנהריה, מארגן צלילות אל האנדרטה בכל יום זיכרון. "אנחנו כצוללים מכבדים כך את זכרם של חברינו, שמסרו את נפשם למען המדינה. כאנשי ים וכישראלים אנחנו חשים אליהם קרבה מיוחדת", אמר. בשעה 11:00 ייערך ברחבת המועדון בנהריה טקס התייחדות עם זכר הנופלים.

 

23,320 חיילי צה"ל נפלו במערכות ישראל עד ליום הזיכרון. 116 חללים הצטרפו למניין הנופלים מהשנה שעברה - רובם, 67, במבצע "צוק איתן". בנוסף, 35 נכי צה"ל נפטרו במהלך השנה האחרונה. מספר החללים שמקום קבורתם לא נודע הוא 553. משפחת השכול בישראל כוללת 9,753 הורים שכולים, 4,958 אלמנות, 2,049 יתומים (עד גיל 30) - ביחד 16,760 בני אדם. 67 חללי צוק איתן הוסיפו השנה למשפחת השכול 154 הורים שכולים, 26 יתומים, מתוכם שניים שנולדו ליתמות, 187 אחים שכולים וביחד 367 בני משפחה.


פורסם לראשונה 21/04/2015 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
אביו של זאביק עציון באנדרטה בנירים
צילום: בראל אפרים
מומלצים