שתף קטע נבחר

החומק מחיסולים: מה הסוד של מוחמד דף?

ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי חושב שראש הזרוע הצבאית מתוחכם ויש לו גם מזל. ראש המוסד לשעבר דני יתום מניח שדף לא היה בבניין שהופצץ. "אם הוא היה שם, הוא היה מת". ביטחוניסטים מנתחים את האיש שחמק - שוב

הפרסום מפי גורמים בישראל לכך שראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף ניצל בניסיון החיסול במבצע צוק איתן העלה את השאלה מדוע כבר שני עשורים נכשלים כל הניסיונות לחסל את בכיר מבוקשי חמאס. בכירים לשעבר במערכת הביטחון מנסים להסביר.

 

"מודיעין ומודיעין מסכל זה לא מתמטיקה", אומר ראש השב"כ לשעבר, ח"כ יעקב פרי (יש עתיד). "זה לא מקצוע הרמטי. כמעט כל המודיעין המסכל והחיסולים הממוקדים נעשו על פי מודיעין מדויק. בחלק גדול מהמקרים מצליחים ובחלק מהמקרים לא מצליחים".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מסע ההלוויה של אשתו ובנו של דף שנהרגו בתקיפה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מסע ההלוויה של אשתו ובנו של דף שנהרגו בתקיפה(צילום: EPA)

פרי, שהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני במהלך המבצע האחרון בעזה, מזכיר כי אשתו ובנו של דף נהרגו בהפצצת הבית בשכונת שייח רדואן בחודש אוגוסט האחרון. לדבריו, דף מסתתר ויש להניח כי הוא מנהל את הפעילות הנוכחית מתוך הבונקר. "לא תמיד הוא שוהה באותו הבונקר אלא מחליף ושומר על רמת חשאיות ומידור מאוד גבוהים. כשמודיעין עולה, אז עושים את העבודה וכשאין מודיעין, לא עושים את העבודה. גם כשעושים את העבודה, לא תמיד זה מצליח".

 

מה מייחד את מוחמד דף לעומת מבוקשים אחרים? "אני לא חושב שהוא יודע לעשות זאת טוב יותר", טוען ראש השב"כ לשעבר. "בסופו של דבר, וקודם כל, מדובר בראש הזרוע הצבאית של חמאס. באלף אלפי הבדלות וב-500 מרכאות, צריך לתפוש אותו כאילו הוא רמטכ"ל, מנהל הכוחות. לאיש יש הרבה מאוד ניסיון מבצעי, הוא פגוע אנושות בגופו זכר לניסיונות החיסול הקודמים ויש לו טבעות מסביבו שמאוד שומרות ומגינות עליו. אין ספק שהוא איש מתוחכם. אפשר להגיד עוד דבר אחד עליו - יש לו סוג מסוים של מזל".

 

מתקשר עם אנשים כמו בתקופת האבן

ראש המוסד לשעבר, אלוף (במיל') דני יתום, מדגיש את העובדה כי מחבלים כמו דף עושים מאמצים גדולים מאוד כדי "לא לעשות את חיינו קלים". "הם מסתתרים, מתחבאים, לא עושים שימוש בטלפון ולא עושים שימוש ברדיו ולכן קשה מאוד לאתר אותם".

 

יתום מעריך שכנראה בניסיון האחרון באוגוסט, דף כלל לא היה בבניין. "אם הוא היה שם ברגע שבוצעה התקיפה, הוא היה מת. אז אני מניח שהוא לא ניצל כתוצאה מנס. הוא צריך מזל להישאר בחיים ואנחנו צריכים מזל כדי להצליח להרוג אותו".

היה פחות זהיר מדף. המהנדס יחיא עייש שחוסל בינואר 1996 ()
היה פחות זהיר מדף. המהנדס יחיא עייש שחוסל בינואר 1996

יתום מזכיר את חיסולו של "המהנדס" יחיא עייש בינואר 1996 באמצעות טלפון סלולרי שהחזיק והתפוצץ בידיו. במקרה הזה, כנראה שדף הרבה יותר זהיר. "הוא עמד בראש רשימת המבוקשים שנים רבות ומבצע החיסול שלו היה מאוד מתוחכם", נזכר ראש המוסד לשעבר. "בחיסול הצליחו להגיע לסלולרי שלו ורצונו לבשר להוריו על בנו שזה עתה נולד הכריע אותו. רק כמה ימים לאחר מכן, בשיחה שביצע מהסלולרי לאחר שהטלפון הקווי נותק בדירתו, הטלפון התפוצץ".

 

ח"כ ענת ברקו (הליכוד), מחברת הספר "אישה פצצה" שבמסגרתו נפגשה לאורך שני עשורים עם אסירות ואסירים פלסטינים שהכירו את דף מקרוב, טוענת שהכישלון בחיסול דף נבע מכך שהוא שהה בתוך מנהרה. "שומרים עליו מאוד. הוא אייקון בחברה הפלסטינית-חמאסית. רואים גם שבגדה יש גרעין של חמאס. רק לאחרונה ניצחה חמאס בבחירות האחרונות באגודת הסטודנטים של אוניברסיטת ביר-זית המוכרת והגדולה", אומרת ברקו.

 

ד"ר ברקו, שהשתחררה מצה"ל בדרגת סגן-אלוף, מסבירה כיצד הוא מצליח לחמוק כל פעם מחדש. "הוא יעד ועובדה שניסו, אבל מבחינה טכנולוגית קשה לשים עליו את הידיים כי הוא לא נמצא אף פעם באותו מקום. הוא בדרך כלל לא נפגש עם משפחתו, הוא זהיר וללא טלפון. הוא ניתק את עצמו לחלוטין ומתקשר בצורה ישירה עם פתקים כמו בתקופת האבן. הוא חי כמטרה נעה. מעבר לכך, יש לו רצון להדיח את ראש הלשכה המדינית חאלד משעל ולהחליף אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בעל תשע נשמות. מוחמד דף
צילום: ירון ברנר
יעקב פרי
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
דני יתום
צילום: גיל יוחנן
צילום: נועה מלמד
ח"כ ענת ברקו
צילום: נועה מלמד
מומלצים