שתף קטע נבחר

צפו: צבי ים מזדווגים ליד חיפה ומבצעי הצלה של צבי ים מרשתות דיג

פקחי רשות הטבע והגנים הצליחו להציל את חייהם של שני צבי ים חומים נדירים לאחר שנתפסו בשוגג ברשתות דיג מול אשקלון, חוקר במכון לחקר ימים ואגמים תיעד ליד חיפה צמד צבי ים מזדווגים במרץ וקבוצת אנשים שהפליגה ביאכטה הצילה את חייו של צב ים גילדי ענק שהסתבך ברשת דיג

פקחי רשות הטבע והגנים יצאו לפיקוח ימי שגרתי אחרי פעילות ספינות הדיג המסחרי באזור החופים הדרומיים של המדינה. אורי פרו, פקח ימי ברט"ג, סיפר ל-ynet כי הבחינו במרחק של כ-13 קילומטר מחופי אשקלון, בספינת דיג (מכמורתן) שהרימה את הרשת עם שלל הדיג.

 

"במהלך פריקת הרשת לספינה, ראינו שהיתה שם צבת ים חומה גדולה שנתפסה בשוגג וביקשנו מהדייג למסור אותה לידינו", הוא אומר. "הצבה לא היתה במצב טוב והדייג ככל הנראה נלחץ והשליך אותה בחזרה לים, אך הספקנו לתפוס אותה לפני שטבעה". 

 

 

ברשות מציינים כי אחת הבעיות של בעלי חיים מוגנים שנתפסים בשוגג ברשתות הדיג היא סכנת מוות כתוצאה מטביעה. "הצבים למעשה לכודים ברשת ולעיתים חולפות שלוש ארבע שעות עד שהדייגים מעלים את הרשת בחזרה לספינה והצבים לא מצליחים לעלות אל פני הים כדי לנשום ומתים", הוא מסביר. "זו לא עבירה לתפוס בשוגג בעלי חיים מוגנים, אך יש לדווח לנו עליהם כי במידה והם פצועים, כמו צב ים או דולפין, יש לנו אפשרות לסייע להם".  


מעלים את שלל הדיג לספינה (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים) (צילום: אוהד פלג) (צילום: אוהד פלג)
מעלים את שלל הדיג לספינה (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים)(צילום: אוהד פלג)

 (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים) (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים)
(צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים)

 

בספינת הדיג השנייה שאותרה באזור, נצפה שוב צב ים שנתפס בשוגג ברשת. במקרה הנוכחי, הדייג קרא לפקחים להגיע למקום כדי לעזור לצב הים הפצוע. שני הצבים הובאו למרכז ההצלה הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים ובבית הספר הימי "מבואות ים" במכמורת. מצבה של הצבה הראשונה שחולצה מוסיף להיות קשה ואילו המטפלים מעריכים כי הצב השני שחולץ יוכל לשוב לטבע בקרוב.

 

כיום מוערך מספרם של צבי הים שנתפסים מדי שנה ברשתות דיג בכ-1,500 פרטים וכ-1,300 פרטים ברשתות הסמוכות לחופים.

 

 (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים) (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים)
(צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים)
 

 (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים) (צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים)
(צילום: אורי פרו, רשות הטבע והגנים)

 

באזור חיפה: צבי ים חומים מזדווגים במעמקים

אוהד פלג, חוקר במעבדה לאקולוגיה של חברות ימיות של ד"ר גיל רילוב במכון לחקר ימים ואגמים, היה בדרכו לאחד מאתרי המחקר מול חוף שיקמונה כשהבחין מרחוק בצב ים שנראה פצוע.


 (צילום: אוהד פלג) (צילום: אוהד פלג)
(צילום: אוהד פלג)

 (צילום: אוהד פלג) (צילום: אוהד פלג)
(צילום: אוהד פלג)

 

"ראינו את הצב מרחוק והיינו בטוחים שהוא פצוע והיה מעל פני המים. כשהתקרבנו אליו עם הסירה, ראינו שריון על שריון. זה נראה לרגע כמו שיריון עם שבר קשה מאוד ורק כשהתקרבנו אליו וראינו שהוא לא צולל, הבנו שזה בעצם צב אחד על השנייה, עושים אהבה מתוקה", הוא משחזר את המפגש.

 

פלג הצטייד בחליפת צלילה, לקח מצלמה וצלל לאזור הצבים. הוא תיעד אותם מזדווגים במשך מספר דקות בצלילה חופשית בעומק של כחמישה שישה מטרים. זה לא היה הזוג היחיד שהיה עסוק על הדור הבא ופלג מציין כי הבחין בזוג נוסף באזור. (צילום: אוהד פלג) (צילום: אוהד פלג)
(צילום: אוהד פלג)

 (צילום: אוהד פלג) (צילום: אוהד פלג)
(צילום: אוהד פלג)

 (צילום: אוהד פלג) (צילום: אוהד פלג)
(צילום: אוהד פלג)

 (צילום: אוהד פלג) (צילום: אוהד פלג)
(צילום: אוהד פלג)
 

 

במעבדה מתבצע מחקר מתמשך על מצב בתי הגידול הסלעיים בים התיכון, השפעות של ההתחממות והתחמצות הים והשפעה של מינים פולשים ימיים ועל המערכות האקולוגיות באזור. בנוסף למחקר, מקיימים החוקרים גם פעולות לניטור החי והצומח באזור מפרץ חיפה, ראש הנקרה ואזור ראש כרמל, כחלק מפעולות ניטור לאומיות במימון המדינה.

 

הצב הגדול בעולם נתפס ליד הרצליה

הפלגה שגרתית של יאכטה בים התיכון, הפכה במהרה למבצע לחילוץ של צב ים גילדי ענק שנתפס ברשת באזור הרצליה. חבורת היאכטיונרים אילתרה בשטח באמצעות משוטים וסכין חדה, ערכה לחילוץ הרשת בה הסתבך הצב הענק. לאחר מספר דקות, הצב שוחרר בשלום ואילו אחד הנוכחים, אף צוטט אומר ברקע, "כל המצב צב ים אחד, כאילו הציל את כל הים".

 

צב הים ממין גילדי (leatherback) נחשב לאחד מצבי הים הגדולים בעולם - ומגיעים למשקל של בין 300 ל-500 קילוגרם כל אחד. למרות משקלם הכבד, הם נחשבים לשחיינים מהירים שחיים בדרך כלל באזורים פתוחים באוקיינוסים. הצבים הגילדיים ניזונים מאצות, אך המזון החביב עליהם הוא מדוזות.  

 

(צילום: אמיר גינוסר / יוטיוב)
 
בדומה לשאר מיני הזוחלים הימיים, כדוגמת צבי הים החומים והירוקים, גם צב הים הגילדי נתון לאיומים רבים בטבע כתוצאה מציד בלתי חוקי, ביזת קינים בחופי הים, כריתת יערות טרופיים בסמוך לאזורי ההטלה של הצבים, מפגשים קטלניים עם סירות ורשתות דייגים וזיהומים ימיים - בעיקר אשפה כמו שקיות פלסטיק שנראות במים כמו מדוזות. השילוב של הגורמים הללו הביאו לפגיעה קשה במין הנדיר והוא נחשב לבעל חיים בסכנת הכחדה חמורה.

 


פורסם לראשונה 13/05/2015 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים