שתף קטע נבחר

פצמ"רים בגולן עקב חילופי אש בגולן הסורי

שתי פצצות מרגמה התפוצצו באזור עין זיוון ואין נפגעים. הערכות: הפעלת האזעקה באזורים רבים בצפון נבעה מטעות אנוש

נמשכת המתיחות בגבול ישראל-סוריה: פיצוצים נשמעו באזור עין זיוון ברמת הגולן ועד כה ידוע על שתי נפילות לפחות של פצצות מרגמה. מעט אחרי 12:00 בצהריים (יום ג') נשמעו אזעקות ברחבי רמת הגולן, כולל בקצרין. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בזליגת ירי עקב הקרבות בסוריה. התושבים בכל האזורים שבהם נשמעה אזעקה חוזרים לשגרה.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "מבדיקה ראשונית עולה כי קולות הנפץ שנשמעו הם תוצאה של הלחימה הפנים-סורית מעבר לגבול. זוהו מספר נפילות בשטח ישראל כתוצאה מזליגה". כמו כן נמסר כי ייתכן ישנן תקלות בגלל חריגות מהטווחים והאפשרות לתקלה נבדקת.
 
גורם צבאי בשטח, שצוטט באתר החדשות הלבנוני "א-נשרה" המזוהה בסיקורו עם המשטר הסורי וחיזבאללה, טען כי פעילים של ה"התנגדות העממית בפרברי קוניטרה" עומדים מאחורי שיגור הרקטות לעבר ישראל. על פי הגורם, ישנה כוננות עליונה ומוכנות לכל פעולה ישראלית. בדפי חדשות ברשתות החברתיות המזוהים עם המשטר הסורי בגולן הועלתה הטענה שאנשי הארגון ביצעו את הירי בתגובה לחיסול המחבלים ביום ראשון.
 
אזעקה נשמעה באודם, אל רום, בוקעתא, מג'דל שמס, מסעדה, נווה אטי"ב, נמרוד ובעין קניא. בנוסף, נשמעו אזעקות בגונן, כפר בלום, כפר סאלד, להבות הבשן, נאות מרדכי, עמיר, שדה נחמיה, שמיר, אניעם, חד נס, כנף, מעלה גמלא, קדמת צבי, קצרין ושעל. משעות הבוקר נרשמו קרבות קשים בין פלגים שונים של המורדים מול מרכז רמת הגולן באזור עגרבא.
אזור נפילת אחת הפצצות (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
אזור נפילת אחת הפצצות(צילום: אלי סגל)
פרשננו רון בן ישי מציין כי הפעלת האזעקות בחלקים מרמת הגולן והגליל נבעה כנראה מהפעלה שגויה של מערך ההתראה של פיקוד העורף בעקבות ירי פצצות המרגמה שנפלו בשטח המטעים של עין זיוון ברמת הגולן. כידוע, פיקוד העורף חילק באחרונה את המדינה לכ-140 אזורי התראה המכונים "פוליגונים", זאת כדי שההתראה על נפילה אפשרית של טילים, רקטות או פצצות מרגמה, תינתן נקודתית לאזור שבו המכ"ם חישב וקבע שבו תיפול פצצת המרגמה או הרקטה.
 
הדבר נועד למנוע ירידה מיותרת למקלטים ותפיסת מחסות באזורים שאינם מטרת הירי. בכל "פוליגון" כזה יש מערכת אזעקה המופעלת על ידי חמ"ל אזעקות מרכזי של פיקוד העורף בכל אזור. ההפעלה השגויה היום, נעשתה על ידי מפעיל או מפעילים בחמ"ל כזה שלחצו בטעות או מתוך הבנה לא נכונה של ההתראה שניתנה להם על הכפתורים הלא נכונים, וכך, נשמעו גם ברמת הגולן וגם בגליל אזעקות באזורים שבכלל לא היו מאוימים.

 

אחרי כישלון המתקפה לפני כחודשיים באזור דרעא וברמה הסורית, בכל האזור כרגע אין צבא סורי. המקום הכי דרומי שבו נרשמת נוכחות כוחות אסד הוא גבעת הצעקות מול מג'דל שמס. בוואקום הזה, המורדים למעשה שולטים בכל רמת הגולן. אלו קבוצות איסלאמיסטיות, רובן מקומיות, שחלקן נאמנות לג'בהת א-נוסרה וחלקן לדאעש, ונלחמות ביניהן. עקב כך התחדשו הזליגות, קודם מקרבות בין המורדים לצבא אסד, וכעת בין המורדים לבין עצמם.

 

זה זמן רב לא נשמעה אזעקה בקצרין וביישובי דרום רמת הגולן. ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, אמר כי התושבים יכולים להתמודד עם אזעקה אחת בחודש, כפי שהגדיר זאת, ואף במצבים חמורים יותר.

 

בגולן התמרמרו כי האזעקה המיותרת שיבשה את שגרת החיים. "אנשים הפסיקו את העבודה והתחילו לדאוג לילדים במוסדות החינוך", סיפר תושב קצרין. "אמנם בתוך זמן קצר נמסר על חזרה לשגרה, אבל זה לא היה נעים, בעיקר לילדים".

 

בימים האחרונים נשמרה דריכות בצפון בעקבות חיסולם של ארבעה מחבלים שניסו להניח מטען בגבול ליד מג'דל שמס ובעקבות דיווחים על תקיפות ישראליות לכאורה בגבול סוריה-לבנון.

 

חיסול המחבלים אירע ביום ראשון לאחר שניסו להניח מטען בצפון רמת הגולן באזור מג'דל שמס בשטח ישראל, מזרחית לגדר. לא היו נפגעים לכוחותינו. במהלך הלילה לאחר התקרית בגבול, דיווחו כלי התקשורת הערביים על תקיפה ישראלית באזור אל-קלמון נגד משגרי טילים של צבא אסד וחיזבאללה. עם זאת, הערכות מהימנות העלו כי המורדים מארגון ג'בהת א-נוסרה אחראים לתקיפה.  

עשן מיתמר מעבר לגבול הישראלי (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
עשן מיתמר מעבר לגבול הישראלי(צילום: אלי סגל)

 (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
(צילום: אלי סגל)

בשבת דיווחה אל-ג'זירה כי מטוסים ישראליים הפציצו יעדים של המשטר הסורי וחיזבאללה באותו אזור בפרברי דמשק. גם רשת אל-ערבייה דיווחה על התקיפה ושם נטען כי היעד היה מאגרי טילי סקאד סוריים. באל-ערבייה אף ציינו כי עוד קודם לכן, ביום רביעי האחרון, בוצעה תקיפה ישראלית באותו אזור שנועדה לסכל משלוח נשק לחיזבאללה. בתקיפות, לפי הדיווחים ברשתות הערביות, נמנו כמה הרוגים.

  

בחיזבאללה אמנם טרם התייחסו רשמית להתפתחויות האחרונות בצפון ולסיכול הנחת המטען בגולן, אך עורך העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם הארגון, כתב היום מאמר דעה על המשמעות של שבירת הכללים עקב הפעולה הישראלית, לכאורה, בגולן.

 

העורך, איברהים אל-אמין, דיבר על כך שישראל ושר הביטחון יעלון יודעים כי ביום שחוסלו בכירי הארגון בקוניטרה בינואר, הם לא היו בדרכם לבצע פעולה צבאית או ביטחונית, אך הם יודעים את המשמעויות של התקרבות לוחמי ההתנגדות של חיזבאללה לגולן הישראלי.

 

אל-אמין ציין כי בניגוד למורדים, מקור ההתעניינות של חיזבאללה באזורי הדרום הסורי קשור לחזית עם ישראל, מבלי להתעלם מהאמת שחיזבאללה מעורב בפומבי ובאופן רציני במערכת ההגנה על המדינה הסורית והשלטון בה.

 

"מה שמסב בעיה לישראל ולחמושים הסורים שמשתפים עמה פעולה הוא שחיזבאללה יודע מה יביא את התוצאה הטובה ביותר", כתב עורך העיתון. "בלי קשר ליחסים של הארגון עם חוליית הגיבורים שנפלו חלל שלשום, מה שמדאיג את האויב ומסב נחת להתנגדות הוא שמי שמבצעים את הפעולה הצבאית הישירה הם בני אותו שטח. הם סורים, בני אותו אזור, בין אם מדובר באזור שישראל כבשה או אזור שנכבש על ידי משתפי הפעולה החמושים של ישראל".

 

אל-אמין ציין כי מחר יתקבלו התוצאות לתחקירים כדי להבין את הכשל שהביא לחשיפת החוליה בגולן, אם מקורה בהדלפת מידע או מנגנון מעקב ישראלי מיוחד. אל-אמין, הידוע בקרבתו למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, לא התייחס במאמרו לדיווחים על תקיפות ישראליות בסוריה, אך התייחס להשלכות. "זה חלק ממרוץ ארוך שהייתה לו תחנה ביום שבו האויב התנקש בחללים בקוניטרה (התקיפה שבה חוסלו ג'יהאד מורנייה ומפקד איראני בכיר – ר"ק). אם האויב יהיה מעוניין לחיות את המציאות הזו, אז הוא יהיה מעוניין יותר בניסיון לכפות כללי משחק באותו אזור".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
אזור נפילת אחת הפצצות
צילום: אלי סגל
מומלצים