שתף קטע נבחר

עבודות שירות לראש עיריית נצרת עילית שהורשע בעבירת שוחד

בית המשפט המחוזי גזר שישה חודשי עבודות שירות על שמעון גפסו. בנוסף, קבע השופט כי במעשיו אין קלון. נגד ראש העירייה המושעה מתנהל משפט נוסף. גפסו: "אין לי ספק שבתוך זמן קצר אשוב לבניין העירייה"

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר הבוקר (יום א') שישה חודשי עבודות שירות על שמעון גפסו, ראש העירייה המושעה של נצרת עילית, שהורשע בעבירת שוחד. השופט קבע שמדובר בעבירה שיש עמה קלון, "עבירה שהיא נגע חמור", אך בשל השיהוי - התיק הוגש ארבע שנים אחרי פתיחת החקירה - ובשל העובדה שמדובר לראשונה בסעיף המתייחס ל"התניית שוחד", ניתן לוותר על הקלון. גפסו נדון בנוסף למאסר על תנאי של שנה ולקנס של 20 אלף שקל. סגנו לשעבר, עדי ברקו, נדון לחמישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות.

 

 

 גפסו בבית המשפט, הבוקר. מתנהל נגדו תיק נוסף (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
גפסו בבית המשפט, הבוקר. מתנהל נגדו תיק נוסף(צילום: אחיה ראב"ד)

השופט עודד גרשון אמר כי "אין צורך להכביר במילים על חומרתה של עבירת השוחד שמערערת את הפעילות הציבורית. לראשונה בישראל הורשע אדם על פי סעיף "התניית שוחד". בעיני המחוקק מצויה התניית שוחד באותה חומרה שהוא מתייחס לשוחד - עבירה מסוג פשע שהעונש עליה הוא עשר שנות מאסר. עם זאת, מאחר שזו הפעם הראשונה שמוגש כתב אישום בסעיף זה, אין למצות את הדין עם הנאשמים ויהיה זה תמרור אזהרה".

 

בית המשפט דחה את בקשת הסנגורית עו"ד פנינת ינאי לבטל את הרשעתו של גפסו, וציין כי מדובר בהרשעה שנועדה להביע את הקלון שיש בעבירה, ויש מקום להטיל על מבצעיה מאסר בפועל - כך שאין מקום לבטל את ההרשעה.

 

בפברואר האחרון הורשע גפסו עם סגנו לשעבר עדי ברקו בעבירת שוחד. השניים הואשמו שדרשו מחבר המועצה סמיון ברון להצטרף לקואליציה או להתפטר והתנו בכך את המשך העסקת גרושתו של ברון, דורה, בחברה העירונית. שני הנאשמים הכחישו את המיוחס להם, וטענו כי הפיטורים כלל לא היו קשורים אליהם אלא לדירקטוריון החברה הכלכלית, שהחליט לפטר את דורה ברון בשל טיב עבודתה.

 

השופט גרשון סקר שורה של שיחות בעל פה ובטלפון שהוקלטו על ידי המתלונן ואחרים, וציין כי הן מעידות שהן גפסו והן ברקו היו מודעים לטיב מעשיהם. הוא דחה פעם אחר פעם את טענותיו של ראש העיר כי לא ידע על ההצעה שהוצעה לברון וציין כי "הסבריו אינם משכנעים".

 

בהמשך ציין כי "סבורני שמשמעותם הברורה והפשוטה של הדברים שצוטטו זה עתה היא שמר גפסו תומך ב'הצעה שלכם', היינו כי המתלונן יתפטר מחברותו במועצה ואז תושאר גרושתו במקום עבודתה, וזאת בתנאי שהיא לא תשב ותעשן סיגריה אלא תעבוד כהלכה".

 

גפסו התמודד שוב לראשות העירייה בשנת 2013 וניצח למרות כתב האישום נגדו. בחודשים האחרונים גפסו מושעה מתפקידו כראש העירייה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו. נגד גפסו יש תיק שוחד נוסף שמתנהל גם כן במחוזי חיפה ובו הוא מואשם כי הבטיח תפקידים לפעילים שעבדו איתו בבחירות 2008. על פי כתב האישום, גפסו פעל לטובת שניים מהאנשים שהתגייסו עבורו. אחד מהם נקלט בעירייה ופוטר, והשני לא התקבל לעבודה מאחר שלא ניתן היה לשבצו בתפקיד שיועד לו.

 

גפסו אמר בעקבות גזר הדין: "כפי שאמרתי אחרי הכרעת הדין, אני אזרח שומר חוק ומכבד את החוק ואת החלטת בית המשפט. אין לי ספק שבתוך זמן קצר אשוב לבניין העירייה. הדבר החשוב ביותר מבחינתי הוא להמשיך לשרת את תושבי נצרת עילית".

 

הסנגורית, עו"ד ינאי: "בית המשפט קבע כי מערכת הנסיבות בתיק זה לא מצביעה על שוחד במובנו המקובל, גם על פי חוק, כי אם טעות בשיקול דעת של פוליטיקאים מתחילים שאינה יכולה להקים קלון כדרישת התביעה, ובית המשפט דוחה בקשתה זו בשתי ידיים. במקביל, בית המשפט בוחר למתוח בשנית ביקורת נוקבת וחריפה על התנהלות הפרקליטות לכל אורכו של התיק, על הגשת כתב אישום המכיל סעיפים שאינם נכונים, כך לשון ההכרעה, והיום על עינוי הדין הבלתי מוצדק שגרמה למר גפסו".

 

בתיק השני שעדיין מתנהל נגד גפסו בבית המשפט המחוזי בחיפה נקבע כי יש לערוך שימוע חוזר לגפסו, שכן לא ניתן לו די זמן להציג את טיעוניו. השימוע החוזר ייערך היום אצל פרקליט המדינה שי ניצן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
שמעון גפסו, היום
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים