שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "המדרכות שייכות להולכי רגל ולא לפתרון מצוקות חניה"

  בדיון מיוחד לרגל יום העיוור, קרא יו"ר ועדת הפנים לרשויות המקומיות לאכוף את איסור החניה על מדרכות. והתקנות שאמורות לסייע לנכים? תקועות בגלל נפילת הממשלה הקודמת

  ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד אמסלם, דנה במצב הבלתי נסבל במרכזי הערים - מדרכות חסומות על-ידי מכוניות והיעדר האכיפה בנושא. כתוצאה מכך הולכי רגל נדרשים לרדת לכביש, חלקם עם עגלות תינוק. בפרט הוועדה דנה במצבם של הנכים בישראל, שמתקשים לנוע בבטחה במרחב הציבורי. זאת, לציון יום העיוור שצוין השבוע.

   

   

  לדברי ח"כ אמסלם, הרשויות חייבות "לאכוף את נושא החניה באופן הדוק. המדרכה נועדה להולכי רגל ולא לפתרון מצוקת חניה. אמסלם קרא למשרד הפנים לשתף פעולה עם משרד התחבורה בגיבוש הנחיות תכון בשטח פרטי ובמרחב הציבורי, שיחסכו בירוקרטיה וכפילות בינמשרדית ויסייעו לפתרון הבעיה.

   

  יוסי בנבנישתי מהשלטון המקומי המקומי במשרד הפנים, הסביר למשתתפים בדיון את אחת הסיבות לכך שהמצב בכי רע: תקנות בנושא שנחתמו על-ידי שר הפנים בממשלה היוצאת, דורשות חתימה מחודשת של השר החדש לאחר שהממשלה הקודמת נפלה.

   

  בין היתר, משרד הפנים ניסה לפתור את הבעיה על-ידי מתן תקציבי פיתוח בגובה 34 מיליון שקלים, עד חצי מיליון שקלים לרשות, על-פי סקר נגישות שבוצע ב-196 רשויות.

   

  חסימת מדרכות להולכי רגל בכלל ולעיוורים בפרט - מכת מדינה (צילום: Shutterstck) (צילום: Shutterstck)
  חסימת מדרכות להולכי רגל בכלל ולעיוורים בפרט - מכת מדינה(צילום: Shutterstck)

   

  לדבריו של בנבנישתי הגיב יו"ר הוועדה אמסלם בתקיפות, ואמר כי "צריכה להיות משנה סדורה לכל המתכננים לרחובות חדשים שייבנו וכן לשטחים הבנויים". לדבריו, "לא הגיוני שדברים מהותיים נשארים לשיקול דעתו של ראש עיר, שיעדיף להביא ארבעה זמרים ביום העצמאות מאשר להנגיש (את הדרכים)".

   

  במשרד התחבורה בחרו לגלגל את האחריות לפתחן של הרשויות המקומיות. נציגת המשרד בוועדה, מהנדסת התנועה מריה כהן-אתגר, אמרה כי "תקנות התעבורה אוסרות על מכוניות לעלות על המדרכה או לחנות עליה", והוסיפה כי "לגבי אכיפה האחריות היא בידי המשטרה ויש סמכות לפקחים העירוניים. זה נשמע מוזר שאין אכיפה כי הסמכות היא בידי הרשויות המקומיות".

   

  לא רק מכוניות - גם אופניים

  בדיון נפרד שנערך היום בוועדת הכלכלה, הושמעה דרישה תקיפה כלפי המשטרה - לפעול לאכיפת תקנות האופניים החשמליים והורדתם מהמדרכות בהן אין שבילי אופניים.

   

  ח"כ יצחק וקנין שכיהן כממלא מקום יו"ר הוועדה, הבהיר כי החמרת התקנות לא תפתור דבר אם המשטרה לא תאכוף את החוק. הוא הגדיר את המצב הקיים כ"סכנת נפשות ממדרגה ראשונה, והזכיר כי עוד לפני שנה אושרו תקנות להסדרת השימוש באופניים חשמליים, אך לדבריו אליו אינן נאכפות.

   

  מנכ"ל פורום ה-15, איתן אטיה, ביקש מהמשרד לביטחון פנים להעניק לפקחי העירייה סמכות אכיפה בנושא, והתריע שהחוק שמגובש בנושא אינו נותן לכך מענה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אתר הכנסת
  ח"כ דוד אמסלם
  צילום: אתר הכנסת
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים