שתף קטע נבחר

סער תקף את נתניהו: "די לדיבורים, בנה בירושלים"

בטקס בסיום מצעד הדגלים נאמו שני שרי הפנים בעבר, שעזבו את ממשלות נתניהו. סער קרא לרה"מ לבנות בבירה: "המאזן הדמוגרפי בירושלים משתנה. צריך לבנות בירושלים בשגרה ובהיקפים גדולים". ארדן: "לא נפחד ולא נירתע משום איום ומשום לחץ בינלאומי"

 

סער וארדן במצעד הדגלים ()
סער וארדן במצעד הדגלים
 

שר הפנים לשעבר שפרש מהחיים הפוליטיים נפגש עם שר הפנים היוצא שבחר לא לכהן בממשלה - והשניים איגפו את ראש הממשלה מימין. "עיר דוד, הר הזיתים, העיר העתיקה, הר הבית - כולם יישארו לעד בידינו", אמר גדעון סער בעצרת בכותל המערבי בתום מצעד הדגלים, ושלח מסר לנתניהו: "בירושלים צריך לבנות. לא לדבר על בנייה בירושלים, אלא לבנות. בנייה בירושלים אינה צריכה להיות תגובה לאירוע או לפיגוע כזה או אחר. זו צריכה להיות שגרה".

 

"המאבק על ירושלים לא תם והשמירה על ירושלים היא הבנייה בירושלים", הבהיר השר לשעבר סער. "בשנים האחרונות המאזן הדמוגרפי בבירה משתנה ולא לטובה. היקפי הבנייה אינם מספיקים לצורכי התפתחותה. היום זה היום לומר בקול ברור: יש לבנות בירושלים בכל חלקיה בהיקפים גדולים ומשמעותיים, והזמן לכך הוא עכשיו. אני קורא לראש הממשלה - דיבורים על בנייה זה לא מספיק. די לדבר, יש לבנות".

 

ארדן, סער, בנט והציוץ בטוויטר. "ירושלים שלנו" ()
ארדן, סער, בנט והציוץ בטוויטר. "ירושלים שלנו"

מצעד ריקוד הדגלים, הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מצעד ריקוד הדגלים, הערב(צילום: גיל יוחנן)

השר היוצא גלעד ארדן אמר לפניו: "גם ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון אמר שאם לארץ ישראל יש נשמה הרי ירושלים היא נשמתה של ארץ ישראל. נשמה לא מחלקים. אחנו יודעים שאומות העולם עדיין לא מקבלות את ריבונותנו וזכותנו על כל חלקי העיר. אפילו הנשיא אובמה דרש רחמנא ליצלן שתוקפא הבנייה אפילו בשכונת גילה. התפקיד של כל אחד ואחת מאיתנו, נבחרי הציבור, זה לקום בוקר-בוקר ולומר לעצמנו - 'למען ציון לא אחשה ולמען ירושלים לא אשקוט'".

 

בטקס הוסיף ארדן: "אנחנו מתפללים לשנה הבאה בירושלים הבנויה, אבל ירושלים ובית המקדש לא ייבנו אם לא נחזק ונבנה בכל חלקי העיר - בגילה ובהר חומה ובכל מקום ובכל שכונה בלי הבחנה. לא נפחד ולא נירתע משום איום ומשום לחץ בינלאומי".

 

ראש הממשלה נתניהו אמר כי ירושלים לא תחולק עוד. "כאן החלה דרכנו כאומה, זהו ביתנו ופה נישאר. בד בבד, אנחנו דואגים לכך שירושלים תישאר עיר פתוחה וסובלנית. רק תחת שלטון ישראל נשמר בירושלים חופש הפולחן של בני הדתות, כל הדתות. מאמיניהם מתפללים במקומות הקדושים להם – לא חרף שליטתנו בעיר, אלא דווקא בגלל שליטתנו בעיר", אמר.

 

עוד הוסיף ראש הממשלה: "תסתכלו סביבכם, ירושלים – מנופים סביב לה. כל מי שמגיע משער הגיא לבירה רואה שאנחנו חוצבים באבן, מרחיבים את כביש 1, משדרגים נתיבים, מניחים מסילות רכבת. המהפכה שמתחוללת במעמד ירושלים – בתוך העיר ובסביבתה – רק תלך ותגבר בשנים הבאות. יותר מאשר בכל זמן אחר, ביום המיוחד הזה ברור לנו שירושלים המחולקת היא זיכרון עבר. העתיד שייך לירושלים השלמה שלא תחולק עוד – עיר שהיא 'כְּלִילַת יֹפִי, מָשׂוֹשׂ לְכָל הָאָרֶץ'".

 

ראש הממשלה נתניהו בטקס. "אנחנו חוצבים באבן" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ראש הממשלה נתניהו בטקס. "אנחנו חוצבים באבן"(צילום: נועם מושקוביץ)

גם מתוך הממשלה תקפו את נתניהו בנושא הבנייה מעבר לקו הירוק. שר החקלאות אורי אריאל פנה לראש הממשלה ולראש העיר ירושלים בעצרת בישיבת "מרכז הרב", הביע מורת רוח מכך שיצאו לפני נאומו ("הם חסרים לי כאן"), ואז העיר: "על הבנייה לא צריך לדבר, כשבונים אז בונים. יש לנו הרבה מאוד מה לשפר בתחום הזה - גם בירושלים, גם ביהודה ושומרון ובכל חלקי ארץ ישראל".

 

השר אריאל הוסיף עוד כי "מערב הירדן ומערבה תהיה רק מדינה ריבונית אחת והיא מדינת ישראל. כל השאר אלו הבלים, שאכן מטרידים אותנו מעת לעת. צריך להיות ברור שירושלים יש רק אחת והיא שייכת לעם ישראל, בארץ ישראל. אנחנו נמשיך לבנות את ירושלים ולטעת את מרחבי ארצנו, ובעזרת השם ייבנה בית המקדש ונביא ביכורים לבית מקדשנו".

  

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך הנכנס, נפתלי בנט, אמר באותו מעמד: "במהרה בימינו יהודים יוכלו לעלות להתפלל בהר הבית, כי הר הבית שלנו".

 

עצורים ומהומה בריקוד הדגלים

אלפים צעדו בריקוד הדגלים המסורתי בירושלים. כשעה לפני פתיחתו נפגע שוטר בראשו מאבן שהושלכה לעברו באזור שער שכם בעיר העתיקה. השוטר נפגע באורח קל ולא נזקק לפינוי. לאחר מכן נפצע קל שוטר נוסף מפגיעת אבן. עשרות פלסטינים יידו אבנים ובקבוקים לעבר השוטרים, ובמהלך העימותים נעצרו שני פלסטינים בחשד לתקיפת שוטרים. קודם לכן יידו פלסטינים אבנים לעבר קבוצת יהודים שהייתה במקום ונעצרו ארבעה חשודים.

 

אל המתחם הסמוך לשער שכם שבו עבר מצעד הדגלים הגיעו כמה עשרות מפגינים שהניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות "לשחרר את פלסטין". המשטרה נערכה במקום בכוחות מתוגברים והפרידה בין המפגינים הפלסטינים לבין משתתפי המצעד שהחלו להתאסף

במקום. מאוחר יותר מסרה משטרת ירושלים כי ההפגנה פוזרה משום שהיוותה התקהלות בלתי חוקית ללא האישורים הנדרשים. המשטרה יצרה אזור חיץ באורך של כמה מאות מטרים באזור שבו עבר המצעד, כדי למנוע עימותים.

 

ברחוב סולטאן סולימאן הבחין צוות שוטרים סמוי בערבי אשר יידה אבנים לעבר השוטרים. החשוד נמלט ועלה לאוטובוס אך נתפס. עד כה נעצרו שישה פלסטינים, ארבעה בגין יידוי אבנים ושניים בגין תקיפת שוטרים. לאורך כל הצעדה נשמעו קריאות גזעניות, חלק מהצועדים הניפו אצבע משולשת לעבר תושבי הרובע המוסלמי וקראו לעברם "פלסטין יימח שמה" ו"שמאלנים תמורת שלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים