שתף קטע נבחר

וויסקי ולימוזינה: הניצב החשוד - ברונו שטיין

הטיסה, ההבטחה לדירקטור בב. יאיר והוואטסאפים הבעייתיים: הותר לפרסום כי ברונו שטיין, שפרש מהמשטרה לאחר שצולם חוגג עם עו"ד רונאל פישר את גיוס בתו, הוא הבכיר החשוד. איך הסתבך האיש שהוזכר כמועמד למפכ"ל?

ניצב בדימוס ברונו שטיין הוא בכיר המשטרה לשעבר שנחקר ביומיים האחרונים בפרשת רונאל פישר בחשד שקיבל טובות הנאה מעורך הדין המפורסם. לאחר יומיים אינטנסיביים של חקירה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) שוחרר שטיין בלילה שבין שני לשלישי לשלושה ימי מעצר בית והבוקר (ד') הותר שמו לפרסום.

 

שטיין, לפני כניסתו לחקירה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שטיין, לפני כניסתו לחקירה(צילום: גיל יוחנן)

שמו של שטיין עלה במסגרת חקירתו של קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, שחתם על הסדר טיעון עם מח"ש ובו הפליל את שטיין שקיבל לכאורה טובות הנאה מפישר בדמות מימון טיסה ונופש בחו"ל. לפי עדותו של מלכה, שעדיין נבדקת, לפישר ולשטיין המתינה שיירת לימוזינות עם הנחיתה בחו"ל - והיא שהובילה אותם אל הנופש.


בנוסף לכך, על פי החשד פישר הציע לניצב בדימוס להתמנות לדירקטור בחברת ב. יאיר, החברה הציבורית של יאיר ביטון, אחד מלקוחותיו של פישר, שגם נגדו הוגש בחודש שעבר כתב אישום. כל אלה כאמור עוד בהיותו קצין בדרגת ניצב במשטרה. פישר אף נהג להתהדר בקשריו עם הניצב בפני לקוחותיו ובפני לקוחות פוטנציאליים, בדומה להתהדרות בקשריו עם מלכה.

 

בשיחה עם ynet, כמה ימים לפני שזומן לחקירה, העדיף שטיין שלא להתייחס לשמועות. "ציד מכשפות? לא יודע. אני מאחל לכל עם ישראל בריאות שלמה ורק טוב בחיים", אמר הקצין בשיחה עם ynet, כמה ימים לפני החקירה היום. "לא דיברו איתי, לא נחקרתי וזהו. אני שומע את כל השמועות, רואה הכול וקורא את כל מה שכותבים בעיתונים ובאתרי האינטרנט. כותבים על הפרשה של רונאל פישר הרבה מאוד מילים".

 

הקידום המהיר והפרישה המפתיעה

ברונו שטיין, בן 54, החל את שירותו במשטרת ישראל בשנת 1984 לאחר שירות צבאי בפלוגת ההנדסה של חטיבת הצנחנים. בתחילת דרכו שירת כבלש במרחב ירקון של מחוז תל אביב, אך ככל שחלפו השנים, עלה בסולם הדרגות עד שמונה בשנת 2013 למפקד מחוז מרכז במשטרה בדרגת ניצב. לא אחת עלה שמו של שטיין כמועמד להתמודדות על תפקיד המפכ"לות לאחר סיום תפקדו של רב-ניצב יוחנן דנינו.

מסתתר, כמו אחרון העבריינים (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מסתתר, כמו אחרון העבריינים(צילום: אבי מועלם)
 

שטיין עלה מרומניה לישראל עם הוריו, מאיר ורוזינה, ניצולי השואה כשהיה בן 3. לאחר חמש שנים שבהן כיהן כבלש במחוז תל אביב, סיים שטיין את קורס הקצינים בהצטיינות, ולאחריו מונה למפקד יחידת הסיור של מרחב ירקון. בשנת 1993 קודם לפקד על יחידת היס"מ המרחבית במחוז.

 

התקדמותו של שטיין נחשבת למהירה יחסית. כך, לאחר שנים של פיקוד על תחנות עירונית, בהן משטרת רמלה-לוד ונתניה, קודם שטיין בשנת 2004 לדרגת ניצב משנה כמפקד מרחב אילת במשטרה. שלוש שנים לאחר מכן, מונה שטיין למפקד מרחב ציון במחוז ירושלים, ובמהלך תקופה זו הועלה לדרגת תת ניצב.

 

במאי 2011 מונה שטיין לתפקיד היוקרתי כמפקד אגף התנועה במשטרה. בתקופת כהונתו, שנחשבה למוצלחת, הוגדל צי ניידות משטרת התנועה, נוספו אופנועים חדשים והוצבו אמצעי אכיפה חדשים הכוללים מצלמות ואמצעי הרתעה חדישים. הצלחתו סללה את דרכו לתפקידו האחרון שבו כיהן במשטרה כמפקד מחוז מרכז אותו החל בשנת 2013 עם קבלת דרגות הניצב.

שטיין לצד המפכ"ל דנינו. עוד הסתבכות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שטיין לצד המפכ"ל דנינו. עוד הסתבכות(צילום: מוטי קמחי)
 

ב-10 בספטמבר 2014 הודיע שטיין במפתיע כי החליט לפרוש מהמשטרה לאחר שירות של 30 שנה. באותו הבוקר פורסמו בעיתון "הארץ" תמונות של שטיין כשהוא חוגג עם עו"ד רונאל פישר את גיוסה של בתו. באותה העת, שבה הייתה חקירת פרשת פישר רק בראשיתה, נחשד עורך הדין בניצול קשריו בצמרת המשטרה כדי לקבל מידע פנימי מתוך חקירות על לקוחותיו, אך לטענתו של שטיין הפרישה סוכמה עם המפכ"ל דנינו בשיחה שהתקיימה ביניהם.

 

"אל תקראי לי כבוד הממ"ז"

במסגרת כתב האישום שהוגש נגד פישר, מלכה ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד נחשפו התכתבויות בין מלכה לעדת המדינה, העוזרת האישית של פישר. בין היתר התכתבה העדה גם עם שטיין על יום הולדתו. ב-6 במרס 2014 כתב עדת המדינה לרל"שית של שטיין:

 

ע': "אפשר את המדים שלך לפורים?".

רל"שית: "בטח".

ע': "כפרה עלייך. תודה רבה. אני אקפוץ אלייך השבוע".

רל"שית: "אין בעיה".

ע': "בינינו".

רל"שית: "בסדר גמור".

ההתכתבות בין עדת המדינה לשטיין ()
ההתכתבות בין עדת המדינה לשטיין

שבוע חולף וע' תוהה מתי תוכל לבוא לקחת את המדים ומגיע לקחת אותם מביתה של הרל"שית. ההתכתבויות בין הרל"שית לע' היו על בסיס רציף. בין היתר תואמה הגעה של ניצב בדימוס שטיין למשרד, וב-15 לאפריל 2014 משיבה עובדת אחרת, כנראה לפנייה של הרל"שית. "ע' בחו"ל, אבל מוסרת חג שמח ושואלת איך היה הוויסקי למפקד".

 

עוד חמישה חודשים חולפים ושטיין כותב בעצמו לעדת המדינה.

שטיין: "היי ע'".

ע': "היי כבוד הממ"ז (מפקד המחוז)".

שטיין: "פעם אחרונה שאת כותבת כבוד הממ"ז. ברונו ברונו ברונו. אחרת לא מדברים יותר. הבנת כבודה?".

ע': "ברור".

 

עוד חודש חולף וע' כותבת לברונו שטיין. "יש לך תאריכים מתאימים לנסיעה?", כותבת ע' ושטיין משיב. "חשבתי שאת תתני לי תאריכים שמתאימים לו ואני אתאים את עצמי". ע' מסכמת: "אתה רוצה לנסוע כולל סופ"ש? לכמה ימים הנסיעה?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ברונו שטיין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים