שתף קטע נבחר

חייל חרדי: ההשפלות הן שגרה, ואיש לא פועל

בצה"ל משבחים את קצין גבעתי, שהגיב באיפוק מול החרדים שתקפו אותו באבנים במאה שערים, אבל מדברים על תסכול מרשויות אכיפת החוק: "לא פועלים מול הביריונים, בשכונות חרדיות אין דין ואין דיין". חייל חרדי: "אנחנו סופגים איומים, השפלות וחרמות - ואף אחד לא עוצר את זה. עוד תהיה פגיעה בנפש"

בצה"ל הביעו אתמול (יום ו') זעזוע מתקיפתו של קצין גבעתי על ידי חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים, אבל גם שם מבינים שכבר לא מדובר באירוע חריג – וכנראה צפויים מקרים דומים. "זה לא יהיה המקרה האחרון", אמרו גורמים באגף כוח אדם של צה"ל המעורבים בתהליך גיוס החרדים לצבא, "רשויות החוק והאכיפה, וכך גם בתי המשפט, מעודדים את המשך האלימות כלפי חיילים חרדים או נגד מפקדים שבאים לבקר אותם".

 

חייל חרדי המשרת במסלול שח"ר כתום בפיקוד העורף אמר ל-ynet כי אירועים כמו זה שהתרחש היום הפכו לדבר שבשגרה עבור חיילים חרדים: "חיילים חרדים סופגים איומים והשפלות וכן חרמות על משפחותיהם וילדיהם מבלי שאף עסקן חרדי יפעל למנוע זאת ומבלי שקציני המשטרה יעצרו את מדפיסי ומפיצי הכרוזים המסיתים נגדם. לא רחוק היום שבו תהיה גם פגיעה בנפש בחייל חרדי במקומות שבהם החוק הישראלי אינו חל כלל, כמו בשכונות החרדיות".

השמשה המנופצת ברכבו של החייל ()
השמשה המנופצת ברכבו של החייל

הקצין שהותקף אתמול, סג"מ ע', תושב קריית ארבע המשרת כמפקד מחלקה בבסיס האימונים החטיבתי של "גבעתי" בקציעות, הגיע לשכונה הירושלמית לביקור

בית אצל שניים מחייליו, אחד מהם - חייל בודד שסבו נפטר. קרובי משפחתו של הקצין סיפרו כי הקפיד להחנות את רכבו בצמוד לביתו של החייל, "כדי לא לעורר פרובוקציות ולא למשוך תשומת לב". כשיצא מהבית השני, הותקף באבנים וביצים ומכוניתו הושחתה. התוקפים קראו לעברו "חרד"ק, נהרוג אותך". לאחר שנחלץ משם הגיש תלונה במשטרה, ודיווח למפקדיו על האירוע.

 

אמו של החייל, יעל, אמרה ל-ynet כי התוקפים היו עשרות מבוגרים וילדים מתלמודי תורה בשכונה, שניסו לפגוע פיזית בקצין. "הוא נסע ברכב שלי, שהוא ממוגן כי אנחנו גרים בקריית ארבע, וכשהותקף - ניסה לברוח מהמקום", סיפרה, "אך הילדים השתטחו על הכביש, והוא לא יכול היה לנסוע. הם המשיכו להשליך לעברו אבנים, והשמשות התנפצו. לאחר כמה דקות הצליח להיחלץ משם בעור שיניו". הקצין אמר לאמו: "היה להם רצח בעיניים, בדיוק כמו למחבלים שפגשתי בחאן-יונס, במלחמה האחרונה. אף אחד מכל ההמון הזה לא ניסה להגן עליי. לא היה צדיק אחד בסדום".

יו"ר ש"ס, אריה דרעי: "זה טרור". גם מנהיגי החרדים מגנים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יו"ר ש"ס, אריה דרעי: "זה טרור". גם מנהיגי החרדים מגנים(צילום: מוטי קמחי)

לדברי גורמים באכ"א, הרשויות מעודדות את האלימות בכך שהן אינן אוכפות את החוק באופן מספק נגד הביריונים. "המקרה שהתרחש היום הוכיח שבשכונות חרדיות כמו מאה שערים אין דין ואין דיין, ושחייו של קצין צה"ל הם הפקר. ביקור שלו בשכונות האלה הוא כמו ביקור במדינה אחרת. רק לפני כשבועיים הותקף באופן דומה חייל חרדי המשרת בחיל האוויר בתפקיד קרבי, רק כי העז ללכת בבית שמש כשהוא לובש מדי צה"ל".

