שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "כל עבריין מין מפוקח הוא 'פצצה מתקתקת'"

  1,016 עברייני מין נמצאים בפיקוח יחידת "צור" של שירות בתי הסוהר. "מספיקות להם כמה שניות כדי לבצע עבירה", אומר מפקד היחידה, סגן גונדר קובי אושרי, שמספר על המעקבים, הכישלונות והשחיקה של המפקחים. ואיזו עיר מובילה בכמות עברייני המין המפוקחים?

   

  עבודת המפקחים של יחידת צור    (צילום: עידו ארז)

  עבודת המפקחים של יחידת צור    (צילום: עידו ארז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גבר יושב על ספסל בגן ציבורי. גבר אחר מחנה את רכבו בצורה חוקית ליד מדרכה. אדם נוסף מציע את עזרתו בתיקון אופניים לשתי ילדות, ומישהו אחר נכנס לאולם אירועים ומדבר עם ילד. לכל אזרח מהשורה זה נראה כמו התנהגות תמימה, אך לא עבור קציני הפיקוח בשירות בתי הסוהר, המפקחים על 1,016 עברייני מין. "כל אחד מהם הוא פצצה מתקתקת", אומר סגן גונדר קובי אושרי, מפקד יחידת "צור" לפיקוח על עברייני מין של שירות בתי הסוהר (שב"ס).  

    

  עבריין מפוקח בגן. פעילות שגרתית עלולה להיות חשודה בעיני המפקחים ()
  עבריין מפוקח בגן. פעילות שגרתית עלולה להיות חשודה בעיני המפקחים
   

  במקרה של הגבר שישב על ספסל בגינה, מדובר בעבריין מין שהפר את תנאי הפיקוח שלו. הסיבה: בקצה המדשאה יש גן ילדים, והגבר הגיע למקום לא כדי לנוח, אלא לצפות ולארוב בסבלנות לדקת כושר במטרה לאתר ילד שיהיה לבד, ואז לגשת אליו, להוביל אותו לחורשת עצים סמוכה ולבצע בו את זממו. במקרה של הנהג "התמים" החונה לצד המדרכה, התברר שהוא תצפת על אישה שהולכת עם מחשוף וביצע בעצמו מעשה מגונה. הגבר שהציע את עזרתו בתיקון אופניים גם הוא עבריין מין, שניסה לפתות את הילדות להיכנס לביתו ושם לבצע את זממו. הגבר באולם האירועים נתפס שניות לפני שהלך עם הילד שאיתו דיבר לשירותים הסמוכים. במקרים האלה, כמו במקרים רבים אחרים, עברייני המין המפוקחים נתפסו בשעת מעשה בעת שהפרו את תנאי הפיקוח שהוטלו עליהם - ורגע לפני שתקפו מינית. העבריין ברכב נתפס כשתחתוניו מופשלים.

   

  יחידת צור של השב"ס הוקמה לפני עשר שנים במסגרת החוק לפיקוח על עברייני מין. "על כל עבריין מין שהורשע או שהוטל עליו עונש של עבודות שירות או של"צ (צו שירות לתועלת הציבור), אנחנו מקבלים דיווח. לפני שחרור עבריין המין הוא מופנה לקבלת חוות דעת של מרכז בריאות הנפש בשב"ס (במקרה שמדובר באסיר), או של מרכז בריאות הנפש בבאר יעקב, ושם קובעת ועדה את המסוכנות המינית שלו. במקרה שנקבעת מסוכנות מינית נמוכה, העבריין לא ייכנס לפיקוח. אם נקבעת מסוכנות מינית נמוכה-בינונית ומעלה, מוגשת בקשה לבית משפט לקבוע תנאי פיקוח", אומר אושרי.

   

  מפקד יחידת צור, סגן גונדר קובי אושרי (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  מפקד יחידת צור, סגן גונדר קובי אושרי(צילום: עידו ארז)
  תנאי הפיקוח נקבעים על פי סוג העבירה שבה הורשע עבריין המין. "מי שהורשע בעבירות מין בקטינים, תנאי הפיקוח יהיו הרחקה ממקומות שבהם נמצאים ילדים, כגון גנים ציבוריים, מוסדות חינוך ועוד. במקרה של עבריין מין שביצע עבירות מין דרך האינטרנט, ייאסר עליו השימוש בטלפונים ניידים או מחשב", מסביר אושרי.

   

  בשלוש השנים האחרונות חלה עלייה במספר עברייני המין המפוקחים. בשנת 2013 היו 880, מתוכם שלוש נשים, בשנת 2014 היו 940, מתוכם חמש נשים, ובשנת 2015 שעדיין לא הסתיימה יש 1,016 ומתוכם חמש נשים. המפקחים מתגוררים בכל רחבי הארץ, מאילת בדרום ועד מטולה בצפון. באזור הצפון - מנתניה עד קריית שמונה - יש 321 מפוקחים, באזור המרכז 357, באזור הדרום כולל אילת 195, וירושלים מובילה עם שיא מפוקפק בין הערים ויש בה 133 מפוקחים.


  אחד המפקחים של היחידה. "עבודה שוחקת" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  אחד המפקחים של היחידה. "עבודה שוחקת"(צילום: עידו ארז)

  על עברייני מין מפקחים עשרות קציני שב"ס - מספרם המדויק חסוי כדי לא לפגוע בהרתעה. כל המפקחים הם קצינים שעברו הכשרות מיוחדות ולובשים בגדים אזרחיים. "אנחנו פועלים בשתי דרכים: האחת היא פעילות גלויה של קשר עם המפוקחים, ביקור בבתים שלהם ובסביבה שבה הם מתגוררים. השיטה השנייה היא סמויה, וכל מפקח עבר גם הכשרה בהתחפשות ובמעקבים. בפעילות הגלויה והסמויה אנחנו מנסים לאתר הפרות של תנאי הפיקוח, תוך ביצוע תצפיות ומעקבים אחרי המפוקחים. אם מדובר בהפרה שולית - הוא מוזמן לראיון אזהרה. אם מדובר בהפרה בוטה כמו הימצאותו בגן ציבורי בניגוד לתנאי הפיקוח, הוא נעצר ועל פי חוק צפוי לקבל עד שנתיים מאסר", אומר אושרי.

   

  "שום דבר לא ירתיע אותו"

  המפקחים נמצאים בקשר גם עם שירותי הרווחה וגורמים אחרים. "אם עבריין מין סיים לרצות את עונשו, הוטל עליו פיקוח ואנחנו יודעים שאין לו לאן ללכת, אנחנו בקשר עם שירותי הרווחה כדי למצוא לו מקום דיור. למפוקח אסור לגור בכל מקום שהוא רוצה, ואם מדובר בעבריין מפוקח שפגע בילדיו - הוא לא יחזור לביתו. בכל מקרה בודקים את הסביבה שבה הוא יתגורר עוד לפני שחרורו מהכלא".

   

  אושרי אומר כי המפקחים הצליחו למנוע מאות תקיפות מיניות, ממש בדקה ה-90. "כל עבריין מין מפוקח הוא 'פצצה מתקתקת', מספיקות כמה שניות שבהן הוא לא יכול להתגבר על הדחף המיני שלו על מנת לבצע עבירה. שום דבר לא ירתיע אותו, גם לא המאסר שהוא ריצה ולא תנאי הפיקוח שהוטלו עליו. אנחנו עושים הכול על מנת למנוע מעבריין מין להגיע למצב הזה ולמנוע את התקיפה המינית. הצלחנו למנוע מאות מקרים של תקיפה מינית במהלך הפעילות שלנו. כאשר עבריין מין מפוקח נעצר בעת שתקף מינית, אנחנו מבצעים בדיקה מקיפה מדוע לא הצלחנו למנוע אותה", אומר אושרי.

   

  עבודת המפקחים היא לא קלה וגם שוחקת. לכל מפקח יש רשימת מפוקחים משלו ובדרך כלל הוא עובד לבד. במסגרת הפעילות הגלויה הוא צריך להיפגש עם המפוקח, לבדוק שאין הפרות של תנאי הפיקוח, ואם צריך גם לעזור לו בסביבתו הקרובה. "עקב המגע הקרוב והעבודה הצמודה בין המפקחים לבין המפוקחים, לאחר תקופה אנחנו מחליפים מפקחים כדי למנוע יצירת קשרים עם המפוקח. יש גם תחלופה של קציני פיקוח בגלל העבודה השוחקת והחשיפה היום-יומית לתחום של עבירות המין והתכנים הקשים. מדובר בתחום קשה מאוד", אומר אושרי.

   

  בשנת 2014 נעצרו 17 עברייני מין מפוקחים שביצעו בשנית עבירות מין, ובשנת 2015 נעצרו שישה עד עתה. מאות הפרות של תנאי הפיקוח נרשמו בשנת 2014 וגם ב-2015, רובן הפרות שוליות יחסית של תנאי כזה או אחר. ביחידת "צור" משוכנעים שעבודתם מונעת תקיפות מיניות רבות, אבל מודעים לכך שאין 100 אחוז מניעה וכל עבריין מין מפוקח יכול לתקוף מינית בכל רגע נתון. החשש הוא בעיקר לגבי ילדים ונערים, כי 78 אחוז מקורבנות עבירות המין הם מתחת לגיל 16.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים