שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פחות כסף לשליחים בסין, והשגריר וילנאי רותח: "בריונים ושרלטנים באוצר"
  חברה אמריקנית בחנה את תנאי השירות בעולם, וקבעה שבסין המצב השתפר. "לפקידי האוצר מוח מעוות", מאשים מתן וילנאי, "יש פה זיהום קשה ולא מדברים אנגלית - ולשליחים קיצצו מאות דולרים". האוצר: החברה הממליצה נשכרה ע"י משרד החוץ

  "יש פה זיהום אוויר קשה מאוד", טוען השגריר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  "יש פה זיהום אוויר קשה מאוד", טוען השגריר(צילום: רויטרס)

  שגריר ישראל בסין, השר לשעבר מתן וילנאי, תוקף במילים קשות את פקידי האוצר בעקבות החלטת הוועדה הבין-משרדית לשכר ותנאי השירות של שליחי המדינה בחו"ל – להוריד את שכרם של השליחים בבייג'ינג בארבעה אחוזים עקב ביטול הגדרתה "קְשַת שירות".

   

  וילנאי טוען כי בעקבות ההחלטה נרשמה ירידה של מאות דולרים ואף עד 1,000 דולר בשכר השליחים. הוא אומר כי ההחלטה נודעה לשליחים רק כאשר קיבלו את תלוש השכר. "לא התייעצו איתנו אלא הסתכמו על דו"ח של חברה אמריקנית שלא מכירה את מורכבות החיים בבייג'ינג", אמר וילנאי.

   

  וילנאי מאשים את פקידי האוצר באטימות, בבריונות, בשרלטנות ובמוח מעוות. "משרד האוצר מנהל את יחסי החוץ של ישראל. הוא שוכח שמדובר בבני אדם ובשבילו אנחנו רק מספרים. זו פגיעה באינטליגנציה. זה עלבון. פקידי האוצר בכלל לא מבינים את ההחלטה שקיבלו".

   

  לדברי וילנאי, האוצר לא הצליח לאייש במשך שלוש שנים את משרת הנציג שלו בסין בגלל תנאי השירות, ורק עכשיו מונה נציג. וילנאי אומר עוד כי בייג'ינג נמצאת במקום ה-11 בעולם ביוקר המחיה, השכר לא עודכן כבר שנים רבות – ועכשיו לפתע ירד בארבעה אחוזים. "השליחים וילדיהם סובלים מזיהום אוויר קשה מאוד שמחייב אותם לא לצאת מהבתים והכיתות. לילדים אין איפה לשחק. אין בית קולנוע שמציג סרט מתורגם לאנגלית".

  "משרד האוצר קובע את יחסי החוץ של ישראל בלי לדעת על זה". וילנאי (צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות) (צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות)
  "משרד האוצר קובע את יחסי החוץ של ישראל בלי לדעת על זה". וילנאי(צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות)

  וילנאי טוען כי כמה שליחים כבר התריעו בפני מנהליהם כי הם שוקלים את המשך שירותם בסין וכבר עתה יש משרדים המתקשים לאייש תקנים במדינה. לדבריו, הדבר יגרום לכך שהשליחים הטובים ביותר של ישראל שנמצאים כיום בסין יעזבו ויגיעו שליחים מוכשרים פחות – מה שיגרום לפגיעה ביחסים בין המדינות.

   

  עוד אומר וילנאי כי לא סביר שהאוצר ינהל את תנאי השירות של שליחי המדינה ולא משרד החוץ. "אין ארגון במדינת ישראל שכוח האדם מתנהל על ידי הארגון ותנאי השירות שלו מתנהלים על ידי מישהו אחר. אני הייתי ראש אכ"א. עשרות שנים טיפלתי בכוח אדם. אי-אפשר לתכנן כוח אדם בלי ללוות אותו בתנאי השירות, מלבד משרד החוץ הישראלי בגלל שמשרד האוצר כופה עליו את דעתו. משרד האוצר קובע את יחסי החוץ של ישראל בלי לדעת על זה. אלה שקיבלו את ההחלטות לא היו בסין, אין להם מושג מה עושים בסין. הם רק מקשקשים את השטויות שלהם.

   

  "באוצר יושבים אנשים אטומים. זה פגיעה באינטליגנציה. זה עלבון. יושבת שגרירות שמקבלת שבחים מכל העולם – ויושב אטום אחד באוצר ומקבל החלטה בלי להבין מה החליט. הדבר המרכזי זה השרלטנות, אטימות ובריונות. רק מוח מעוות יכול להגיע להחלטה כזו", סיכם וילנאי, שבספטמבר ישלים שלוש שנים בתפקידו.

   

  גורמים באוצר מסרו בתגובה: "מדובר בעדכון שנעשה כל שנה, של תוספת קושי השירות הנקבעת באופן אובייקטיבי על ידי חברה בינלאומית, שנשכרה על ידי משרד החוץ ומעניקה שירותי ייעוץ ברילוקיישן למאות חברות וממשלות בעולם לפי פרמטרים שונים. החברה קבעה, כתוצאה מהצמיחה בשנים האחרונות בסין ועליית איכות החיים בה, כי קושי השירות בסין ירד.

   לכן המליצה החברה להפחית את התוספת שהשליחים בבייג'ינג ובשנגחאי זכאים לה בגין השירות במקומות אלו מ-12% ל-8%. במקומות אחרים בעולם המליצה החברה על תוספת בגין עלייה בקושי השירות. למשל, שיעור תוספת קושי השירות שהשליחים בניגריה זכאים לו עלה מ-16% ל-20%. שכר השליחים בחו"ל הוא מהגבוהים בשירות הציבורי, השליחים זכאים בנוסף להטבות כגון דיור ומימון הוצאות חינוך לילדיהם במיטב בתי הספר".

   

  ממשרד האוצר נמסר בתגובה רשמית: "אנו מצרים על התבטאויותיו של השגריר. בדיקה פשוטה מצדו הייתה מעלה כי מדובר בעדכון תקופתי בהתאם להמלצתה של חברה בינלאומית המתמחה בתחום הרילוקיישן. החברה נשכרה על ידי משרד החוץ. נבהיר כי ההחלטה התקבלה בתיאום ובשיתוף פעולה מלא של משרדי הממשלה ובהם משרד החוץ".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים