שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ל"ג בעומר: זיהום אוויר כבד בי-ם ובבני ברק

  המשרד להגנת הסביבה: בבוקר שאחרי ל"ג בעומר, נמצאות שכונות חרדיות בירושלים ובני ברק במקום הראשון בזיהום האוויר. באשדוד זיהום האוויר היה פי 8.8 מהממוצע, בראשון לציון פי 8.4 ובתל-אביב "רק" פי 4.4

  מדורות ל"ג בעומר הביאו לעלייה בזיהום האוויר: ביומיים האחרונים, עם הדלקת מדורות ל"ג בעומר, נרשמו במרבית תחנות הניטור עליות בריכוזי החלקיקים העוברים בדרכי הנשימה. כך עולה ממדידות תחנות הניטור לאיכות האוויר של המשרד להגנת הסביבה.

   

  עליות הריכוזים החלו בשעות הערב והגיעו לשיא בין השעות 22:30 ל- 4:30 ביום שלמחרת. הבוקר (יום ה') ריכוזי החלקיקים פחתו באופן ניכר, אך ריח חזק עדיין הורגש באוויר בשל ערפל שלכד את החלקיקים.

   

  מדורה אמש בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מדורה אמש בירושלים(צילום: AFP)

   

  "במקום הראשון נמצאות השכונות הדתיות בירושלים ובגוש דן", הסבירה דוקטור לבנה קורדובה-ביז'ונר, ממונה מערך ארצי לניטור אוויר. "בשכונת שמואל הנביא נמדדו ריכוזים של פי 6 ו-10 חלקיקים נשימים. לאחר מכן, אם אנחנו מסתכלים על אזור תל אביב ובני ברק, גם שם היו לנו אזורים שבהם היה ריכוז של פי 10 חלקיקים".

   

  קורדובה-ביז'ונר הוסיפה: "העלייה בזיהום נובעת מפליטות חלקיקי שריפה מל"ג בעומר, בשילוב עם הקרבה של המדורות לתחנת הניטור ותנאים מטאורולוגיים כמו כיוון הרוח".

   

  עלייה בפונים לחדר מיון

  חלקיקים הם המזהם העיקרי בכל שריפה. מדובר בחלקיקים המסוכנים לבריאות, עליהם יש ככל הנראה גם חומרים נוספים, חלקם אף עלולים להיות מסרטנים. "יש סכנה בשאיפה של החלקיקים האלה". הסבירה ד"ר קורדובה-ביז'ונר. "בשעות האלה כבר יש פיזור של כל המזהמים. בשעות הבוקר היו עוד ריחות בגלל הערפל שהיה, אבל עם חימום השמש יש פיזור של כל החלקיקים. כבר בשעות הקרובות הכל יתפוגג".

   

  בקרית אתא נמדד ריכוז של פי 5.2 חלקיקים קטנים מיום בהיר רגיל (157 מק"ג). בבני ברק (סמוך לכביש 4) נמדדה כמות של 304 מק"ג, ואילו בראשון לציון נמדדה כמות של 253 מק"ג. פי 8.4 מיום בהיר. בחולון נמדדה כמות של 182 מק"ג, פי 6.1 מיום בהיר, ואילו בצפון אשדוד נמדד ריכוז של 264 מק"ג, פי 8.8 מיום בהיר. בתל-אביב היה הזיהום "רק" פי 4.4 מהרגיל.

   

  חוגגים סביב המדורה בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  חוגגים סביב המדורה בירושלים(צילום: AFP)

   

  יש לציין כי השנה נרשמו ריכוזים נמוכים של חלקיקים בתחנות הניטור באזור גוש דן. זאת לאור צמצום השטחים הפתוחים בתוך הערים.

   

  ממחקרים שנעשו בתחום, נמצא כי חלה עלייה בשכיחות הפונים לחדר מיון בסמיכות להחמרה הזמנית באיכות האוויר עקב מדורות ל"ג בעומר.

   

  מנתוני השנים הקודמות של תחנות ניטור איכות אוויר הפזורות ברחבי הארץ עולה במקומות מסוימים זיהום האוויר עלול לזנק עד פי 18 מהממוצע ביום בהיר. בבני ברק נמדדה בליל ל"ג בעומר רמת זיהום האוויר הגבוהה ביותר. גם השנה בני ברק הייתה בראש הרשימה, אך ריכוז הזיהום היה "רק" פי 10.1. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים