שתף קטע נבחר

בכיר בעבודה: יחימוביץ' מפרקת להרצוג את האופוזיציה

יו"ר העבודה לשעבר לא מתיישרת עם הקו שמוביל היו"ר הנוכחי: במכתב לפעיליה החמיאה לחלק מהשרים החדשים והבהירה שלא תצביע נגד חוקים חברתיים שיסייעו לאוכלוסיות רחבות. בכיר במפלגה: "שלי בונה לגיטימציה לפירוק האופוזיציה על רק חברתי". מקורבי הרצוג: היא מסייעת לנתניהו

 

יחימוביץ' ונתניהו. מקורב להרצוג: היא מסייעת לו (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
יחימוביץ' ונתניהו. מקורב להרצוג: היא מסייעת לו(צילום: נועם מושקוביץ)

בשעה שיו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, מתאמץ לגבש אופוזיציה מלוכדת מול ממשלת ה-61 של בנימין נתניהו, הוא זוכה להתנגדות דווקא מבית. ח"כ שלי יחימוביץ', קודמתו של הרצוג בתפקיד יו"ר מפלגת העבודה, שרואה עצמה כיורשתו העתידית, פרסמה במכתב גלוי שנשלח לפעיליה את קווי המתאר האידאולוגיים שיובילו אותה כחברה באופוזיציה, וישפיעו על התנהגותה ועל הצבעותיה.

 

במכתב ששיגרה לפעיליה חילקה יחימוביץ' מחמאות נדיבות לכמה מחברי הממשלה החדשה, והבטיחה לתמוך ביוזמות חקיקה חברתיות המתאימות לאג'נדה החברתית והכלכלית שלה. מקורביו של הרצוג זעמו על הדברים, ואף האשימו אותה בסיוע לנתניהו, דווקא בזמן שממשלתו מקרטעת ופותחת את כהונתה ברגל שמאל.

 

בכיר בעבודה ציין כי "המכתב הזה הוא מהלך שקוף. שלי בונה לעצמה לגיטימציה לפרק להרצוג את האופוזיציה על רקע חברתי-אידאולוגי. היא אולי מאמינה במה שהיא אומרת, אבל זה גם משתלם לה פוליטית. זה יוצר בלגן לשם הבלגן, והיא חייבת להכין את הקרקע כדי שתוכל לאתגר את הרצוג בעוד שנה בפריימריז".

 

במחנה הציוני העריכו כי למרות הצעד החריג, המכתב של יחימוביץ' לא ייצור שבר מיידי במפלגה או באופוזיציה, אולם הוא זרע זרעים ראשונים לסדקים עתידיים. "בהצבעות חברתיות יהיו סדקים", אמר ח"כ במחנה הציוני. "מה שקורה עכשיו ייצור מצב נוח לחלק מן האנשים להצביע עם הממשלה על רקע אידאולוגי, ובמקביל גם להכניס לבוז'י".

 

יחימוביץ' עצמה התנערה מן הטענות נגדה, והסבירה כי לא תוכל להצביע נגד חוקים חברתיים שיסייעו לאוכלוסיות רחבות. מקורביה ציינו כי גם כשכיהנה כיו"ר אופוזיציה היא הצביעה "בעד דברים נכונים וחברתיים". יחימוביץ' גם משוכנעת כי האופוזיציה אינה מלוכדת, על רקע החברות של אביגדור ליברמן בה. "נראה לך שהאופוזיציה הזו מלוכדת עם ליברמן? מה לי ולליברמן? צריך להגיד את הדברים ולהתוות דרך", ציינה יחימוביץ'. "בנושא החברתי יש כמה נקודות אור. האופוזיציה כבר הצביעה בעבר עם הממשלה. מה עשינו בצוק איתן? הלכנו מאולפן לאולפן והצדקנו את ביבי כי דני דנון ונפתלי בנט ירו עליו מימין. ככה עובדים".

 

זו הפעם השנייה בשבועיים האחרונים שיחימוביץ' מחריגה עצמה מסיעתה. לפני כשבועיים היא סירבה להיכנס לישיבת הסיעה בכנסת, ותקפה בחריפות את ציפי לבני ואת מה שהיא כינתה "המנהיגות הדו-ראשית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
יחימוביץ' ונתניהו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים