שתף קטע נבחר

זאבה נשכה חמישה מטיילים בצפון

חמישה מטיילים שננשכו ושניים נוספים שהיו עמם טופלו בבית החולים לאחר שזאבה התנפלה עליהם ונשכה אותם. אחד מהם, אמיר מנקס בן 21: "היא יצאה מסבך ורצה לעברנו. התחלנו לברוח אבל היא רדפה אחרינו ונשכה אותי בירך"

פקחים של רשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים מחפשים מאז שעות הצהריים (שבת) אחר זאבה שנשכה חמישה מטיילים בנחל חזורי וליד קלעת נמרוד במורדות המערביים של צפון רמת הגולן. חמשת הננשכים נפצעו קל וטופלו בבית החולים "זיו" בצפת. שני מטיילים נוספים - אחיו של אחד הננשכים ובעלה של פצועה אחרת - קיבלו אף הם זריקות נגד כלבת. בשל התנהגותה חוששים הפקחים כי מדובר בזאבה חולה כלבת.

 

אמיר מנקס, בן 21 מקיבוץ נאות מרדכי, שננשך אחר הצהריים על-ידי הזאבה, סיפר: "הלכנו לטייל עם המשפחה באזור עין חרמון ליד נמרוד. ירדנו מהחניה לכיוון המעיין. הזאבה יצאה מאיזה סבך ולא שמנו לב אליה. עד שראינו אותה, היא רצה לעברנו. התחלנו לברוח אבל היא רדפה אחרינו ונשכה אותי בירך. היא עוד רדפה אחרי אח שלי, אבל באיזשהו שלב נעלמה מהמקום. חזרנו לרכב והתחלנו בנסיעה לכיוון בית החולים, ואז ראינו אותה בצד הדרך וצילמנו אותה. זו הייתה חוויה לא סימפטית, אבל עברנו את זה. יש מזל שהנשיכות לא עמוקות. הנשיכה שלי היא די שטחית. אחי טופל אף הוא בזריקות כי היא כנראה נגעה בו".

הזאבה שנשכה  (צילום: אמיר מנקס) (צילום: אמיר מנקס)
הזאבה שנשכה (צילום: אמיר מנקס)
 

אחד המטיילים שננשך  (צילום: אמיר מנקס) (צילום: אמיר מנקס)
אחד המטיילים שננשך (צילום: אמיר מנקס)
 

מוקדם יותר התנפלה הזאבה על מטיילים לא הרחק משם והספיקה לנשוך ארבעה. מטיילים אחרים יידו אבנים והבריחו אותה. המטיילים, אבו ובנו בן ה-9, תושבי אחת הערים בצפון, ושני חברי קיבוצים, הועברו לטיפול בחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת. מצבם מוגדר קל. כעבור כמה שעות דווח על צעיר שננשך בקלעת נמרוד. אחיו היה עמו ונשלח גם כן לטיפול רפואי.

 

"האב סובל מחתכים ומשריטות בכף ידו ובנו מחתך בזרוע", אמר מג'יד אבו ג'נב, האח אחראי המשמרת במיון, לאחר שטיפל בקבוצת המטיילים הראשונה. "מהקבוצה השנייה טופל גבר הסובל משריטות בגפיים ומשבר בקרסול, שנגרם כנראה בעת שניסה לברוח, ואישה הסובלת משריטה עמוקה בשוק וכן סימני נשיכה. בוצעה שטיפה יסודית של הפצעים, חיטוי וחבישה והם קיבלו חיסונים נגד כלבת". בעלה של האישה, שלא נפצע אולם טיפל באשתו ובא במגע עם הפצעים הפתוחים, קיבל גם הוא חיסונים נגד כלבת.

 

מרשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים נמסר כי נערכים חיפושים נרחבים אחרי הזאבה, וכל הפקחים ברמת הגולן התגייסו בניסיון לאתר את הזאבה לפני שתתקוף פעם נוספת. ברשות הטבע והגנים הלאומיים אומרים כי החשש שהזאבה חולה בכלבת נובע מהתנהגותה. זאבים בריאים אינם מתקרבים על פי רוב לבני אדם, בעיקר לא בשעות היום ובאזורים שבהם יש קבוצות גדולות. במקביל נשללה האפשרות כי מדובר בנקבה שהגנה על גורים.

 

בשנה האחרונה היו בצפון לפחות שני מקרים של תקיפות בידי זאבים חולים. בדצמבר האחרון הגיעה זאבה לקצרין. היא התקרבה לקבוצת ילדים ותקפה פקח עירייה שהבריח אותה. בהמשך נורתה על-ידי פקחי רשות הטבע. בחודש מארס שעבר תקפה זאבה נוספת עוברי אורח באזור טבריה ובסופו של דבר אותרה באזור קיבוץ גינוסר ונורתה.

 

על פי נתוני משרד החקלאות, מאז תחילת השנה נרשמו חמישה מקרים של כלבת בבעלי חיים, ביניהם בזאב אחד. אשתקד תועדו 14 מקרי כלבת, ביניהם בארבעה זאבים. בישראל פועלים לצמצום המחלה חשוכת המרפא באמצעות חיסון שנתי חובה לכל כלב מעל גיל שלושה חודשים ואף ממליצים לחסן מדי שנה גם חתולים וחמוסים. בנוסף מתבצעות פעולות ללכידת כלבים משוטטים ברחבי הארץ ומתן חיסונים אוראליים לחיות הבר בשיתוף רשות הטבע והגנים בכדי להדביר את המחלה, בעיקר בקרב שועלים ותנים.

 

על פי נתוני משרד החקלאות, רוב מקרי הכלבת מתגלים מדי שנה בצפון הארץ, כשהגבול עם סוריה, לבנון וירדן מהווה נקודת מעבר לחיות בר ולחיות משוטטות המפיצות את המחלה. כ-50 אלף בני אדם מתים מדי שנה בעולם ממחלת הכלבת, מחציתם ילדים מתחת לגיל 15.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר מנקס
הזאבה כפי שתועדה
צילום: אמיר מנקס
מומלצים