שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

נתניהו מונע פגישת מנכ"ל אורנג' עם השגריר בפריז: "מוזמן להשמיע את הסבריו בישראל"

ראש הממשלה הנחה את משרד החוץ לא לאפשר למנכ"ל ענקית הסלולר להיפגש עם שגריר ישראל. לדברי נתניהו, דברי ההערצה של רישאר לישראל לא משתווים לדברים העוינים שאמר בקהיר. במטרה להתמודד עם פעילי ה-BDS: הסוכנות היהודית תגדיל את מספר השליחים בקמפוסים

 

נתניהו ורישאר (צילום: AP, מרק ישראל) (צילום: AP, מרק ישראל)
נתניהו ורישאר(צילום: AP, מרק ישראל)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד החוץ להשיב למנכ"ל אורנג' העולמית, סטפן רישאר, שביקש להיפגש עם שגריר ישראל בצרפת, יוסי גל, כי את ההסברים לדבריו הוא מוזמן "לבוא ולתת בישראל".

 

 

זאת לאחר שביום שישי התקשר רישאר לשגרירות ישראל וביקש פגישה דחופה עם שגריר ישראל שבה ימסור לו התנצלות. בשגרירות אמרו לו שבקשתו תיבחן. הנושא הובא להכרעת ראש הממשלה וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

 

בישראל התלבטו סביב העניין והחשש היה שפגישה תשדר מסר שלפיו ישראל סלחה לו, חרף הנזק הכבד שגרם באמירה שלו בקהיר. בסופו של דבר הוחלט ללכת על פשרה: אם המנכ"ל רוצה להתנצל הוא מוזמן לבוא ולעשות זאת בישראל. כבר בשבת רמז ראש הממשלה שהוא לא מקבל את התנצלותו של רישאר. נתניהו אמר שדברי ההערצה של רישאר לא משתווים לדברים העוינים שלו בקהיר.

 

רישאר חולל סערה בתחילת השבוע שעבר, כשעל רקע הלחצים שמפעילים תומכי החרם על החברה שלו אמר בקהיר כי ישמח אם החברה שלו תצא מישראל. בהמשך טענו הוא והחברה כי רצונה של אורנג' לעזוב נובע ממניעים כלכליים וממדיניות החברה שלא לפעול בארצות שבהן היא אינה המפעילה הסלולרית אלא רק מספקת את המותג לחברה מקומית אחרת. בישראל משמש המותג אורנג' את חברת "פרטנר", אבל מעבר לכך אין ביניהן קשר.

 

בימים האחרונים נראה שרישאר עושה ככל יכולתו כדי לכפר על טעותו. בראיון ל-ynet ול"ידיעות אחרונות" ביום שישי הוא טען כי ההחלטה לסיים את ההתקשרות בישראל עם הזכיינית פרטנר היא לא החלטה פוליטית. "בצורה נחרצת אני רוצה לומר שאני נפגע מהרעיון שמישהו חושב שאנחנו רוצים לצאת מישראל מסיבות פוליטיות", אמר רישאר, ודחה את הטענות כי הוא משתף פעולה עם תנועת החרם על ישראל. "אנחנו חברים של ישראל, אין לזה שום קשר לישראל, אנו אוהבים את ישראל. דבריי לא הובנו נכון, אני דיברתי על עניין מסחרי טהור".

 

בשבת אמר לסוכנות הידיעות AFP: "אנחנו נמצאים בישראל ונישאר בה. אני מצטער מעומק לבי על הסערה שנוצרה".

 

בעקבות החרם: גיוס חירום בסוכנות היהודית

על רקע התגברות החרם נגד מדינת ישראל ברחבי העולם תגדיל הסוכנות היהודית את מספר השליחים שלה בקמפוסים מ-69 כיום ל-85. כמו כן ייכנסו לראשונה שליחים של הסוכנות לקמפוסים בגרמניה ודרום אפריקה. כיום פועלים 65 השליחים ב-120 קמפוסים בצפון אמריקה במטרה לחבר את הסטודנטים המקומיים למדינת ישראל ולחזק את הפעילים הפרו-ישראלים. ארבעה שליחים נוספים של הסוכנות משרתים בקמפוסים מרכזיים בבריטניה, בצרפת ובאוסטרליה. בסך הכל מתכוונת הסוכנות לכסות 170 קמפוסים ברחבי העולם שבהם לומדים מאות אלפי סטודנטים.

 

השליחים הם צעירים בוגרי תואר ראשון או שני שמשרתים בקמפוסים בחו"ל תקופה ממושכת ושרואים בשליחות משימה לאומית בעלת חשיבות יחודית בתקופה זו.

 

בחודשים הבאים יוקם בירושלים מרכז חינוכי של הסוכנות שיתמחה בהכשרת שליחים ישראלים. יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי אמר כי: "המאמץ שלנו לא מתיימר להפוך את האויבים לידידים, אלא מיועד למנוע זריעת בלבול בקרב צעירים יהודיים והרחקתם מישראל. השליחים פועלים לקרב את הצעירים היהודיים לחוויות ישראליות, למעורבות בענייני ישראל ולתחושת שותפות ואכפתיות עם מדינת ישראל".

 

הסוכנות היהודית תפעיל במהלך הקיץ הקרוב כ-1,600 ישראלים שהוכשרו בין היתר להתמודד עם תופעות של שנאה כלפי ישראל וכלפי העם היהודי. כ-1,200 מהם הם צעירים שישרתו במחנות הקיץ בצפון אמריקה, ועוד כ-400 הם שליחים המשרתים תקופה ממושכת בקהילות היהודיות ופועלים להעמקת הקשר עם ישראל ולחשיפת היהודים בחו"ל לאפשרויות העלייה לארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל
בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל
מומלצים