שתף קטע נבחר

נשות בקה אל-גרבייה נאבקות מהיציע

בזמן שקבוצת הכדורגל של העיר ניצחה ועלתה לליגה א', התחולל מאבק מעניין לא פחות ביציע, שם הצטרפו אל האוהדים הקבועים גם נשים אוהדות. לא כולם אהבו את זה: "מעדיפים שנשים לא יהיו במקום צפוף עם גברים"

סערה בבקה אל-גרבייה בעקבות הגעתן ביום שישי של נשים למשחק הכדורגל של קבוצת הפועל בקה. תושבים ואנשי דת מהעיר הערבית מתחו ביקורת על השתתפותן של הנשים בעידוד הקבוצה, שעלתה לליגה א'. אך נראה כי הנשים נחושות לממש את זכויותיהן. "אני לא חושבת שעשינו איזה פשע או טעות", אמרה אחת מהצעירות שהיו במשחק.

 

מנגד, איש ציבור מבקה אמר: "לא מקובל עלינו שהנשים ישתתפו בעידוד קבוצת כדורגל בתוך המגרש. זאת פעם ראשונה שקרה דבר כזה שהוא מנוגד לדת שלנו. הן היו יכולות לצפות במשחק בבית". אותו איש ציבור הוסיף ואמר כי היה צריך למנוע את כניסת הנשים ליציע. "התאכזבתי מאוד כשראיתי אותן צועקות ורוקדות מול הרבה גברים", אמר. "אני מקווה שהמקרה הזה לא יחזור על עצמו שוב, כי זה פוגע בדת ובתרבות ובמסורת שלנו".

 

אדם אחר כתב: "כולנו מכירים את הצפיפות, הבלגן והקללות במגרשים. אלה הדברים שבגללם התנגדתי להשתתפות הנשים. עד עכשיו אני לא מעכל איך אישרו להן להגיע למשחק. כולנו הופתענו ולא צפינו שזה יקרה".

גברים ונשים ביחד ביציע ()
גברים ונשים ביחד ביציע


ראש הוועד העממי בעיר, סמיח אבו מוך, אמר: "אנחנו מכבדים את האישה וגאים בתרומתה לחברה. לאישה יש זכות להשתתף בכל תחומי החיים השונים בתנאי שהיא תישאר בגבולות המנטליות והדת המקובלים בחברה שלנו. כדי שנשמור על האישה, אנחנו מעדיפים שהיא לא תהיה במקום צפוף עם גברים במגרשי כדורגל כי האווירה שם נוגדת לנורמות המקובלות שלנו".

 

אך האוהדות, כאמור, מסרבות להיכנע לאפליה. "בסך הכול הגענו למשחק הגמר במטרה לעודד את השחקנים שלנו שהם גם קרובי משפחותינו", סיפרה אחת האוהדות. "זכותנו להיות במגרשים לא פחות מהגברים".

 

אמתיאז כתאנה, שארגנה את הגעת הנשים: "אין זכות לאף אחד להחליט עלינו, צריך לכבד את עמדתנו למרות השוני. כל ההאשמות נגדנו שקריות, לא רקדנו ולא עשינו שום דבר שלא מתאים למנטליות שלנו, כפי שאנשים טענו בפייסבוק. רק שמחנו ביחד עם בני העיר שלנו".

 

כתאנה הדגישה כי התגובות במגרש להגעת הנשים דווקא היו חיוביות. "אף אחד מגברי בקה לא התייחס אלינו בצורה לא נאותה", סיפרה. "להיפך, הבחורים היו מנומסים ומתורבתים. אני רוצה שיצביעו לי על תחום חיים אחד בימינו שאינו מערבב בין נשים לגברים. קשה לאנשים לראות שהעיר שלנו מאוחדת ושמחה ותמיד יתנגדו למה שהכי קל - לנשים. אנשים שהתנגדו רוצים לתפוס טרמפ ולקבל במה על חשבוננו. ציפיתי לתמיכה מהאחראים בבקה. הרבה הביעו עמדות חיוביות, אבל כשנשים הותקפו הם שמרו על שתיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשות בקה ביציע
אמתיאז כתאנה
מומלצים