שתף קטע נבחר

אין פיקוח: מיליונים בידיים של הבית היהודי

המשנה ליועמ"ש שוב התריעה מפני תקצוב ישיר של החטיבה להתיישבות, שהבית היהודי קיבלה בהסכם הקואליציוני הנוכחי, ובמסגרתו תקבל 50 מיליון שקלים. "מאות אלפי דונמים ביו"ש נוהלו ללא מעורבות ופיקוח"

 

ועידת הבית היהודי אישרה הערב (א') את ההסכם הקואליציוני עם הליכוד. אחד הסעיפים מעוררי המחלוקת נוגעים לחטיבה להתיישבות, שאותה תחזיק מפלגתו של נפתלי בנט. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כתבה כבר בפברואר חוות דעת שקראה להפסיק את התקצוב הישיר לחטיבה, אך במסגרת ההסכם הוחלט להעניק לחטיבה תוספת ישירה של 50 מיליון שקלים שתהיה תחת אחריות שר החקלאות המיועד אורי אריאל. להסכם הקואליציוני המלא לחצו כאן.

 

המשנה ליועמ"ש דינה זילבר שיגרה היום מכתב נוסף ששוב העלה תהיות לגבי ההסכם, במיוחד בכל הנוגע לחטיבה להתיישבות. המכתב מגיע בעקבות ישיבה שנגעה למעורבות החטיבה בניהול ובהעברת זכויות מקרקעין ביהודה ושומרון בהשתתפות נציגי ממשלה, רשות מקרקעי ישראל, המנהל האזרחי, יועמ"ש ביהודה ושומרון ומשרד המשפטים.

 

 (צילום: ניו מדיה ליכוד) (צילום: ניו מדיה ליכוד)
(צילום: ניו מדיה ליכוד)

על פי המכתב דנו בישיבה באפשרות של שינוי המצב כיום, שבמסגרתו לאורך עשרות שנים הוקצו מאות אלפי דונמים ביהודה ושומרון לחטיבה להתיישבות, והיא ניהלה אותם ללא מעורבות ופיקוח.

 

כך במכתב הסיכום כותבת זילבר כי ישנן בעיות בשאלת הסמכות של החטיבה לממש זכויות שלטוניות בהיעדר חקיקה, וכן בכך שהחטיבה מעבירה שטחים לגורמים שלישיים ללא פיקוח, וזאת ללא תכלית מוגדרת, ללא גביית דמי חכירה, ועוד.

 

זילבר דרשה בסיכום מכתבה כי המנהל האזרחי יעביר לה את מכלול הנתונים לגבי הקרקעות: שמות היישובים שהקרקעות שלהם הוקצו לחטיבה, היקף הקרקעות בכל יישוב, החלטות הממשלה שקבעו כי תוקצה קרקע ועוד.

 

בחוות הדעת בחודש פברואר כתבה המשנה ליועמ"ש כי על המדינה להשיב לידיה את כל אותן פעילויות שביצעה החטיבה להתיישבות ועניינן קביעת מדיניות, יצירת סדרי עדיפויות והפעלת שיקול דעת, לרבות ביצוען של חלוקת תמיכות ומשאבים לגורמים שלישיים.

 

"עיצוב המדיניות, הפעלת שיקול הדעת המהותי ויצירת סדרי העדיפויות בנושא ההתיישבות אמורים להתבצע על ידי הממשלה ואין הם יכולים להתבצע על ידי החטיבה", כתבה זילבר וציינה כי אם חוות הדעת תתקבל, ייתקל ההסכם הקואליציוני בקשיים.

 

לצד אלה, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין עשוי להתנגד לחלק מסעיפי ההסכמים עם יהדות התורה והבית היהודי, הסכמים שמקנים בין היתר 20 מיליון שקל לכל ח"כ, כחלק מהכספים הקואליציוניים. לאחרונה פרסם היועץ הנחייה, שלפיה אין "לשייך" כספים למפלגות או לסיעות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניו מדיה ליכוד
נתניהו ובנט חותמים על ההסכם הקואליציוני
צילום: ניו מדיה ליכוד
מומלצים