שתף קטע נבחר

הרצוג לא מתחייב שלא ייכנס לממשלת נתניהו. לבני: אנחנו הולכים לאופוזיציה

מספר 2 במחנה הציוני אמרה ל-ynet כי מפלגתה הולכת "בגאווה" לאופוזיציה. "לא נכשיר תשלומים לסקטורים". לעומתה, הרצוג לא התחייב להימנע מכניסה עתידית לממשלה, אך אמר: לא נציל את נתניהו מהבורות שחפר בעצמו. לפיד עם מילואימניקים: ביבי, בוגי ובנט חותמים על הסכמי כניעה

בעוד ציפי לבני מתחייבת להליכה לאופוזיציה, שותפה לא ממהר לומר זאת בפה מלא. יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, ערך מסיבת עיתונאים אך לא התחייב שלא ייכנס בעתיד לממשלת נתניהו. "אנחנו לא נהיה גלגל חמישי ולא מתכוונים להציל את נתניהו מהבורות שהוא חפר לעצמו. אני לא אהיה חולץ הפקקים לנתניהו. אני מבטיח שאני, בראש המחנה הציוני, אוביל אופוזיציה לוחמת ומגובשת שלא תשאיר אבן על אבן", דברי הרצוג. מנגד, מספר 2 ושותפתו, ח"כ ציפי לבני, הבהירה הבוקר (ה') בראיון לאולפן ynet: "אנחנו הולכים לאופוזיציה, וזו התחייבות". 

 

"קמה ממשלה בלי אחריות, בלי יציבות ובלי שום סיכוי למשילות", תקף הרצוג. "אם ככה הוא מנהל מו"מ עם השותפים הטבעיים, איך הוא ינהל אותו עם הפלסטינים? עם המעצמות? פשוט ויתר על כל מה שהיה לו ונכנע ללחצים של בנט. זו דוגמה לכך ששרידותו הפוליטית חשובה יותר מהכול עבורו. זו לא מנהיגות, זו פחדנות".

 

עוד אמר הרצוג כי "אתמול בלילה הסתיימה הספירה לאחור להרכבת הממשלה. הבוקר מתחילה הספירה לאחור עד החלפתה".  

 

לבני מצדה אמרה בראיון כי מפלגתה הולכת בגאווה לאופוזיציה כדי להחליף את נתניהו ודרכו. "ממשלה זו לא חלוקת תיקים. מערכת בחירות זה לא מי יישב באיזה תפקיד אלא באיזו דרך יובילו את מדינת ישראל", הבהירה לבני. "אנחנו צריכים להיות באופוזיציה ולהילחם. אנחנו לא צריכים להיות עלה תאנה או להכשיר תשלומים לסקטורים. אנו לא צריכים להכשיר את אותם כספים ואת חיזוק ההתנחלויות".

 

לבני התחייבה שבינה לבין שותפה להנהגת המפלגה, ח"כ יצחק הרצוג, ישנן הסכמות ברורות וההחלטות יתקבלו במשותף. "הרצוג שותף לדעתי זו. המלחמה הזו חייבת להיות מהאופוזיציה. אני לא בפוליטיקה בשביל תיקים וכיבודים. אני פה בשביל הדרך שלנו ולהילחם עליה", אמרה.

לבני באולפן ynet. "המלחמה כרגע מהאופוזיציה" (צילום: רפאלה גויכמן) (צילום: רפאלה גויכמן)
לבני באולפן ynet. "המלחמה כרגע מהאופוזיציה"(צילום: רפאלה גויכמן)
 

איילת שקד מהבית היהודי תחליף את לבני במשרד המשפטים. על כך אמרה בראיון השרה היוצאת כי היא מקווה שהדברים שנשמעו ממנה על הצורך להחליש את מערכת המשפט לא ייצאו לפועל. "יש הבדלים עמוקים ביחס לתפיסתנו את הדמוקרטיה. אני מקווה שהיא תראה את המסירות, את המערכת הזו, ואולי היא תבין שהדברים שאמרה לפני כניסתה לתפקיד הם שונים. אם היא תנסה להרוס את מערכת המשפט בישראל שאותה קיבלה כפיקוד, נעמוד כחומה כדי לא לתת לה לעשות את זה".

 

בראיון באולפן ynet התייחסה ח"כ לבני גם לסכסוכים בתוך מפלגתה שלה ולאור העובדה שח"כ שלי יחימוביץ' החרימה את ישיבת הסיעה הראשונה שערכה בכנסת, מכיוון שזו נפתחה על ידי לבני והרצוג כיושבי-ראש משותפים. "הניסיונות לפלג, לסכסך או לייצר מריבות זה דבר שנתניהו ניסה להצטיין בו. שלי היא אופוזיציונרית מצוינת ונכונה לישיבה באופוזיציה. כדי לשמור על האמון הזה נעבוד ביחד. לא יודעת כמה הממשלה תחזיק, אך טוב שהיא תהיה לא רק צרה אלא גם קצרה".

 

בתוך כך, הבוקר הגיעו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד וחברים מסיעתו להפגנה של חיילי מילואים מחוץ לקריה בתל אביב. "כל אבירי הביטחון ביבי, בוגי ובנט חותמים היום על הסכמי כניעה ואומרים לציבור: הפראיירים ימשיכו ללכת לצבא ולצאת לעבודה, ואלה שיושבים לצד הצלחת יקבלו שחרור כי הם הצליחו לסחוט את הקואליציה", אמר לפיד.

 

אמש ברגע האחרון הצליח נתניהו לסגור את ממשלת 61 הח"כים שלו שתהווה את ממשלתו הרביעית. המכשול האחרון הוסר אמש לאחר שהבית היהודי קיבלה את תיק המשפטים, שיעבור לידיה של יו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, מינוי שלו הסכים נתניהו בחוסר רצון בולט.

 

יו"ר המפלגה נפתלי בנט כאמור ימונה לשר החינוך, ומספר 2 ברשימה, אורי אריאל, ישמש כשר החקלאות. בנוסף, ימונה מהמפלגה סגן שר ביטחון והסיעה תקבל אחריות על החטיבה להתיישבות ואת ראשות ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת. כמו כן הובטח לבנט יישום מתווה פראוור להסדרת היישובים הבדואים בנגב.

 

כעת יתפנה נתניהו לקרב הבא שצפוי לו ואולי יהיה קשה אף יותר והוא בביתו שלו – בליכוד. בקרב הח"כים והשרים במפלגה נשמעת ביקורת נוקבת בנוגע להתנהלות ראש הממשלה במשא ומתן. תיק החוץ צפוי להיות מופקד בידיו של נתניהו ולא יעבור לידי אחד מבכירי המפלגה.

 

כעת מצפים כמה מהח"כים והשרים המכהנים, בהם גלעד ארדן, יובל שטייניץ וסילבן שלום, לשדרוג. ארדן מצפה לקבל את תיק ביטחון הפנים ומקום בקבינט, ואילו שטייניץ ושלום לא צפויים לשדרוג בשל העובדה שלא נותרו עוד תיקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפאלה גויכמן
לבני, הבוקר
צילום: רפאלה גויכמן
צילום: AFP
הולכים יד ביד. הרצוג ולבני
צילום: AFP
מומלצים