שתף קטע נבחר

לפיד תוקף: מכרו את המדינה, ליכודניק באשקלון לא בחר כסף ליהדות התורה

בראיון לאולפן ynet מתח יו"ר יש עתיד ביקורת על ההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות: "מכרו את המדינה בשביל שוחד פוליטי". הוא ציין שישתף פעולה עם ליברמן וביקר את התנהלות מפלגת העבודה: "הם שותקים, זו פחדנות פוליטית". הוא הבהיר שילך עד בג"ץ אם תורחב הממשלה ליותר מ-18 שרים כפי שהחוק מחייב

"מדובר במכירת חיסול, מכירה של כל מה שחשוב ועקרוני לאזרחי ישראל". קצת יותר מיממה לפני שראש הממשלה בנימין נתניהו יצטרך לסיים את מלאכת הרכבת ממשלתו הרביעית, התארח היום (ג') באולפן ynet שותפו הבכיר עד לפני כמה חודשים, ח"כ יאיר לפיד. בעקבות ההתפטרות של שר החוץ אביגדור ליברמן מתפקידו אמר לפיד כי במצב של 61 חברי כנסת בקואליציה, לראש הממשלה אין לגיטימציה להגדיל את מכסת השרים מעבר ל-18.

 

לפיד הבהיר שילך עד בג"ץ כדי להיאבק בהרחבת הממשלה, "ההנחה הזאת של כולם שזה בסדר שמוכרים את המדינה, זה הכסף שלך. מאות ולא עשרות מיליוני שקלים בשביל שוחד פוליטי. נתניהו אמור להקל על חיי האזרחים ולא להיפך".

 

הוא הביע מורת רוח מההסכמים שנחתמו עם המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה. "לש"ס יש תשעה תפקידים על שבעה ח"כים", אמר יו"ר יש עתיד. "יש עתיד לא הסכימה לקבל כסף להסכם קואליציוני, בשונה מיהדות התורה למשל. זו תהיה ממשלת שיתוק מוחלט, אין לנתניהו שום אפשרות להעביר החלטות. ממשלה כזו תתקשה מאוד לבטל את השוויון בנטל".

 

על מחליפו המיועד במשרד האוצר משה כחלון אמר לפיד כי "כחלון אמר הרי שהוא לא רוצה לשבת בממשלה של 61, ממשלה כזאת תקשה מאוד על שר האוצר לקיים את מה שהבטיח. אנחנו צריכים לנסות לעזור לו ולעודד אותו שיצליח. חשוב שייתנו לאזרחים, אבל מחבלים לו מראש בכל מה שתכנן. יש פה מכירה של כל הערכים החשובים. אני בעד מדינת ישראל, זה לא אישי".

 

"כניעה מוחלטת למי שנותן" 

לפיד העביר מסר למצביעי הליכוד שהביאו לנתניהו ומפלגתו 30 מנדטים. לדבריו, "מצביעי ליכוד באשדוד או באשקלון, בשביל מה הם הצביעו? בשביל שכל הכסף ילך ליהדות התורה? הביקורת שלי היא על הכניעה המוחלטת הזאת, על מי שנותן".

 

במהלך הראיון התייחס לפיד לפגישה שקיים עם יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג, ולא פסל שיתוף פעולה עתידי עם שר החוץ המתפטר ליברמן. הוא גם מתח ביקורת על האופוזיציה הנרקמת: "לצערי האופוזיציה לא מספיק תזזיתית. מפלגת העבודה לא אומרת בחריפות שההסכמים הקואליציוניים הם מכירת חיסול וחוצפה, זו פחדנות פוליטית לשמה. למה יש עתיד עומדת וצועקת והעבודה לא עושה כלום? יש לאופוזיציה תפקיד, הם לא אמורים לשתוק - והם שותקים".

 

לפיד אמר עוד כי "בפגישה עם הרצוג שאלתי מה שלומו והוא שאל מה שלומי ודיברנו על התוכניות. אנחנו עושים פגישות מעת לעת, אין סיכום להיפגש יחד ולנסות להפיל את נתניהו. הישראלים בחרו בנתניהו שיקים ממשלה, אבל לא שימכור את כל המדינה למפלגות סקטוריאליות. אני מלא הערכה לצעד של ליברמן, נעבוד ביחד אבל לא במפלגה אחת. שיתפנו פעולה בעבר ואנחנו נילחם כדי לשמר את הדברים הללו". בסוף דבריו נמנע לפיד מלהעריך מתי יתקיימו הבחירות הבאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים