שתף קטע נבחר

לראשונה בישראל: מאסר בפועל לאדם שהסית בפייסבוק ועודד פיגועים

בית המשפט גזר תשעה חודשי מאסר על עומר שלבי, בכיר בפתח ממזרח ירושלים, שהביע תמיכה במחבלים וקרא לפעולות טרור. השופט: "קיים הכרח בקביעת גבולות ענישה ברורים וחדים שיהוו תמרור אזהרה לאוחזים במקלדת". סנגורו של שלבי: "עונש מוגזם, יהודים שהסיתו לא נחקרו אפילו"

שלבי לצד ערפאת (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
שלבי לצד ערפאת(צילום: מתוך פייסבוק)
 

 

עומר שלבי, 44, מזכ"ל תנועת פתח במחוז ירושלים, נידון בבית משפט השלום בירושלים לתשעה חודשי מאסר בפועל לאחר שהורשע בהסתה ובתמיכה בארגון טרור בעקבות דברים שפרסם בפייסבוק. זו הפעם הראשונה בישראל שבה נשלח אדם לכלא בגין הסתה בעקבות דברים שפרסם ברשת החברתית.

 

שלבי, תושב מזרח ירושלים ואב לשישה ללא עבר פלילי, נעצר בחודש דצמבר בשנה שעברה על ידי כוחות הביטחון בביתו בכפר עזריה הסמוך לירושלים. בזמן הפרסומים היו לו כ-5,000 חברים בפייסבוק ו- 755 עוקבים.

 

כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד יפעת פנחסי מפרקליטות מחוז ירושלים, התייחס לעשרה סטטוסים, רובם פורסמו זמן קצר לאחר מעשי טרור ורצח באזור ירושלים. הסטטוסים כללו תמונות של מחבלים, דברי הלל ושבח כלפיהם וקריאות לביצוע מעשי אלימות וטרור נגד יהודים וכוחות הביטחון. עונשו נקבע במסגרת הסדר טיעון.

"בוקר של התנגדות ושחר חדש: גדודי חללי אל-אקצה (הזרוע הצבאית של פתח) קיבלו אחריות להריגה של חייל ציוני בדרום הגדה במחנה הפליטים אל-ערוב" (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
"בוקר של התנגדות ושחר חדש: גדודי חללי אל-אקצה (הזרוע הצבאית של פתח) קיבלו אחריות להריגה של חייל ציוני בדרום הגדה במחנה הפליטים אל-ערוב"(צילום: מתוך פייסבוק)

"בוקר של תקווה וניצחון: פיצוץ ענק ליד שדה התעופה בעטרות. ישנו דיבור על כך שמדובר במטען צד שהונח ליד סוללת כיפת ברזל על ידי גדודי חללי אל-אקצה. אללה אכבר!" (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
"בוקר של תקווה וניצחון: פיצוץ ענק ליד שדה התעופה בעטרות. ישנו דיבור על כך שמדובר במטען צד שהונח ליד סוללת כיפת ברזל על ידי גדודי חללי אל-אקצה. אללה אכבר!"(צילום: מתוך פייסבוק)

"כלי התקשורת של האויב (ישראל - א"ל) מודה ש-7 חיילים וקצינים שלו נהרגו היום וכי 3 נפצעו ומצבם קשה...זה מוכיח לעולם את האומץ והעמידה האיתנה של ההתנגדות" (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
"כלי התקשורת של האויב (ישראל - א"ל) מודה ש-7 חיילים וקצינים שלו נהרגו היום וכי 3 נפצעו ומצבם קשה...זה מוכיח לעולם את האומץ והעמידה האיתנה של ההתנגדות"(צילום: מתוך פייסבוק)
 

ב-29 באוקטובר כתב שלבי בפייסבוק שמצבו של יהודה גליק קשה, ייחל למותו ואיחל לו "גיהנום וגורל רע".

שלבי נגד גליק (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
שלבי נגד גליק(צילום: מתוך פייסבוק)

בפוסט אחר ב-30 לאוקטובר הוא ביכה את הריגתו של מועתז חיג'אזי שניסה להתנקש ביהודה גליק ונהרג בחילופי אש עם כוחות הביטחון ביום למחרת.

 (צילום: מתוך פייסבוק) (צילום: מתוך פייסבוק)
(צילום: מתוך פייסבוק)

 

כמו כן, לאחר פיגוע דריסה בתחנת רכבת גבעת התחמושת, שבו נרצחו שני ישראלים, פרסם שלבי צילום של גופת הרוצח וכתב: "מאות מבחורי ירושלים קמים מבין הקברים תחת זרועות העושק כדי להריע לרוח השהיד וללוות אותו. ירושלים ובחוריה קוראים תיגר על הבלתי אפשרי בזמן התבוסה. גן העדן הוא המועד שלנו בעזרת אללה".

 

בסטטוס נוסף שפרסם יום לאחר פיגוע דריסה שבו נרצח קצין מג"ב ונפצעו אזרחים נוספים, כתב שלבי: "לירושלים במעשים ולא בדיבורים, שאלוהים ירחם על השהיד הגיבור איבראהים עקארי ושייכנס לגן עדן". בסטטוס אחר כתב: "ילדי ירושלים, תכעסו ותמשיכו בדרך הייאוש והמחלוקת שתזעם ותטהר את ירושלים ואת אל-אקצא מהטומאה של היהודים הממזרים. אנו מחדשים את מחויבותנו לנשמתו ולכל השהידים בכך שנלך בדרכם עד שאללה יקיים את הציווי הלכה למעשה".

 

הפרקליטות טענה במהלך המשפט כי שלבי ביצע שימוש בלתי לגיטימי בחופש הביטוי, והזכירה כי בזכות הפייסבוק זכו דבריו לחשיפה עצומה. מנגד, בא כוחו של שלבי עו"ד טארק ברגות טען כי אין לגזור עליו עונש מאסר מכיוון שמדובר בסוגיה חדשנית, ש"לגביה קיימת חובה להזהיר את משתמשי הפייסבוק בטרם ייקבע שאינם מצויים במסגרת חופש הביטוי".

 

 

השופט איתן קורנהאוזר קבע כי שלבי פרסם "דברי הסתה קשים וחמורים, בהם דברי שבח לרוצחים מתועבים, ומילות עידוד ודרבון לביצוע מעשים דומים, זאת במהלך פרק זמן של כמה חודשים". עוד קבע השופט כי אופי הכיתוב וצירוף תמונות המרצחים מיד לאחר פיגועים "מעידים על חומרת ההסתה".

 

השופט הוסיף וכתב כי "פרסום דברי הסתה באמצעות האינטרנט הינו קל לביצוע מכל מקום ובכל מועד, אינו דורש תכנון והתארגנות, בעל פוטנציאל הפצה נרחב ביותר לציבור שהיקפו ופרטיו אינם ידועים במלואם, ומהווה סכנה כי יגיע לעיונו של אדם מסוכן הנתון להשפעת דברי הסתה".

 

השופט הדגיש גם את התקופה הרגישה מבחינה ביטחונית שבה פורסמו הדברים, וקיבל את טענת הפרקליטות לתפוצה הרחבה ואפשרויות ההפצה הנרחבות. הוא הוסיף וסיכם: "קיים הכרח בקביעת גבולות ענישה ברורים וחדים, אשר יהוו תמרור אזהרה לאוחזים במקלדת".

 

טארק ברגות, עורך דינו של עומר שלבי, אמר ל-ynet בתגובה לגזר הדין כי מדובר באכיפה סלקטיבית מצד רשויות החוק. לדבריו, "יש הרבה אנשים יהודים שהעלו פוסטים שיש בהם הסתה של ממש וקריאה לאלימות וטרור והם לא הועמדו לדין ולא זומנו אפילו לחקירה. העונש מוגזם משום שזו פעם ראשונה שבה אדם מוכנס לכלא בשל התבטאות בפייסבוק, ולפיכך היה צריך לנקוט מדיניות ענישה הדרגתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך פייסבוק
עומר שלבי
צילום: מתוך פייסבוק
מומלצים