שתף קטע נבחר

הונגריה: נעצר אזרח שקילל את קונסול ישראל - "יהודי מלוכלך"

תושב בודפשט גער בקונסול מוטי רווה, דור שני לניצולי שואה, לאחר ששמע אותו מדבר ברחובות בודפשט עם בנו: "חבל שהיטלר לא סיים את העבודה". המשטרה עצרה את החשוד ונבחן אם יוגש נגדו כתב אישום

קונסול ישראל בהונגריה, מוטי רווה ()
קונסול ישראל בהונגריה, מוטי רווה

תקרית אנטישמית נגד דיפלומט ישראלי באירופה: תושב בודפשט נעצר לאחר שקילל שני ישראלים, שאותם שמע מדברים בעברית, ואמר להם: "יהודים מלוכלכים – חבל שהיטלר לא סיים את העבודה. אם היה לי רובה הייתי יורה בכם". ל"רוע מזלו" של התוקף, אחד משני הישראלים הוא הקונסול הישראלי בשגרירות בהונגריה, שהזעיק את המשטרה והביא למעצרו. "מעולם לא נתקלתי בהתנהגות כזו", סיפר אמש (יום ב') הקונסול.

 

קצין המנהלה וקונסול ישראל בהונגריה, מוטי רווה, דור שני לניצולי שואה, עמד עם בנו מול הכניסה לבית הקפה המפורסם "דונהפארק" שליד הדנובה ברובע ה-13 בבודפשט – אזור שבו מתגוררים יהודים רבים. השניים חיכו ליתר בני המשפחה שביקרו בבודפשט ובינתיים ניהלו ביניהם שיחה שקטה בעברית. בספסל סמוך ישב גבר הונגרי מבוגר, שלפתע החל להעיר להם בקול רם בהונגרית: "אתם יהודים מלוכלכים, חבל שהיטלר לא סיים את העבודה". הוא חזר על הדברים הפוגעניים כמה פעמים.

 

אך הגבר ההונגרי לא ידע שרווה הוא דובר הונגרית שוטפת ודור שני למשפחה של ניצולי שואה מצד אביו, וכי כמעט כל קרוביו מהונגריה נספו בשואה. רווה פנה לתוקף וביקש ממנו להפסיק, והזהיר שאם ימשיך באמירותיו האנטישמיות הוא יקרא למשטרה. "חבל שאין לי רובה, הייתי יורה בכולכם", ענה ההונגרי.

 

בשלב זה התקשר רווה לקב"ט שגרירות ישראל בהונגריה, ובאמצעותו הזעיק את המשטרה למקום. ניידת הגיעה תוך זמן קצר מאוד ורווה מסר לשוטר מידע על אודות האירוע, ובו במקום עצר השוטר את החשוד.

 

לאחר המעצר פנה התובע הכללי של הונגריה לשגרירות ישראל וביקש מהדיפלומט הישראלי להעיד על האירוע כדי שניתן יהיה להעמיד לדין את ההונגרי החשוד בהתנהגות אנטישמית. בינתיים שוחרר החשוד ממעצר ובשגרירות עוקבים אחר הפרשה ואם יוגש נגדו כתב אישום.

השחתת קברי יהודים בהונגריה. ארכיון (צילום: Feher Gabor) (צילום: Feher Gabor)
השחתת קברי יהודים בהונגריה. ארכיון(צילום: Feher Gabor)
 

"אני אישית מעולם לא נתקלתי בהתנהגות אנטישמית בוטה כזו", סיפר רווה. "שמעתי לצערי על מקרים כאלה בהונגריה אבל לי זה עוד לא קרה. מפאת חומרת הדברים שאמר החלטתי שאין מנוס אלא להזעיק משטרה ולהגיש נגדו תלונה. השוטרים ההונגרים בהחלט רצו לעזור ומיד עצרו אותו".

 

שגריר ישראל בהונגריה אילן מור אמר: "יש לי אמון בתובע הכללי של הונגריה, וביחד נפעל כדי שהמקרה החמור הזה יקבל התייחסות הולמת ומהירה של מערכת המשפט והחוק ההונגרית. אסור שמקרים שכאלה יישארו ללא תגובה מתאימה מבחינת החוק והסדר, וגם מבחינת המסר לציבור הרחב בהונגריה".

 

לפני כחודשיים הושחת בית קברות יהודי בעיירה בצפון הונגריה. כ-20 קברים חוללו וחלקי גופות הושלכו לצד הקברים. מנהיג הקהילה פיטר וייס אמר כי "זה מעשה חסר תקדים ובלתי נסלח. 30 אלף בני אדם מתגוררים בעיירה, והיחסים בין הקהילה היהודית למקומיים מצוינים". לפני כשנה אירע מעשה ונדליזם דומה כאשר בית הקברות היהודי בעיר טאטאבניה הושחת ועל המצבות רוססו צלבי קרס והכתובות "יהודים מסריחים" ו"השואה לא הייתה, אבל היא תהיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים