שתף קטע נבחר

מרדף חצות: נתניהו מול בנט במרוץ לקואליציה

הערב עד 23:59 יצטרך רה"מ להודיע לנשיא שיש לו ביד ממשלה צרה. לשם כך הוא צריך להתמודד עם האולטימטום של בנט: איילת שקד שרת המשפטים. הליכוד במרתון התייעצויות לילי. האם יש סיכוי שנתניהו לא יעמוד בדד-ליין?

על רקע משבר האולטימטום מול הבית היהודי יצטרך בנימין נתניהו להציג את ההסכמים הקואליציוניים החתומים להרכבת ממשלתו הרביעית עד דקה לפני חצות שבין רביעי לחמישי. לפחות בתחילתה היא תהיה אחת הממשלות הצרות בתולדות ישראל, מה גם שבשלב זה אפילו 61 החברים הנדרשים להקים אותה עוד לא נמצאים באופן רשמי בכיס של נתניהו ובליכוד עדיין שוברים את הראש כיצד לסיים את המשבר.

 

עד דקה לחצות יצטרך ראש הממשלה לפנות לנשיא המדינה ראובן ריבלין בכל דרך שיבחר ולהודיע לו שיש לו ממשלה. מרגע מסירת ההודעה ייוותר שבוע בלבד להשבעת הממשלה החדשה. במקרה שבו עד חצות לא תתקבל מנתניהו הודעה על כך שהצליח להקים ממשלה, יחל החיפוש אחר מועמד אחר. תיאורטית זה עשוי להיות יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, שהיה למומלץ היחיד שעלה חוץ מנתניהו, אולם ישנה אפשרות שיעלו שמות נוספים של מי שרואים עצמם ראויים להרכיב ממשלה. בנוסף, ניתן יהיה לצאת לעוד סבב מקוצר נוסף של התייעצויות, ומי שיקבל את המנדט מהנשיא יזכה ל-28 יום לצורך מלאכת ההרכבה.

 

אבל לפני שמקדימים את המאוחר: בליכוד מעריכים שניתן לפתור את נושאי המחלוקת מול נפתלי בנט והבית היהודי, שהובילו למשבר של הרגע האחרון. בינתיים מקיימים בליכוד מרתון פגישות והתייעצויות בניסיון לגבש הסכם עוד הלילה, ולכל המאוחר עד הצהריים.

נתניהו והשותפים הפוטנציאלים לממשלה ה-34 (צילום: אלכס קולומויסקי, עופר עמרם, ירון ברנר, אוהד צויגנברג) (צילום: אלכס קולומויסקי, עופר עמרם, ירון ברנר, אוהד צויגנברג)
נתניהו והשותפים הפוטנציאלים לממשלה ה-34(צילום: אלכס קולומויסקי, עופר עמרם, ירון ברנר, אוהד צויגנברג)

הודעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן כי יילך לאופוזיציה טרפה את הקלפים והותירה את נתניהו תלוי בבנט, שמצדו עדיין זועם על מסירת תיק הדתות לש"ס ומבקש פיצוי הולם על כך. העובדה שהליכוד השאיר את בנט שוב בסוף סדר העדיפויות, והידיעה שכעת תלויים בו, הובילה אותו להקשיח עמדות. במשך יום שלם הוא התעלם משיחות שהופנו אליו. בשעות אחר הצהריים הועברה דרישה לליכוד, שלפיה הבית היהודי יכנס לממשלה בתנאי שתיק המשפטים יימסר לבית היהודי עבור איילת שקד. הדרישה של הבית היהודי לא נשללה על הסף והיא נשקלת בליכוד.

 

בנט, מגובה הפעם בציבור הציוני דתי, שחש בעצמו זעם כלפי ההסכמים שנחתמו עם החרדים, ימתין לתשובת הליכוד להצעתו.

 

במקביל ביצעו פעילי השטח המרכזיים של הבית היהודי פניות אישיות לנתניהו. "אם יבחר הליכוד להמשיך ולהגיש לבית היהודי את הצעותיו הבזויות והמשפילות, יישא ראש הממשלה בנימין נתניהו במלוא האחריות להקמתה של ממשלת שמאל, ובנתק מעתה ואילך עם הציבור הציוני דתי", כתב אחד מפעילי המפלגה. "השעה הקשה ביותר בכל התקופה הזו הייתה בברית הנישואין שאליה לא הוזמנו, שכרת הליכוד עם תנועת ש"ס ובמקביל, בגט הכריתות שהעניק ראש הממשלה לציבור הציוני דתי, כשהכול נעשה ללא בושה, קבל עם ואומה. הליכוד אמר בקול ברור וחזק כי העדפותיו הם ברורות: הציבור החרדי הוא הבן היקיר לי".

 

גורמים בליכוד האשימו לעומת זאת את בנט בכך שדרישתו מגוחכת וכי בכוונת הליכוד להציע לו בנוסף לתיקים שקיבל גם את החטיבה להתיישבות ואת תיק ההסברה בתוספת שני סגנים נוספים.


פורסם לראשונה 05/05/2015 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים