שתף קטע נבחר

נתניהו ליוצאי אתיופיה: אין מקום לגזענות, הקמתי ועדה

בטקס לזכר 4,000 הנספים במהלך העלייה לישראל התייחס ראש הממשלה למחאה: "העם שמע את זעקתכם". הנשיא ריבלין: "שגינו ביחס אליכם"

 

ראש הממשלה בטקס בהר הרצל, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה בטקס בהר הרצל, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

"כל העם שמע את זעקתכם. הקמתי ועדת שרים לטפל בטענות הגזענות", כך אמר הבוקר (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון ל-4,000 יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. הטקס, שמתקיים ביום ירושלים, נערך בהר הרצל והפעם עמד בסימן מחאת בני העדה שהתפרצה בשבועות האחרונים וכללה טענות לאפליה כללית, גזענות ואלימות משטרתית.

  

 

"לפני כשבועיים נפגשתי עם כמה מכם", אמר נתניהו לנוכחים. "זה היה מפגש מרגש. תרשו לי לומר מטלטל. שמעתי תלונות על גזענות, אפליה, קיפוח והפעלת כוח עודף, ועל החשש ללכת ברחוב בגלל צבע עורך. איני יכול לקבל זאת. לא במדינתנו. לא במדינת היהודים. הקמתי ועדת שרים מיוחדת לטפל בנושאים הללו. עיקרון אחד חד וברור: אין מקום לגזענות ואפליה בחברה שלנו. נהפוך את הגזענות לדבר נחות ובזוי. יש חברות הצליחו להתעלות מעל הרפש הזה. אנחנו הבאנו את כבוד האדם לתרבות האנושית ונדאג שזה יתבטא כאן במדינתנו היחידה".

הטקס לזכר הנספים בעלייה מאתיופיה, הר הרצל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הטקס לזכר הנספים בעלייה מאתיופיה, הר הרצל(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

קורבנות מסע העלייה מאתיופיה לישראל נספו הן במהלך המסע והן קודם לכן, במהלך ההמתנה במחנות הפליטים בסודן. נתניהו הוסיף: "כשהייתי חייל צעדתי קילומטרים רבים בנגב בגליל, מים אל ים, אך למסע שלכם אין אח ורע.

מסע שהתפרש על שבועות ולפעמים חודשים. מסע של אי-ודאות".

 

בטקס נאם גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שאמר: "השנה נפל דבר. בשבועות האחרונים ראינו ושמענו כולנו את זעקת הכאב של ישראלים יוצאי אתיופיה. המפגינים בירושלים, בתל אביב ובחיפה חשפו פצע פתוח, חי ומדמם בלב החברה הישראלית. פצע של קהילה שמשמיעה את זעקתה בדם לבה על תחושות של אפליה, גזענות, עלבון וחוסר מענה.

 

"החברה הישראלית שגתה ביחסה ליהדות יוצאי אתיופיה. מדינת ישראל טעתה בדרך הקליטה ובטיפול שלה בבני העדה לאורך שנים. לא ראינו, לא עשינו נכון, לא הקשבנו די. מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה שטובי בניה ובנותיה, חיילים וחיילות משוחררים, סטודנטים מצטיינים, יחושו מנותקים ומנוכרים".

 

שר העלייה והקליטה הנכנס, ח"כ זאב אלקין, התייחס למחאת יוצאי אתיופיה: "אני מתחייב בפניכם, בשמי ובשם המשרד, שאנחנו נעשה את התהליך הזה בשותפות מלאה ביחד אתכם. לא תהיה גזענות ולא תהיה אפליה בישראל. את זה אנו חבים למדינה ולאנשים ששילמו בחייהם כדי שתהיה פה קהילה שתשגשג ותשפיע על גורל העם והמדינה הזו כשווים בין שווים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו בטקס בהר הרצל, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים