שתף קטע נבחר

חיזוק לחרם על ישראל: איגוד הסטודנטים בבריטניה הצטרף לתנועת BDS

ניצחון נוסף לחרם נגד מדיניות ישראל ביהודה, שומרון ועזה: הגוף המייצג מיליוני סטודנטים בממלכה החליט להצטרף לתנועה. האיגוד קורא לחברות להפסיק להשקיע בישראל. משרד החוץ: "החלטה שאין לה כל השלכה מעשית"

 

תנועת BDS בפעילות בקמפוס אמריקני  (צילום: AP) (צילום: AP)
תנועת BDS בפעילות בקמפוס אמריקני (צילום: AP)

 

ניצחון הצהרתי לתנועת החרם על ישראל בבריטניה: ארגון הגג של הסטודנטים במדינה, שלכאורה מייצג מיליוני תלמידי במוסדות להשכלה גבוהה, החליט היום (ג') להצטרף לתנועת ה-BDS הקוראת להחרמת ישראל בגין מדיניותה ביהודה ושומרון. ההצעה עברה ברוב של 19 קולות מול 4 מתנגדים ונעדר אחד. ההצעה שהתקבלה מגנה את הנוכחות הצבאית הישראלית בגדה המערבית וברצועת עזה.

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי מדובר בהחלטה שאין לה כל השלכה מעשית של גוף שכבר הביע דעות אנטי ישראליות בעבר: "במקום להביע שנאה כלפי ישראל, מוטב שהסטודנטים הבריטים ישקיעו מעט בלימודי היסטוריה ויבינו שהמרחק בין שנאה מילולית ודעות קדומות לפשעים נתעבים אינו כל כך גדול".

 


 

 

בהצעה מואשם צה"ל בהתקפה מכוונת על הזכות ללימודים בעזה, בין השאר על רקע תקיפת בתי ספר של האו"ם והאוניברסיטה האסלאמית במהלך מבצע צוק איתן. בהודעה נטען כי הופרו זכויותיהם של הפלסטינים לחינוך ואפילו לציוד, כגון ספרי לימוד, דפים, מחשבים,

שולחנות לימוד ואספקה מוגבלת.

 

ישראל, קובעת ההצעה, "מטילה מצור על 1.7 מליון בני אדם ברצועה זעירה של אדמה עם גישה מוגבלת לדברים בסיסיים כמו אוכל, מים נקיים ותרופות". בין השאר מסמיכה קבלת ההצעה את התאחדות הסטודנטים לתאם יום סטודנט מיוחד לציון 29 בנובמבר - יום הסולידריות של האו"ם עם הפלסטינים.

 

ההצעה לתמוך בחרם הוגשה על ידי בית הספר למזרחנות ולימודי אפריקה בלונדון. ההצבעה על הסעיף הייתה חשאית. התאחדות הסטודנטים היהודים גינתה את ההחלטה ואמרה: "פעם נוספת, התאחדות הסטודנטים הארצית העבירה מדיניות התומכת בתנועת ה-BDS. חבל שההתאחדות משחקת בפוליטיקה במקום להתקשר עם הסטודנטים בקמפוסים. מי שתומך בתנועת החרם רוצה שהקהל יאמין שהם לא פוגעים באינידווידואלים. המעשים שלהם והשפה מוכיחים שהם כוחות שליליים בקמפוסים שלנו ובחברה שלנו".

 

איגוד הסטודנטים הבריטי גם קרא לממשלת בריטניה להפסיק לחמש את ישראל בנשק והביע תמיכה בהטלת חרם על חברות שפועלות בהתנחלויות. האיגוד הביע תמיכה ב-BDS על ישראל כאמצעי לחץ להפסקת הכיבוש כשם שהיה יעיל על הפלת משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. האיגוד החליט לספק ייעוץ משפטי לאיגודים שיאמצו את מדיניות החרם וכן לתמוך ביוזמות חרם מקומיות של סטודנטים. האיגוד גם החליט לפעול להשפיע על מוסדות וארגונים להסיט את השקעותיהם מחברות ישראליות. האיגוד כולל 600 אגודות סטודנטים שבהן לומדים יותר משבעה מיליון סטודנטים. הארגון כבר הביע בקיץ שעבר תמיכה בחרם נגד ישראל אך כעת אימץ החלטה הרבה יותר אקטיבית וחריפה.

 

משגרירות ישראל בלונדון נמסר בתגובה: "השגרירות מנהלת קמפיין ממוקד כנגד תופעת ה-BDS, בשיתוף עם ארגוני סטודנטים, מועצות מקומיות, ארגוני דת וגופים פרו-ישראלים נוספים. מאמץ זה מביא לעתים לסיכול החלטות אנטי-ישראליות או לצמצום השפעתן. גם במקרה הנוכחי נמנע דיון נרחב במועצת הסטודנטים הארצית, והתקבלה החלטה קיצונית בפורום מצומצם, אשר אין לה כל השלכה מעשית בשטח. נוסיף לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת לבנות את המכנה המשותף הרחב עם מרבית הסטודנטים בבריטניה, ולסכל יוזמות של מיעוט קיצוני וקולני העוסק בדה לגיטימציה של ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים