שתף קטע נבחר

מבצע נועז בהוראת אובמה: כוח דלתא של צבא ארה"ב חיסל בכיר בדאעש בסוריה

אבו סיאף, בכיר בדאעש שניהל את עסקי הנפט והגז שלהם, חוסל בפעולה של כוחות מיוחדים במזרח סוריה. הבית הלבן הודיע שהפעולה בוצעה בהוראה אישית של הנשיא אובמה. אשתו של אבו סיאף נתפסה

ארכיון  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארכיון (צילום: AFP)

מבצע בעורף דאעש בסוריה: כוח דלתא של הצבא האמריקני חיסל בכיר בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בשם אבו סיאף באל-עמר שבמזרח סוריה. כך הודיע אחר הצהריים (שבת) שר ההגנה האמריקני אשטון (אש) קרטר. הבית הלבן מסר שהחיסול בוצע בהוראה ישירה של הנשיא ברק אובמה. אשתו של הבכיר שחוסל, אום סיאף שמוצאה מעיראק, נתפסה והועברה לידי הצבא האמריקני בעיראק.

 

אבו סיאף הוא תוניסאי במקור שנודע גם בשמות אבו מוחמד אל-עיראקי ועבד אל-ראני. הוא היה מעורב בפעולות דאעש וניהל את עסקי הנפט והגז של הארגון. בעת החיסול שהה בביתו באזור שדה הנפט אל-עמר שבדיר א-זור. באותו מחוז, לפי פרסומים זרים, תקפה בשעתו ישראל את הכור הגרעיני הסורי.

אובמה. מסתפק בדרך כלל בתקיפות מהאוויר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה. מסתפק בדרך כלל בתקיפות מהאוויר(צילום: AFP)

הפעולה הייתה באזור דיר א-זור במזרח סוריה (צילום: google maps) (צילום: google maps)
הפעולה הייתה באזור דיר א-זור במזרח סוריה(צילום: google maps)

 


רשת CNN דיווחה שהחיילים מכוח דלתא הוטסו במסוק לפעולה בלילה שבין שישי לשבת, ומעל האזור טסו מל"טים. אבו סיאף, לפי הדיווחים, ניסה להדוף את הכוחות ובחילופי האש נורה למוות. הכוחות האמריקניים שבו בשלום. עוד דווח כי אשתו של הבכיר עסקה ב"סחר בנשים" ושהכירה היטב את הארגון ואת המבנה שלו. גורם בכיר בממשל אובמה אמר שמטרת המבצע הייתה ללכוד את אבו סיאף אך כשהחלו חילופי אש, הוא נורה למוות.

 

לפי ההודעה האמריקנית, עוד עשרה לוחמי דאעש נהרגו בפעולה, שבוצעה במתחם בנוי. לפי דיווחים אחרים בסוריה, עשרות לוחמי דאעש נהרגו במהלך היום.   

 

במהלך המבצע שוחררה צעירה יזידית שהוחזקה בבית אבו סיאף כשפחה ובכוונת האמריקנים להחזירה לביתה בהקדם. בהודעה של דוברת המועצה לביטחון לאומי ברנדין מאהן נאמר כי אבו סיאף היה אחראי לעסקי הנפט של דאעש, שהם מקור רווחים עיקרי שמאפשר לדאעש לבצע את הפעולות הרצחניות שלו. אשתו שנעצרה, "מילאה תפקיד חשוב בפעילויות הטרור של דאעש והייתה שותפה לפשע של הפיכת הצעירה היזידית לשפחה".

שר ההגנה האמריקני אש קרטר מעדכן על הפעולה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שר ההגנה האמריקני אש קרטר מעדכן על הפעולה (צילום: רויטרס)

 


 

אנשי דאעש בסוריה ()
אנשי דאעש בסוריה

קרבות עזים באזור דמשק  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרבות עזים באזור דמשק (צילום: רויטרס)

קרבות באזור דמשק  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קרבות באזור דמשק (צילום: AFP)

הנשיא אובמה אישר כאמור את המבצע שעליו המליצו בכירי המועצה לביטחון לאומי מיד כשהגיע מידע מודיעיני מספק. האמריקנים מדגישים כי המבצע נערך בהסכמת השלטונות העיראקיים וכחלק מהמערכה נגד דאעש המבוצעת על-פי החוק המקומי והבינלאומי. "ארצות הברית תמשיך לפעול יחד עם השותפים העיראקים שלנו במאמץ לפגוע ובסופו של דבר לחסל את דאעש", אמרה הדוברת האמריקנית.

 

לפי הודעת הבית הלבן, האמריקנים לא הודיעו מראש לסורים על הפעולה וגם לא תיאמו איתם דבר. זו הייתה פעולה נדירה של כוחות אמריקניים בשטח סוריה. בפעם הקודמת נעשה ניסיון של כוחות מיוחדים לחלץ בני ערובה אמריקנים ואחרים מבסיס של

דאעש במזרח סוריה, מבצע שנכשל ובעקבותיו הוצאו להורג העיתונאים האמריקנים ג'יימס פולי וסטיבן סוטלוף.

 

המדיניות של הנשיא אובמה היא בדרך כלל לא לערב כוחות אמריקניים בלחימה קרקעית בסוריה, אבל ארצות הברית מובילה את התקיפות האוויריות נגד דאעש בעיראק ובסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
בהוראה אישית של אובמה
צילום: AP
צילום: רויטרס
כוחות דאעש. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים