שתף קטע נבחר

אחרי טיפול בישראל: בת 4 מעזה חזרה ללכת

יארה נפגעה בתאונת דרכים ברצועת עזה והועברה לישראל אחרי שמצבה הידרדר. בבית חולים ברזילי התקינו לה רגל תותבת, הילדה ירדה מהמיטה והצליחה ללכת. "את משוחררת הביתה", הודיעו לה הרופאים

שלושה חודשים אחרי שיארה, ילדה בת ארבע מעזה, נפגעה בתאונת דרכים ברצועה והועברה לטיפול בישראל, היא הפתיעה את הרופאים והאחיות במחלקת הילדים בבית חולים ברזילי. ימים ספורים אחרי שהתקינו לה רגל תותבת הצליחה יארה ללכת, והרופאים הודיעו לה: "את משוחררת הביתה". יארה עזבה את בית החולים וחזרה להוריה ברצועת עזה, לראשונה מאז עזבה אותם כשהיא מרותקת למיטה.

 

 

צעדיה הראשונים של יארה, לאחר כמה חודשים. הספיקה ללמוד עברית בבית החולים ()
צעדיה הראשונים של יארה, לאחר כמה חודשים. הספיקה ללמוד עברית בבית החולים

התאונה קרתה לפני כשלושה חודשים, סמוך לביתה בשכונת תופאח. יארה ועוד כ-15 ילדים שיחקו סמוך לכביש ראשי, ומשאית שעברה במקום לא הבחינה בקבוצת הילדים ופגעה ביארה הקטנה. תוך דקות היא פונתה לבית חולים שיפא בעזה, ושם עברה כמה ניתוחים. אך הרופאים לא הצליחו לשקם את הרגל והיא נקטעה. בעקבות הקטיעה נוצר נמק ומצבה הידרדר.

 

לבית החולים בעזה לא היו האמצעים הדרושים לטפל ביארה, והוריה ביקשו משלטון חמאס לאפשר לה לצאת לטיפול בישראל. לאחר זמן ממושך והתנגדויות רבות מאוד, נתן חמאס אישור להעבירה לישראל לבדה, בעוד הוריה נשארו בעזה. בהמשך אפשר חמאס לבן דודה לצאת לישראל.

 

יארה הועברה לבית חולים ברזילי וטופלה על ידי ד"ר מיכאל ברשבסקי, אורתופד ומומחה לשיקום. הנמק שנוצר נעצר, מצבה של הילדה השתפר, היא החלה לעבור טיפולי שיקום, והותאמה לה רגל תותבת. במשך חודשי הטיפול בן דודה שהה לצדה בבית החולים. בזמן הממושך שבו שהתה בארץ יארה אפילו למדה עברית והצליחה לתקשר עם הרופאים בקלות יחסית.

 

בימים האחרונים החליטו הרופאים להתקין את התותבת על רגלה ולבחון כיצד היא תגיב. להפתעתם, יארה ירדה מהמיטה, הניחה את שתי רגליה על הרצפה, נאחזה בבן דודה, אבל היססה. "לא רוצה, אני אפול", אמרה לו. "את יכולה, קדימה, צעד אחרי צעד, את תתרגלי, יהיה בסדר, אימא מחכה בצד השני של המחסום ולא מפסיקה לבכות. תוכיחי לה שאת מסוגלת", אמר לה בן הדוד. יארה בת ה-4 אזרה אומץ והחלה לצעוד, צעד אחרי צעד, קצת מתנדנדת, אבל בשנייה אחת עלה חיוך על פניה והיא החלה ללכת בהתרגשות.

 

הרופאים והאחיות במחלקה הריעו לה כשעשתה את צעדיה הראשונים ואפילו הצליחה לרדת ולעלות מדרגה. אחרי שהצוות הרפואי הודיע כי היא משוחררת מבית החולים, יארה ובן דודה אספו את חפציהם, הודו לצוות על הטיפול המסור, ושבו לרצועת עזה. "מבחינתנו זה היה טיפול הומניטרי. נקשרנו מאוד לילדה ולמשפחה. נתנו לבן דודה לשהות לצדה בבית החולים ואפילו אפשרנו לו לאכול בחדר האוכל אצלנו, כמו כל חבר בצוות בית החולים", סיפר מנהל בית חולים ברזילי, ד"ר חזי לוי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים