שתף קטע נבחר

השרים אישרו: החרמת טלפונים מעצירים ביטחוניים

על רקע המבוכה סביב הראיון שהעניק המחבל עבדאללה ברגותי מהכלא באמצעות טלפון, אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק חדשה של שרת המשפטים איילת שקד בנושא. "הטלפונים המוברחים לכלא משמשים לא רק את האסיר הבודד, אלא גם את הנהגות הארגונים", נכתב בהצעת החוק

 

השרה איילת שקד. "סלולרים מקדמים טרור" (צילום: אוהד צויגנברג, "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג,
השרה איילת שקד. "סלולרים מקדמים טרור"(צילום: אוהד צויגנברג, "ידיעות אחרונות")

 

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') הצעת חוק שהגישה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) למנוע שימוש בטלפונים סלולריים מאסירים ומעצורים ביטחוניים המעורבים במעשי טרור. בצירוף מקרים, הצעת החוק הוגשה לאחר שהבוקר פורסם כי המחבל הפלסטיני עבדאללה ברגותי העניק מבית הסוהר ראיון לתחנת רדיו פלסטינית באמצעות הטלפון שלו.

 

כיום הסמכות החוקית לשלול שימוש בטלפונים סלולריים מאסירים ומעצורים אינה ברורה דיה, ולא אחת נזקקו רשויות הביטחון לפנות לבג"ץ כדי למנוע את השימוש. כמו כן, בשב"ס נוקטים מאמצים רבים כדי למנוע מאסירים ביטחוניים מגע עם טלפונים ניידים. בין היתר, מפעילים במתקני שב"ס מכשירים לשיבוש אותות באגפים מסוימים כדי למנוע שיחות.

 

בהצעת החוק, שיזם השב"כ והכינו משרדי המשפטים והביטחון ואשר עבר להצבעה בקריאה ראשונה, נכתב כי "בשנים האחרונות ניתן להצביע על מעורבות גוברת מצד כל ארגוני הטרור בכלא, במאמצים להכווין ולקדם פיגועים נגד ישראל, לרבות פיגועי חטיפה. השימוש בטלפונים סלולריים (המוברחים לכלא) מהווה אחד מאמצעי המפתח לקידום פעילות טרור זו, ומאפשר את החיבור בין הניסיון המבצעי והידע שבידי הכלואים, ובין הפעילים בשטח המבקשים לקדם עשייה 'צבאית'.

 

"כמו כן, הטלפונים המוברחים לכלא משמשים לא רק את האסיר הבודד, אלא גם את הנהגות הארגונים לשם הקמה וקיום של קשר עם תשתיות קיימות בשטח ועם המפקדות באיו"ש, ברצועת עזה ובחו"ל, וכן לתיאום בין ההנהגות בבתי הכלא השונים ולשימור פעילות ארגונית וצבאית בבתי הכלא ומחוצה להם".

 

על פי המצב המשפטי כיום, החוק מבחין בין אסיר ועציר ביטחוני לבין אסיר או עציר המואשם ברצח גם אם הרקע לו הוא ביטחוני, והדבר משליך גם על הזכות להשתמש בטלפון סלולרי. כאשר החוק יתקבל יהיה החוק אחיד לכל הכלואים על רקע ביטחוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם מושקוביץ
שרת המשפטים שקד
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים