שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ונדליזם במירון: גרפיטי בבית כנסת בן 2,000

  אלמונים ריססו כתובות "נחמן מאומן" על קירות מבנים באזור בית הכנסת העתיק, ששופץ רק לאחרונה. "פוגעים בשם האמונה במורשת של כולנו"

  ונדליזם בחסות ההילולה במירון : כתובות גרפיטי "נחמן מאומן" רוססו על קירות מבנים בני 2,000 שנה. חניכי ישיבת בני עקיבא במירון הגיעו אתמול (ד') לטייל באזור בית הכנסת העתיק ונדהמו לגלות את כתובות הגרפיטי הבולטות בחזית בית הכנסת.

   

  ונדליזם במירון    (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות)

  ונדליזם במירון    (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כתובת הגרפיטי שנמצאה באזור בית הכנסת העתיק (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות ) (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות )
  כתובת הגרפיטי שנמצאה באזור בית הכנסת העתיק(צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות )

  על קירות המבנה נכתב באותיות גדולות, חלקן צבעוניות, "נ נח נחמ נחמן מירושלים". חניכי בני עקיבא עדכנו את פקחי רשות העתיקות, ואלה מיהרו להגיע לשטח. מאוחר יותר נתגלה נזק באתר נוסף: פקחי רשות הטבע והגנים מצאו כתובת נוספת בנוסח דומה בחורבת שמע שמדרום למירון.

   

  "כואב הלב", אמר אורי ברגר, ארכיאולוג נפת גליל עליון מזרחי ברשות העתיקות. "רק סיימנו לשמר את בית הכנסת שהושחת - והנה שוב גורמים נזק למורשת. יש כאן אכזבה עמוקה מקומץ האנשים, שכאילו בשם האמונה פוגעים במורשת היהודית ששייכת לכולנו. מוזר שמרססי הכתובת חושבים שהמעשה מכבד את שמו של הרבי מברסלב".

   (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות ) (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות )
  (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות )

  כך נראה האתר לאחר שיקומו ולפני ההשחתה (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות ) (צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות )
  כך נראה האתר לאחר שיקומו ולפני ההשחתה(צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות )

  בשנה האחרונה השקיע מנהל השימור של רשות העתיקות מאמצים רבים בשימור ושיקום בית הכנסת העתיק במירון במימון פרויקט "ציוני דרך" של משרד ראש הממשלה. במהלך עבודות השימור חוזקו המבנה, קירותיו והמגדל הצמוד אליו, כתובות גרפיטי שרוססו במקום הוסרו מקירות וממזוזות המבנה, וצמחיית בר שהחלישה את שלמותו וחסמה מעברים טופלה.

   

  מירון הוא יישוב במרכז הגליל העליון בן 5,000 שנה, ויש המזהים אותו עם מרום התנ"כי ואת המעיין השופע לרגליו עם "מי מרום" המוזכר במלחמת יהושע נגד מלכי כנען.

   

  בתקופת הבית השני נוסד שם יישוב יהודי והוא היה מרכז ליצירת שמן זית, לצד גוש חלב ותקוע הגלילית. במאה השנייה לספירה שהה כאן התנא הידוע רשב"י - רבי שמעון בר יוחאי - המוזכר תכופות בתלמוד, וחיבר, על פי המסורת, את ספר הזוהר.

   

  באזור נמצא גם קברו יחד וקבר בנו אלעזר. זהו קבר הצדיק הנערץ ביותר בגליל עם כמיליון מבקרים בשנה, חלק גדול מהם בל"ג בעומר, יום הילולת הרשב"י, שצוין אתמול ואליו הגיעו המונים.

   

  בחורבת שמע קיימים שרידי יישוב יהודי מימי המשנה והתלמוד ובו בית כנסת גלילי מפואר, שלו שני שלבי בנייה ושימוש שונים, ככל הנראה מהתקופה הביזנטית. מסורות שונות קושרות את האתר עם התנא המפורסם שמאי הקפדן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות
  כתובות הגרפיטי במירון
  צילום: אורי ברגר, באדיבות רשות העתיקות
  מומלצים