שתף קטע נבחר

"נמצא האוצר של הפיראט קפטן קיד"

קפטן וויליאם קיד שחי במאה ה-17 הטביע במהלך מסעו לאוקיינוס ההודי את ספינתו עם השלל שבזז והיה על סיפונה. לימים הוא הוצא להורג על ידי הרשויות בבריטניה. כעת, טוענים ארכיאולוגים מארה"ב: מצאנו את האוצר ליד מדגסקר

מטיל הכסף. של קפטן קיד? (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מטיל הכסף. של קפטן קיד?(צילום: AFP)

צוות חוקרים אמריקנים טוענים כי גילו אוצר העשוי כסף ששייך לפיראט הידוע לשמצה מהמאה ה-17, קפטן וויליאם קיד, בנבכי הריסות ספינה ששקעה סמוך לחופי מדגסקר. הארכיאולוג הימי ברי קליפורד הודיע לעיתונאים כי מצא מטיל כסף בשרידי ספינת "הרפתקאות קאלי" של קיד, סמוך לאי הקטן סנט מארי.

 

עוד חדשות בעולם :

לראשונה: אבולה בעינו של אדם שהבריא

מדגם בבריטניה: 316 לשמרנים, 239 ללייבור

נשיאת צ'ילה ביקשה מכל שריה להתפטר

 

אולם אונסק"ו, מוסד התרבות של האו"ם, מתח ביקורת על שיטותיו של קליפורד ואמרו כי ייתכן שפגע באתר ארכיאולוגי יקר ערך במהלך משימתו לחיפוש האוצר.


קפטן קיד, שנולד בסקוטלנד ב-1645, הועסק תחילה על ידי הרשויות הבריטיות לצוד פיראטים, אך עם הזמן הפך לפושע חסר רחמים בים. ב-1698, לאחר שבזז ספינה עמוסה במשא יקר, הוא נתפס, נכלא ותושאל על ידי הפרלמנט הבריטי. הוא הוצא להורג ב-1701. עם זאת, גורל השלל שלו נותר מסתורי, והצית עם השנים סקרנות והתלהבות בקרב דורות של ציידי אוצרות.

 

קליפורד, שתועד על ידי צוות צילום דוקומנטרי שולה את המטיל הכסוף מקרקעית הים, העביר אותו אתמול (יום ה') לנשיא מדגסקר בסנט מארי. חיילים שמרו על האוצר בטקס שנערך באי ובו השתתפו השגרירים האמריקני והבריטי.

 

הספינה הוטבעה על ידי קיד יחד עם השלל 

"גילינו 13 ספינות במפרץ", אמר קליפורד. "עבדנו על שתיים מהן בעשרת השבועות האחרונים. אחת מהן היא 'אש הדרקון', והאחרת שייכת לקפטן קיד, 'הרפתקאות קאלי'".

הנשיא והמטיל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא והמטיל(צילום: AFP)
  
"אוקטובר פילמס", חברת ההפקה הבריטית האחראית על הפרויקט, שידרה טון פחות נחרץ מקליפורד. מהחברה נמסר כי מטיל הכסף תואם לתקופה שבה פעל קיד ונראה דומה למטילים נוספים של הפיראט שנמצאו. "דרוש מחקר מעמיק במטיל כדי שיאשר את הממצאים הראשוניים", הוסיפה החברה.

 

הארכיאולוג ג'ון דה בריי שהשתתף בטקס אמר כי שרידי הספינה ומטיל הכסף הם "הוכחה שלא ניתנת להפריכה" והוסיף כי מדובר ב"אוצר של 'הרפתקאות קאלי'". הספינה, שהייתה חמושה ב-34 רובים גדולים, הוטבעה על ידי קיד במהלך מסעו לאוקיינוס ההודי.

אבטחה כבדה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבטחה כבדה(צילום: AFP)
 

"מדובר בממצא מדהים ששופך אור על הסיפור הנסתר של מדגסקר", אמר שגריר ארה"ב למדינה, רוברט יאמטה. "זה יהיה נהדר

לתיירות באזור. וחשיבותו גדולה כמו שימור היסטורי".

 

אולם כאמור, באונסק"ו "מודאגים מאוד" משיטותיו של קליפורד והביעו את חששם מכך שארכיאולוג מקצועי לא היה באתר ולא פיקח על החיפושים. "מה שקרה למעשה זה שצוות צילום הלך והתערב ישירות באתר ארכיאולוגי - זה לא אמור להיות כך", אמרו בארגון.

 

זו לא הפעם הראשונה שקליפורד סופג ביקורת מאונסק"ו. בשנה שעברה הארגון התעמת עם הארכיאולוג כשהודיע שמצא את הריסות ספינת הדגל של קולומבוס שטבעה ב-1492 מצפון להאיטי. טענתו פורסמה ברחבי העולם אך הוּכחה כלא נכונה על ידי אונסק"ו. קליפורד היה זה שגילה את שרידיה של ספינת הפיראטים "הווידה" ב-1984.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים