שתף קטע נבחר

מי יישאר בחוץ? הקרב על התיקים בליכוד

נתניהו החל בפגישות עם חברי מפלגתו לקראת חלוקת התיקים. חמישה שרים מכהנים ובני בגין בטוחים לתפקיד שר. תשעה ח"כים נאבקים על שישה תיקים

מי מנבחרי הליכוד יכהן בממשלה ה-34 של מדינת ישראל? ראש הממשלה בנימין נתניהו החל לזמן אליו בימים האחרונים שרים וחברי כנסת לפגישות אישיות לקראת חלוקת התיקים הצפויה במפלגת השלטון. לפי ההערכות במפלגה, אם תורחב הממשלה ל-22 שרים ול-6 סגני שרים או יותר, כפי שדיווחנו, לליכוד יישארו כ-12 תיקים, מספר די גדול שישאיר לנתניהו מרחב תמרון בכל הנוגע לחברי כנסת שימונו בקדנציה הזאת לשרים.

 

השרים וסגני השרים המכהנים כבר קיימו פגישות במהלך השבוע שעבר, וחלק מהח"כים זומנו לפגישות עם ראש הממשלה בשבוע הבא. נתניהו צפוי לשמוע אותם ולאחר מכן יודיע בפגישות אישיות לאן הוא מייעד כל אחד מחברי הכנסת ומי מהם ישודרג בקדנציה הנוכחית.

כיהן כשר התקשורת, הגנת העורף והפנים וכעת מצפה לשדרוג. גלעד ארדן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
כיהן כשר התקשורת, הגנת העורף והפנים וכעת מצפה לשדרוג. גלעד ארדן(צילום: גיל יוחנן)

התיקים שיישארו ככל הנראה בידי הליכוד יהיו הביטחון, המשפטים, ביטחון פנים, תחבורה, אנרגיה והמים, רווחה, תקשורת, הנגב והגליל, תיירות, גמלאים, מדע וטכנולוגיה וכן תיק הכלכלה או תיק הפנים. זאת בהתאם להסכם שייסגר עם יו"ר ש"ס אריה דרעי שיעביר את העדפותיו. חמשת השרים המכהנים ובני בגין הם מינוי בטוח גם לממשלה הבאה. בידי המפלגה יישארו שישה תיקים נוספים, שעליהם יתמודדו תשעה חברי כנסת, ולכן יהיה מי שייצא מאוכזב בסופו של התהליך.

 

השאלה העיקרית היא איזה תיק יקבל גלעד ארדן, שנבחר הראשון בפריימריז ומקווה לרשום בעקבות זאת גם שדרוג בתפקיד. בימים האחרונים הוא מנהל קרב על השארת תיק החינוך בליכוד, וזאת לאחר שהתיק הובטח לבית היהודי. ארדן הבהיר בהזדמנויות שונות כי על הליכוד להשאיר בידיו תיקים חברתיים שניתן יהיה לצמצם בעזרתם פערים חברתיים, ותיק החינוך בראשם.

 

בגזרת השרים האחרים, ישראל כץ מעוניין להמשיך במשרד התחבורה, וככל הנראה בשל כך ירד מהפרק התיק במו"מ מול ש"ס.

 

מבין חברי הכנסת המועמדים בוודאות לשרים נמצאים יריב לוין וזאב אלקין החברים בצוות המו"מ הקואליציוני, ומירי רגב שמוקמה בפריימריז במקום החמישי והיא האישה הראשונה בליכוד. מלבדם מתמודדים על תפקידי שרים גם גילה גמליאל, שככל הנראה תתמנה לשרה, חיים כץ, צחי הנגבי, דני דנון, אופיר אקוניס וציפי חוטובלי. שניים מהם יצטרכו להסתפק בתפקיד סגן שר או תפקיד אחר. כץ מעוניין בתיק הרווחה. 

לוין (מימין), רגב ואלקין. מהח"כים המועמדים בוודאות לתפקיד שר (צילום: ירון ברנר, עפר עמרם, עידו ארז) (צילום: ירון ברנר, עפר עמרם, עידו ארז)
לוין (מימין), רגב ואלקין. מהח"כים המועמדים בוודאות לתפקיד שר(צילום: ירון ברנר, עפר עמרם, עידו ארז)

ומה בנוגע לשאר המפלגות? חלוקת התיקים מבחינת נתניהו כבר גובשה: שלושה תיקים יילכו לכולנו של משה כחלון: האוצר, השיכון והגנת הסביבה. לבית היהודי יגיעו כנראה תיק החינוך לנפתלי בנט, תיק החקלאות לאורי אריאל ותיק התרבות והספורט, שאם לא יתרחשו שינויים של הרגע האחרון יגיע לפתחה של איילת שקד.

 

ייתכן שבנוסף יקבלו בבית היהודי את ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, שנחשבת לוועדה חשובה מאוד בכל היוזמות שבבית היהודי מתכוונים לקדם.

 

עם יהדות התורה סיכמו בליכוד כבר מזמן שהיא תקבל את תיק הבריאות ואת ועדת הכספים של הכנסת. באשר ליו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, מייעדים בליכוד לתת לו את תיק החוץ והעלייה והקליטה. עם זאת, עדיין קיימות מחלוקות בנוגע לקווי היסוד שצריכות לבוא על פתרונן עוד לפני שיסכימו על תיקים.

 

גם בש"ס הדברים עדיין פתוחים. דרעי ייאלץ להסתפק במשרד הפנים ללא מנהל התכנון, שיילך לכחלון, או תיק הכלכלה במקום. עם זאת, הוא עשוי לקבל כפיצוי את תיק הדתות, שעליו התנהל ויכוח נוקב עם הבית היהודי, שביקשה אותו לעצמה.

פורסם לראשונה 27/04/2015 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון/ לע"מ
למי יחלק את התיקים? נתניהו
צילום: קובי גדעון/ לע"מ
מומלצים