שתף קטע נבחר

דרמה בצמרת הסורית: אסד הדיח בכיר מודיעין ש"תכנן הפיכה"

"הטלגרף" הבריטי: בכיר המודיעין עלי ממלוכּ הואשם בקשרים עם טורקיה ועם דודו הגולה של אסד ריפעת, בניסיון לקדם הפיכה

העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" מדווח היום (ב') כי נשיא סוריה בשאר אסד הדיח את ראש המודיעין שלו, עלי ממלוכּ, אחרי שלטענת בכירים במשטר הוא ניסה לקדם הפיכה. לפי הדיווח, ממלוכ נמצא כעת במעצר בית.

 

עוד חדשות בעולם :

 

עלי ממלוכ כיהן כראש "הלשכה לביטחון לאומי" של סוריה, ונחשב לאחד האישים היחידים שנהנו גם לאחרונה מגישה לנשיא אסד. גורמים המקורבים לצמרת המשטר הסורי אומרים כי פיטוריו בוצעו כנראה על רקע טענותיו נגד דריסת הרגל הגדולה שניתנת לאיראן במדינה, וכי הם משקפים את המחלוקת העמוקה ששוררת כעת בצמרת משטר אסד לגבי מעורבותה של איראן, מחלוקת שלכאורה מפוררת אותו מבפנים.

עלי ממלוכּ. יש מי שרוצה בחזרת ריפעת אסד ()
עלי ממלוכּ. יש מי שרוצה בחזרת ריפעת אסד

לפי "הטלגרף", ממלוכ הואשם בקיום שיחות חשאיות עם מדינות התומכות במורדים, בהן טורקיה, ועם בכירים במשטר הסורי שאולצו בעבר על-ידי משטר אסד לעזוב לגלות. מקור בכיר במשטר אמר לעיתון הבריטי כי ממלוכּ ניהל שיחות עם גורמים במודיעין הטורקי באמצעות מתווך, וכי הוא תקשר באמצעות מתווך גם עם ריפעת אסד, דודו של בשאר החי בגולה מאז שהואשם בניסיון הפיכה בשנות ה-80.

 

בדיווח בריטי נטען כי גורמים במשטר אסד הנוכחי מעוניינים בשובו של ריפעת, ובצמרת המשטר חושדים שהמגעים בינו לבין ממלוכ נועדו לקדם הפיכה.

הטענה: סוריה מוותרת על הריבונות לטובת איראן. ממלוכ ()
הטענה: סוריה מוותרת על הריבונות לטובת איראן. ממלוכ

גורמים בסוריה אומרים כי בלב המחלוקות בצמרת המשטר הסורי עומדת מעורבותה האינטנסיבית של איראן במלחמת האזרחים הסורית: ב"טלגרף" טוענים כי חלק מבכירי המשטר הסורי חוששים שכעת לבכירים איראנים יש כוח והשפעה רבים יותר מאשר להם עצמם יש.

 

ממלוכ אינו הבכיר הסורי הראשון שמסתלק מהזירה השנה. רוסתום רזאלה, בכיר אחר במודיעין הסורי, הותקף לפני כמה שבועות בידי גברתנים שנשלחו לכאורה על-ידי יריבו, הגנרל רפיק שחאדה, ומת בבית החולים. בהמשך פוטר שחאדה עצמו. מקור המקורב לארמון הנשיאות הסורי אמר ל"טלגרף" שרוב היועצים בארמון כעת הם איראנים ולא סורים, וכי ממלוכ שנא את העובדה שסוריה מוותרת על ריבונותה לטובת איראן. גם רזאלה חשב כך כנראה - ושילם בחייו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלי ממלוכ. קיבל גישה לנשיא אסד
מומלצים