שתף קטע נבחר

נשיא בלארוס: למה לא שולטים ביהודים?

אלכסנדר לוקשנקו, "הדיקטטור האחרון באירופה", הדהים בנאום לאומה כשאמר שיהודים לא אוהבים ללכלך את הידיים בעבודות נחותות, ונזף ביהודי מושל מחוז על כך ש"לא שלט ביהודים" כפי שהורה לו

נשיא בלארוס אלכסנדר לוקשנקו, הנחשב בעיני רבים לדיקטטור האחרון באירופה, מתח היום (ד') ביקורת על מושל מחוז יהודי והאשים אותו כי "לא שלט" על הקהילה היהודית כפי שהורה לו.

 

עוד חדשות בעולם :

 

בנאום לאומה הביע לוקשנקו זעם על כך שכתב עת מקוון פופולרי, שאותו מנהל עיתונאי יהודי, מתח ביקורת על צו של הנשיא המטיל מס על אנשים שעובדים פחות מ-183 ימים בשנה. לוקשנקו פנה בנאומו למושל מחוז מינסק, סמיון שפירו, ואמר כי מנהל אתר האינטרנט tut.by, יורי זיסר, "אינו מתנהג כיאות". "אמרתי לך לפני שנה לדאוג לשלוט בכל היהודים בבלארוס", אמר לוקשנקו.

נשיא בלארוס לוקשנקו. לא פליטת הפה הראשונה על יהודים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא בלארוס לוקשנקו. לא פליטת הפה הראשונה על יהודים(צילום: AFP)

לוקשנקו שולט בבלארוס ביד ברזל מאז 1994. בנאומו הוא הזהיר את שפירו, ואז לגלג עליו ואמר כי האמונה הדתית האדוקה שלו מביאה גשמי ברכה לאזור מינסק. "שפירו התפלל בבית הכנסת", אמר לוקשנקו, "גשם ירד רק באזור מינסק. הוא בחור טוב".

 

בהמשך נאומו, שנמשך שלוש שעות ושבו הוא סקר את מצבה הכלכלי והבינלאומי של בלארוס, שיבח לוקשנקו את הקהילה היהודית של בלארוס על תפקידה במלחמה נגד הנאצים במלחמת העולם השנייה. הוא תיאר את היהודים כמי שאינם אוהבים לעסוק בעבודות "נחותות", ואמר: "הם לא אוהב ללכלך את הידיים שלהם ולהילחם, אבל הם כן לכלכו את הידיים שלהם אתנו!", אמר.

 

זיסר, שכתב העת שלו הוא החזק ביותר בבלארוס, אמר כי הוא מתפלא על דבריו של לוקשנקו. "גורמי ממשל משמיעים את דעתם עלינו לעתים קרובות, ולא פעם אלה עמדות תוקפניות, אבל אנחנו לא יכולים לעוות מידע כדי להתאים את עצמנו לרצונותיו של מישהו", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס.

לוקשנקו בביקור רשמי בגאורגיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לוקשנקו בביקור רשמי בגאורגיה(צילום: AFP)

ראש התאחדות יהודי בלארוס, בוריס הרזן, ביקש להמעיט בחשיבות הצהרותיו של לוקשנקו. "לוקשנקו הוא אדם אמוציונאלי ולעתים קרובות הוא מתבטא באופן לא אלגנטי... בפועל אנחנו לא רואים כאן בבלארוס סימנים לאנטישמיות כלשהי", הוא אמר לסוכנות רויטרס.

 

לוקשנקו כבר עורר מהומה ב-2007 כשאמר כי יהודים הפכו את העיר בוברויסק ל"דיר חזירים". בעקבות דבריו אז הוא שיגר משלחת לישראל, לביקור שמטרתו

צמצום נזקים.

 

לפי מפקד האוכלוסין משנת 2009, 0.14% מתוך 9.5 מיליון תושבי בלארוס הם יהודים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"התפילות בבית הכנסת הביאו גשם רק למינסק"
צילום: AFP
מומלצים