שתף קטע נבחר

הבוקר: ניסוי במערכת של טילים בליסטיים במרכז הארץ

משרד הביטחון הודיע שביצע ניסוי במערכת הנעה רקטית מבסיס במרכז הארץ. מדובר במערכת של טילים המשמשים בין היתר לשיגור לוויינים לחלל: "הניסוי תוכנן על ידי מערכת הביטחון זמן רב מראש ובוצע כמתוכנן"

הבוקר (יום ג') בוצע ניסוי שיגור של מערכת הנעה רקטית מבסיס במרכז הארץ. כך הודיע משרד הביטחון. מדובר במערכת הנעה של טילים בליסטיים המשמשת גם לשיגור לוויינים לחלל. "הניסוי תוכנן על ידי מערכת הביטחון זמן רב מראש ובוצע כמתוכנן", נמסר בהודעת המשרד.

 

השיגור נקלט בעדשת המצלמה  (צילום: יגאל סימן טוב) (צילום: יגאל סימן טוב)
השיגור נקלט בעדשת המצלמה (צילום: יגאל סימן טוב)

 (צילום: Jim Jonsson) (צילום: Jim Jonsson)
(צילום: Jim Jonsson)
 

הניסוי הבוקר  (צילום: גילי צמח) (צילום: גילי צמח)
הניסוי הבוקר (צילום: גילי צמח)

 (צילום: עידן יחיאל) (צילום: עידן יחיאל)
(צילום: עידן יחיאל)

 (צילום: רון שני) (צילום: רון שני)
(צילום: רון שני)

 (צילום: Jim Jonsson) (צילום: Jim Jonsson)
(צילום: Jim Jonsson)

 (צילום: עידן יחיאל) (צילום: עידן יחיאל)
(צילום: עידן יחיאל)

לפני כשנתיים נערך ניסוי במערכת ההנעה הרקטית ועל פי פרסומים זרים מדובר היה בחלק מפיתוח הטיל הבליסטי יריחו. אלה ייחסו שיגור רקטה בפלמחים להמשך פיתוח טיל הקרקע-קרקע הישראלי לטווח ארוך. השובל שיצר הטיל ששוגר אז נראה היטב במרכז הארץ. הטיל, על פי מקורות זרים, עשוי להגיע למרחק של 4,000 ק"מ.

 

לפני כשלושה חודשים הודיע משרד הביטחון כי הניסוי בשיגור טיל חץ 2 שנערך בספטמבר נכשל, וניסוי בחץ 3 בדצמבר לא התבצע כמתוכנן, ברגע האחרון. לאחר הניסוי בחץ 2, בכירים במערכת הביטחון לא ידעו לומר אם המיירט פגע בטיל המטרה. ברוסיה דווח כי הטיל נפל בים, כ-300 ק"מ מחופי תל אביב. אז הגדיר בכיר במשרד הביטחון את הדיווח הרוסי כ"לא מדויק".

 

לפני כחצי שנה כשל שיגור טיל מיירט של מערכת "חץ 3". שיגור המיירט היה מתוכנן לאחר שיגורו המוצלח של טיל מטרה שביצע את מסלולו בהצלחה. הניסוי נערך כחלק מההכנות לניסוי יירוט עתידי של טיל "חץ 3", המהווה את שכבת ההגנה העליונה למדינת ישראל עד להפיכת המערכת למבצעית. גורמי הביטחון מסרו לרויטרס כי הניסוי בוצע בבסיס חיל האוויר בפלמחים.

 

לדבריהם, השיגור של המיירט לא יצא לפועל משום שכשל בניסיון להינעל על טיל המטרה. הם מציינים כי בוצעה ספירה לאחור ושום דבר לא קרה. "התקבלה ההחלטה שלא לבזבז את המיירט", אמר אחד הגורמים. שלושה חודשים קודם לכן בוצע ניסוי שיגור מיירט "חץ 2".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גילי צמח
הניסוי הבוקר
צילום: גילי צמח
מומלצים