כרזה מסיתה נגד חיילים חרדים בשכונה חרדית (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות
כרזה מסיתה נגד חיילים חרדים בשכונה חרדית(צילום: ניב סלע, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

בצה"ל סיפרו כי ע', הקצין שהותקף, הוא קצין טרי ומצטיין שכאמור לחם לאחרונה ב"צוק איתן". מכריו העידו כי הוא לא היסס לערוך ביקור בית גם אצל חייליו החרדים במאה שערים, אף שידע כי נשקפת לו שם סכנה מסוימת. הקצין עצמו ניסה שלא לעורר סערה סביב מקרה התקיפה שלו, אבל בחטיבת גבעתי ובאגף כוח האדם של צה"ל אומרים כי מדובר בתופעה שחוזרת על עצמה שוב ושוב בשנה האחרונה.

 

בשנה האחרונה החל הצבא לשלב לוחמים חרדים בחטיבת גבעתי בנוסף לגדוד החרדי "נצח יהודה". לוחמים חרדים ראשונים הנושאים את הכומתה הסגולה השתלבו כבר בהצלחה בגדוד רותם של גבעתי, והם עוסקים בימים אלה בפעילות מבצעית ושומרים על גבול סוריה ולבנון בגזרת החרמון. בצה"ל עושים מאמצים לספק לחיילים החרדים של גבעתי, השייכים לגדוד רגיל, את התנאים המיוחדים הנחוצים להם, כמו למשל מנות כשרות למהדרין ושירות בסביבה המתאימה לאורח חייהם.

נתניהו: "להיות חייל זו גאווה", ליצמן: "התקיפה היא קו אדום" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו: "להיות חייל זו גאווה", ליצמן: "התקיפה היא קו אדום"(צילום: AFP)

גורמים בחטיבת גבעתי שיבחו את הקצין שהותקף במאה שערים על כך שנמנע מלהגיב בכוח: "זה היה קרוב ללינץ' אבל הוא שמר על איפוק ולא השתמש בנשק

אף שחש איום כשהשליכו סלעים על המכונית שלו".

 

דובר צה"ל מסר בתגובה לביקורת שנשמעה על היעדר הטיפול המספיק של הרשויות בהתנכלויות לחיילים חרדים: "במהלך השנים האחרונות התגייסו לצה"ל אלפי חיילים מהמגזר החרדי למגוון תפקידים משמעותיים כולל תפקידי פיקוד ולחימה. צה"ל עושה הכול על מנת להגן על חייליו ולאפשר להם שירות מכבד במקביל להמשך שגרת חייהם ואמונתם. אירועים חריגים וקיצוניים של פגיעה בחיילים דוגמת זה שאירע בערב יום השואה והפגיעה בקצין היום ראויים להוקעה ע"י החברה הישראלית והרשויות. חייל המרגיש במצוקה מטופל על ידי מפקדיו ובמקרים חריגים מבוצע טיפול גם במישור הפלילי באמצעות משטרת ישראל. יש להוקיע את התופעה מכל וכל ואנו מתכוונים לפעול נגדה בחומרה ולמצוא את האשמים".

 

תקיפת הקצין במאה שערים גררה גינויים משלל בכירים במערכת הפוליטית, כולל ראש הממשלה וראשי המפלגות החרדיות. בנימין נתניהו אמר כי "מדובר באירוע מקומם, וצריך למצות את הדין עם פורעי החוק שהרימו יד על קצין צה"ל. שירות בצה"ל הוא מקור לגאווה". יו"ר ש"ס אריה דרעי כינה את האירוע "מעשה טרור", וח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה אמר כי התקיפה היא "קו אדום שיש לגנותו בכל פה".

 

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' שוחח עם מפקד מחוז ירושלים ועודכן על פרטי האירוע והחקירה. הוא ביקש שייעשו מירב המאמצים לאיתור החשודים ומעצרם.


פורסם לראשונה 24/04/2015 21:05

 

השתתף בהכנת הידיעה עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שברים במכוניתו של החייל שהותקף
מומלצים